Schengen Vizesi Aracı Kurumları

Schengen Vizesi Aracı Kurumları ve 2023 İşlem Ücretleri

Vize işlemleri için yetkili aracı kurum, vize başvurusu yapılacak ülke tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır ve kişinin vize başvurusunu değerlendirme amacıyla hedef ülke yetkililerine iletmektedir.

Schengen ülkeleri, kendi dış temsilcilikleri tarafından vize işlemleri için aracı kurumlar yetkilendirmektedir ve aracı kurumların; evrak toplama, veri işleme, başvuru harcı ödemelerini alma gibi yetkileri bulunmaktadır.

Görevlendirilmiş aracı kurumları; vize başvurularının değerlendirilmesi, onaylanması veya reddedilmesi sürecinde yetki sahibi olmamaktadır ve vize değerlendirme yetkileri sadece Türkiye'deki konsoloslukların vize birimine ait olmaktadır.

Aracı Kurum Olmadan Schengen Vizesi Alınabilir Mi?

Aracı kurum olmadan Schengen vizesi, bazı ülkeler için alınabilmektedir.

Bazı Schengen ülkelerinin, doğrudan vize başvurusu kabul eden dış temsilcilikleri bulunmaktadır ancak çoğu ülkenin C tipi kısa süreli vize başvurusu aracı kurumlar üzerinden kabul edilmektedir. D tipi vizeler ise, çoğu Schengen ülkesinde aracı kurumlar yerine dış temsilcilik vize birimlerinden alınmaktadır.

Schengen Aracı Kurum Vize Merkezleri Hangi Hizmetleri Verir?

Schengen aracı kurum vize merkezlerinin verdiği hizmetler aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru dosyalarının kabulü
 • Biyometrik veri kaydı
 • Vize başvurularının dış temsilciliğe iletilmesi
 • Vize başvuru ücretlerinin tahsili
 • Başvuru takip sistemi
 • VIP başvuru ve diğer ek hizmetler

Aracı kurumlarda kişinin durumuna özel uzman desteği sunulmamaktadır ve evrak kontrolü, dilekçe yazımı, yeminli çeviri, noter onayı, seyahat sigortası işlemleri yapılmamaktadır. Ek hizmetlere ihtiyaç duyan kişiler, TURSAB'a kayıtlı akredite çalışan vize acentelerinden danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Türkiye'de Hizmet Veren Schengen Aracı Kurumları Hangileridir?

Türkiye’de hizmet veren Schengen aracı kurumları aşağıda listelenmiştir.

 • VFS Global
 • İdata
 • BLS International
 • AS Visa Solutions
 • Kosmos Vize
 • TLS Contact

VFS Global Üzerinden Hangi Ülkelerin Schengen Vizesi Alınabilir?

VFS Global üzerinden; Avusturya, Belçika, Çekya, Estonya, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Yunanistan, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Slovakya, Norveç, Polonya, Slovenya, İsveç ve Hollanda için Schengen vizesi alınabilmektedir.

VFS Global üzerinden alınabilecek ek hizmetler; VIP hizmeti, erken saat başvurusu, kapıda vize hizmeti, evden toplama hizmeti, fotoğraf hizmeti, fotokopi ve internet kiosk hizmetidir.

VFS Global VIP hizmeti kapsamında; vize başvurusu sahiplerinin başvuru merkezinde bulundukları süre boyunca kullanabilecekleri özel salon, yiyecek ve içecek ikramı ile televizyon, dergi, gazete gibi hizmetler; başvuru merkezinin VIP salon çalışanı tarafından kişiye özel destek hizmeti, vize başvurusuna ilişkin ücretsiz belge çıktısı ve fotokopi servisi sunulmaktadır.

VFS Global erken saat başvuru hizmeti, mesai saatleri dışında başvuru yapmayı sağlamakta iken; kapıda vize hizmeti ile başvuru sahibinin seçtiği lokasyondan, evinden ya da iş yerinden vize başvurusu yapılabilmektedir. VFS ek servisler arasında bulunan; fotoğraf hizmeti, fotokopi hizmeti ve internet kiosk (wifi hizmeti) ek servis olarak tek tek alınabilmektedir.

VFS Global evden toplama hizmeti ile; biyometriden muaf olan kişiler (son 59 ay içinde VIS sistemi ile parmak izlerini halihazırda kaydettirmiş Schengen vizesi sahipleri ve 12 yaşından küçük çocuklar) VFS Global Schengen başvuru merkezine gitmeden vize başvurusu yapabilmektedir.

İdata Üzerinden Hangi Schengen Ülkelerinin Vizesi Alınabilir?

İdata üzerinden Almanya ve İtalya Schengen vizesi alınabilmektedir.

İdata üzerinden alınabilecek ek hizmetler arasında; mobil başvuru hizmeti, PCR testi hizmeti, Premium Lounge hizmeti, express başvuru hizmeti, prime time başvuru hizmeti, kargo hizmeti, fotoğraf hizmeti, fotokopi, faks ve yazıcıdan çıktı alma hizmeti ve SMS hizmeti bulunmaktadır.

İdata mobil başvuru hizmeti kapsamında, başvuru sahibi 180 euro + koordinasyon ücreti ödeyerek vize başvurusunu ve biyometri işlemlerini kendi seçtiği bir lokasyondan, evinden ya da iş yerinden yaptırabilmektedir.

İdata PCR testi kapsamında, başvuru merkezinde Covid testi yaptırılabilmektedir ve Premium Lounge hizmeti kapsamında başvuru sahibi ayrı bir salonda bekleyebilmektedir. Express başvuru hizmeti kapsamında başvuru süreci hızlandırılabilmektedir ve prime time başvuru hizmeti kapsamında mesai saatleri dışında vize başvurusu yapılabilmektedir.

Vize başvurusu yapılırken, ek ücret ödeyerek pasaport kargoyla teslim alınabilmekte, mesai dışındaki saatlerde vize randevusu yapılabilmekte, başvuru formu doldurulabilmekte, fotoğraf çektirilebilmekte, fotokopi faks ve yazıcıdan çıktı alınabilmekte ve İdata Schengen SMS hizmetinden yararlanılabilmektedir.

TLS Contact Üzerinden Hangi Schengen Vizesi Alınabilir?

TLS Contact üzerinden İsviçre Schengen vizesi alınabilmektedir.

TLS Contact kapsamında verilen ek hizmetler; erken saat başvuru hizmeti, kargo servisi, fotoğraf hizmeti, başvuru formu doldurma hizmeti ve fotokopi hizmetidir.

TLS Contact üzerinden İsviçre vizesi başvurusu yapılırken; 245 TL verilerek pasaport kargoyla teslim alınabilmekte, 562 TL verilerek mesai dışındaki saatlerde vize randevusu yapılabilmekte, 187 TL verilerek başvuru formu doldurulabilmekte, 40 TL verilerek fotoğraf çektirilebilmekte ve sayfa başına 3 TL vererek fotokopi alınabilmektedir.

Kosmos Vize'den Hangi Ülkelerin Schengen Vizesi Alınabilir?

Kosmos vize üzerinden Yunanistan Schengen vizesi alınabilmektedir.

Kosmos vize kapsamında verilen ek hizmetler; VIP servis, mobil başvuru servisi, kargo servisi, fotoğraf servisi, fotokopi, faks ve yazıcıdan çıktı alma ve SMS servisidir.

Kosmos vize VIP servis kapsamında; 40 euro ücret veren başvuru sahibi ayrı bir salonda başvuru ve biyometri işlemi yapabilmektedir ve sınırsız içecek servisi bulunmaktadır.

Kosmos vize mobil başvuru servisi kapsamında; 120 euro veren başvuru sahibi, vize başvurusunu ve biyometri işlemlerini kendi seçtiği bir lokasyondan, evinden ya da iş yerinden yaptırabilmektedir.

Kosmos vize kargo servisi kapsamında 60 TL ücret ödeyen başvuru sahibinin evine vize sonucu teslim edilmekte; fotoğraf servisi ile 50 TL ödeyerek dörtlü fotoğraf çektirilebilmekte, sayfa başına 2.50 TL ödeyerek fotokopi, faks ve yazıcıdan çıktı alınabilmekte ve 6 TL verilerek bilgilendirici SMS hizmetinden yararlanılabilmektedir.

AS Visa Üzerinden Hangi Schengen Ülkelerinin Vizesi Alınabilir?

AS Visa üzerinden; Macaristan, Portekiz ve Slovenya vizesi alınabilmektedir.

AS Visa tarafından verilen ek hizmetler; hafta sonu başvuru hizmeti, erken saat başvuru hizmeti, VIP başvuru hizmeti, başvuru formu doldurma hizmeti, kurye hizmeti ve fotokopi hizmetidir.

AS Visa hafta sonu hizmeti kapsamında başvuru sahibi hafta sonu başvuru yapabilmekte ve erken saat hizmeti kapsamında 6:30- 8:15 arasında başvuru yapılabilmektedir. VIP hizmeti kapsamında başvuru sahibi sıra beklememektedir ve kurye hizmeti ile başvuru sahibi vize sonucunu merkeze gitmeden teslim alabilmektedir.

BLS'den Hangi Ülkelerin Schengen Vizesi Alınabilir?

BLS üzerinden İspanya Schengen vizesi alınabilmektedir.

BLS İspanya üzerinden yapılan vize başvurularında, 750 TL verilerek VIP hizmet alınabilmektedir. BLS İspanya vize başvuru merkezlerinde sunulan VIP hizmeti, özel bir salonda hizmet almak isteyen vize başvuru sahipleri için sunulmaktadır ve premium salonda; başvuru sahiplerinin başvuru merkezinde bulundukları süre boyunca yararlanabileceği yiyecek ve içecek ikramı ile kullanabilecekleri televizyon, dergi, gazete gibi hizmetler; başvuru merkezinin VIP salon çalışanı tarafından başvuru evraklarının kontrolü hizmeti ve ücretsiz fotokopi hizmeti sunulmaktadır.

BLS İspanya’dan VIP hizmeti alan başvuru sahipleri için, ortak vezneye gitmeden hızlı ve kolay ödeme yapma olanağı da sunulmaktadır.

Schengen Vizesi Aracı Kurum Ücretleri Ne Kadardır?

Schengen vizesi aracı kurum ücretleri aşağıda tablolanmıştır.

Schengen vize aracı kurumuBaşvuru ücretleri
VFS GlobalBaşvuru yapılan ülkeye göre değişir.
İdata535- 605 TL
BLS International17 USD + 5 TL SMS hizmet bedeli
AS Visa25 euro
Kosmos Vize20 euro
TLS Contact442 TL

Yukarıda verilen ücretler, C tipi Schengen vize başvuruları için alınan aracı kurum hizmet bedeli olmaktadır; D tipi vizeler için ücretler dış temsilcilikler tarafından belirlenmektedir ve değişiklik göstermektedir.

Schengen Vizesi Yetkili Başvuru Merkezleri Hangi İllerde Bulunur?

Schengen vizesi yetkili başvuru merkezleri bulunan iller aşağıda tablolanmıştır.

Schengen vize aracı kurumuBaşvuru merkezleri
VFS GlobalAnkara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya, Edirne
İdataAnkara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa, Antalya, Gaziantep
BLS InternationalAnkara, İstanbul, Gaziantep, İzmir, Antalya
AS VisaAnkara, İstanbul
Kosmos Vizeİstanbul, Ankara, Trabzon, Bursa, İzmir, Antalya, Gaziantep, Edirne, Balıkesir (Ayvalık), Aydın (Kuşadası), Muğla (Bodrum, Marmaris)
TLS ContactAnkara, İstanbul

Schengen Vizesi için Aracı Kurum Randevusu Nasıl Alınır?

Schengen vizesi için aracı kurum randevusu, aracı kurumun web sitesi üzerinden online olarak alınabilmektedir.

Aracı kurum üzerinden Schengen vize randevusu almak için, online başvuru sistemine aracı kurumun belirlediği kriterlere göre TC kimlik no, pasaport no vb. yöntemlerle giriş yapılması; gidilecek ülke, talep edilen vize tipi, başvuran kişi sayısı, randevu tarihi ve saatinin seçilmesi ve randevu oluşturulması gerekmektedir.

Vizem.net aracılığıyla yapılan Schengen vizesi başvurularında başvuru sahibi için en uygun randevu tarihi ilgili ülke danışmanı tarafından takip edilmektedir ve randevu alma işlemi tamamlandığında vize randevusunun detayları SMS aracılığıyla başvuru sahibine iletilmektedir.

Schengen Vize Başvurusu için Danışman Desteği Nasıl Alınır?

Schengen vize başvurusu için danışman desteği, vize uygunluk değerlendirme süreci sonrasında alınabilmektedir.

İstanbul'dan alınacak vize danışmanlık hizmetinde, öncelikle başvuru sahibinin kişisel koşulları ve vize için gerekli evrakları başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre ilgili Schengen ülke danışmanı tarafından değerlendirme sürecine alınmaktadır. Schengen ülke danışmanı tarafından başvuru yapılması uygun bulunursa form doldurma işlemleri yapılmaktadır ve vize randevusu alınarak süreç başlatılmaktadır.

İstanbul'dan Schengen vize başvurusu yapacak kişiler Vizem.net çağrı merkezini arayarak veya destek@vizem.net adresine mail atarak ilgili ülke danışmanı ile iletişime geçebilmektedir ve Schengen vize danışmanlığı kapsamında vize uygunluk değerlendirme sürecini başlatabilmektedir.

Aracı Kurum Vize Merkezine Gitmeden Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Aracı kurum vize merkezine gitmeden Schengen vizesi, Son 5 yıl içerisinde bir Schengen vizesi almış ve VIS sistemine parmak izi kaydı veren kişiler tarafından alınabilmektedir.

VIS sisteminde parmak izi kaydı bulunan kişiler için tüm Schengen ülkelerine vize başvuruları, Vizem.net üzerinden başvuru merkezine veya dış temsilciliğe gidilmesine gerek kalmadan yapılabilmektedir, başvuru sahibinin gerekli vize evraklarını İstanbul merkez ofisine iletmesi yeterli olmaktadır.

Schengen vizesi için vize evraklarının kuryeye teslim edilerek evden toplatılma servisi sadece İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunmaktadır ve kuryeye teslim yoluyla evden vize alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: