Çok Girişli Multi Schengen Vizesi Nedir?

Çok Girişli (Multi) Schengen Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çok girişli (multi) Schengen vizesi, 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize geçerlilik süresi boyunca Schengen bölgesine üye ülkelere istenildiği kadar girip çıkma hakkı veren Schengen kısa süreli (C tipi) vize türüdür.

Multi Schengen vizesi, hamiline Schengen ülkelerine 180 günlük süreçte 90 gün süre boyunca serbest dolaşım hakkı sunmaktadır. Çok girişli (multi) Schengen vizesine sahip olan kişiler, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere vize geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş yapma hakkına sahip olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında 2017-2021 yılları arasında yapılan Schengen vizesi başvurularında %73,4 oranında multi vize alınmıştır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Multi Vize Türleri Nelerdir?

Schengen multi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • 1 yıllık Schengen multi vize
 • 3 yıllık Schengen multi vize
 • 5 yıllık Schengen multi vize

1 Yıllık Schengen Multi Vize Nedir?

Schengen ülkelerine 1 yıl içerisinde birden fazla kez girmeyi gerektiren duruma sahip olan kişiler için 1 yıllık Schengen multi vize düzenlenmektedir.

Eğitim ve öğretim, ticari, kültürel ve tır şoförlüğü için Schengen üye ülkelerine 1 yıl içerisinde birden fazla giriş yapacak kişiler 1 yıllık Schengen multi vize başvurusu yapmaktadır.

3 Yıllık Schengen Çok Girişli Vize Nedir?

3 yıllık Schengen çok girişli vize hamili olan kişiler, vize geçerlilik süresince 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Schengen ülkelerine çok sayıda giriş yapabilme imkanına sahip olmaktadır.

Eğitim ve öğretim, ticari, kültürel veya çalışma gibi gerekçelerle Schengen ülkelerine gidecek kişiler, başvurmaları halinde 3 yıllık Schengen çok girişli vize alabilmektedir.

5 Yıllık Schengen Multi Vizesi Nedir?

5 yıllık Schengen multi vizesine sahip olan kişiler, 5 yıl boyunca 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar Schengen ülkelerine sınırsız sayıda giriş yapabilmektedir.

Düzenli Schengen vizesi geçmişine sahip ve herhangi bir vize ihlalinde bulunmamış kişilere uzun süre boyunca Schengen ülkelerine giriş yapmaları gerektiğinde 5 yıllık Schengen multi vizesi düzenlenmektedir.

Multi Giriş Schengen Vizesi Şartları Nelerdir?

Multi giriş Schengen vizesi şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Başvuru sahibinin Schengen bölgesine birden çok giriş yapması gerektiğine kanıt sunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Schengen vizesi geçmişinin temiz olması ve herhangi bir vize ihlaline sahip olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçmişte Schengen bölgesinde yasadışı çalışmaması ve vize aşımı yapmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydında herhangi bir suç unsuru bulunmamalıdır.
 • Vize başvuru sahibinin yapacağı ilk seyahatini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.

Schengen Multi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen multi vize başvuruları, aracı kurum vize başvuru merkezleri ve akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir. Schengen multi (çok girişli) vize başvurusu için gerekli başvuru evraklarının hazırlanması, vize başvuru formunun doldurulması, başvuru yapılacak ülkenin yetkili vize merkezinden randevu alınmasını takip eden randevu gününde evrak teslimi ve biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Vize başvuru sahibinin ilgili ülkeye birden fazla kez giriş yapacağını kanıtlayan evraklar kapsamında konaklama rezervasyonları, ulaşım rezervasyonları, ayrıntılı seyahat planı ve uzun süreli seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir. Schengen multi vize alabilmek için vize başvuru formunda ve vize talep dilekçesinde multi vize ihtiyacının olduğu belirtilmelidir.

Çok Girişli Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çok girişli Schengen vizesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait pasaportun, planlanan seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması ve son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Sayfaları arasında en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Eski pasaport ve vize fotokopileri: Başvuru sahibinin eski pasaportlarına ve varsa eski vizelerine ait fotokopilerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Schengen vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından doğru bilgilerle doldurulması gereken vize başvuru formunda talep edilen giriş sayısına yönelik sorunun çok girişli şeklinde seçilmesi gerekmektedir.
 • Vize talep dilekçesi: Seyahat yapılacak ilgili ülkenin dış temsilciliğine hitaben yazılan resmi dilekçede başvuru sahibinin kendini tanıtması, seyahat amacı, ulaşım ve konaklama planı, çok girişli Schengen vizesine neden ihtiyaç duyulduğu gibi bilgilere yer verilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm ölçülerinde olan 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücret dekontu: Vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yapılacak seyahatin sürelerini kapsayan ve en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Schengen ülkesine yapılacak ziyaret esnasında konaklama yapılacak yere ilişkin belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım biletleri veya rezervasyonları: İlgili ülkeye yapılacak seyahatin tarihleriyle uyumlu uçak bileti veya rezervasyonlarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Schengen seyahat planı: Sunulacak seyahat planı kapsamında ulaşım bilgileri, konaklama bilgileri, seyahatte ziyaret edilecek mekanlar ve ziyaret tarihleri gibi detaylı plan zaman sıralaması ile sunulmalıdır.

Çok girişli Schengen vize başvurusu için gerekli evraklar, başvuru sahibinin çalışma durumuna, başvuru yapılacak ülkeye ve vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Listede belirtilen evraklar, standart Schengen vize başvuru evraklarıdır.

Schengen Çok Girişli Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Schengen çok girişli vize başvuru dilekçesi, seyahat edilen ülkenin konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine hitaben yazılan ve seyahat planıyla beraber seyahatin nasıl karşılanacağı gibi bilgilere yer verilen dilekçe türüdür.

Schengen çok girişli vize dilekçesinde vize başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet, medeni durum ve pasaport bilgileri gibi kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, seyahat amacı, talep edilen vize süresi, ulaşım ve konaklama bilgileri, finansal durum ve ülkeye geri dönüş niyeti gibi bilgi ve beyanların yazılması gerekmektedir. Schengen vize talep dilekçesi içinde en az iki giriş tarihinin belirtilmesi gerekmektedir.

Schengen Multi Vize için Seyahat Planı Nasıl Hazırlanır?

Schengen multi vize için seyahat planı kapsamında ulaşım bilgileri, konaklama bilgileri, seyahatte ziyaret edilecek lokasyonlar ve ziyaret tarihleri gibi detaylı planlar kronolojik olarak yer almalıdır.

Schengen multi vize başvurusu için gerekli evraklardan biri seyahat planıdır ve Schengen seyahat planı kapsamında verilecek detaylı bilgiler, yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için önem arz etmektedir.

Çok Girişli Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Çok girişli Schengen vizesi ücreti, giriş sayısından bağımsız olarak belirlenmektedir ve yetişkinler için 80 euro, 12- 17 yaş arası başvuru sahipleri için 40 euro ve 12 yaş altındaki çocuklar için ücretsizdir.

2022 yılı itibariyle tüm vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası poliçesi, ulaşım ve konaklama rezervasyon işlemleri, vize başvuru formu doldurma ve danışmanlık ücreti dahil multi Schengen vizesi fiyatı ortalama 185 euro tutmaktadır.

Schengen Vizesinin Çok Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Schengen vizesinin çok girişli olduğu vize üzerinde yer alan “number of entries” karşısında “MULT” yazması halinde anlaşılmaktadır.

Schengen vizesinin çok girişli olduğunu gösteren örnek görsel aşağıda paylaşılmıştır.

Schengen Vizesinin Çok Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Schengen Vizesinin Çok Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çok Girişli Schengen Vize Süresi Nerede Yazar?

Çok girişli Schengen vize süresi, düzenlenen vize sayfasında yer alan “From- Until” kısmında yazan tarihler arasında belirtilmektedir. “Duration of Stay” başlığı karşısında her girişte Schengen bölgesinde ne kadar süre ile kalınabileceği (90 gün) yazmaktadır.

Schengen Çok Girişli Vize ile İlk Hangi Ülkeye Giriş Yapılmalıdır?

Schengen çok girişli vize ile giriş yapılması gereken ilk ülke, vize başvurusunun yapıldığı ülke olmalıdır. Çok girişli özelliğe sahip Schengen vizesi ile ilk giriş yapılan ülkeden sonra tüm Schengen ülkelerine vize geçerlilik süresi boyunca giriş sınırı olmadan giriş yapılabilmektedir.

Schengen çok girişli vize başvurusunda, ilgili ülke dış temsilciliğine ulaşım rezervasyonları ve seyahat planı sunulduğu için ilk giriş yapılacak ülkenin başvuru yapılan ülke ile aynı olması önem arz etmektedir. Schengen vizesi ile ilk giriş yapılan ülke, vizenin alındığı ülke olması durumunda herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Multi Vize ile Schengen Ülkelerinde Kaç Gün Kalınabilir?

Multi vize ile Schengen ülkelerinde 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar kalınır.

Multi Schengen vizesi 1 yıllık, 3 yıllık ya da 5 yıllık düzenlenmiş olsa dahi vize hamili 180 gün içerisinde 90 günden fazla Schengen bölgesinde kalma hakkına sahip olmamaktadır. Multi vize ile 90 gün kalma hakkı Schengen ülkelerine ilk girişten itibaren 180 gün sonra yenilenmektedir.

Schengen Çok Girişli Vize için Kalış Süresi Nasıl Hesaplanır?

Schengen çok girişli vize için kalış süresi, vize etiketinde yazan tarihlere göre hesaplanmaktadır. Vizenin geçerlilik süresi ve Schengen ülkelerinde kalış süresinin sorumluluğu vize sahibine aittir. Çok girişli vize hamili kişilerin süre aşımı yapması durumunda vize ihlali yaptığı tespit edilmektedir.

Schengen çok girişli vize için kalış süresi hesaplamada internet üzerinden çeşitli online hesaplama araçlarından faydalanmak mümkündür. Schengen vize hesaplama siteleri üzerinden giriş- çıkış tarih bilgileri girilerek Schengen ülkelerinde ne kadar süre ile kalınabileceği hesaplanabilmektedir, ancak bu tür internet siteleri yalnızca bilgi amaçlı hizmet vermektedir ve resmi beyan temsil etmemektedir.

Avrupa Komisyonu (European Commission) web sitesinde Schengen çok girişli vize için kalış süresi hesaplanabilmektedir. Vize süresi hesaplama aracına ait örnek ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

Schengen Çok Girişli Vize için Kalış Süresi Nasıl Hesaplanır?
Schengen Çok Girişli Vize için Kalış Süresi Nasıl Hesaplanır?

İlk Schengen Vizesi Çok Girişli Alınabilir Mi?

İlk defa Schengen vize başvurusu yapan kişiler için genellikle tek girişli vize düzenlenmektedir. Geçmişte aldığı vize sayısı çok olan ve herhangi bir şekilde vize ihlalinde bulunmayan kişiler için çok girişli (multi) vize düzenlenmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: