İlk Kez Schengen Vizesi Alacaklar için Gerekli İşlemler

İlk Kez Schengen Vizesi Alacaklar için Gerekli İşlemler ve Başvuru İpuçları

1985 yılında imzalanan anlaşma sonucunda 26 Avrupa ülkesinden oluşan Schengen bölgesinde, anlaşmaya üye ülke vatandaşlarının bölge içerisindeki seyahatlerinde sınır kontrolleri ortadan kalkmaktadır. Schengen vizesi, Schengen bölgesinde bulunan ülkelerden herhangi birine seyahat edecek olan kişilerin alması gereken kısa süreli vize türlerinden birisidir. Schengen vizesine sahip olan bir kişinin 90 güne kadar Schengen bölge ülkelerinde kalmasına izin verilmektedir.

Schengen ülkelerine yapılan vize başvurularında seyahat edecek olan kişiler için seyahat amacı, kişinin maddi durumu, seyahat sonrasında geri dönme niyeti gibi çeşitli konuların titizlikle değerlendirilmesi nedeniyle, Asya, Afrika ya da Amerika kıtasında bulunan birçok ülkeye kıyasla ilk kez Schengen vize başvurusu yapacak kişilerden talep edilen belge sayısı daha fazladır.

Vizem.net Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularında 2017-2022 arasında %97,6 vize onay oranı elde eden ve evrak kontrolünden pasaport teslimine dek tüm Schengen vize işlemleri için güncel uzman desteği sunan akredite acentedir.

Detaylı bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İlk Defa Başvuracaklar için Schengen Vizesi Almak Zor Mudur?

İlk defa Schengen vizesine başvuracaklar için, konsolosluklarda yürütülen standart süreçlere ve talep edilen belgelere göre daha fazla ve detaylı bilgiler ve belgeler talep edilebilir veya ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibi konsolosluğa çağrılarak mülakat gerçekleştirilebilir.

İlk defa Schengen vizesi alacaklar için talep edilen bütün evrakların eksiksiz ve dikkatli bir şekilde hazırlanması, sunulan bilgilerin birbiriyle tutarlı olması, vize süresi sonunda seyahat edilen ülkeden ayrılacağına yönelik yeterli kanıtın sunulması ve başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayabildiğini kanıtlanması halinde, Schengen vizesi almak zor bir süreç değildir.

Schengen Vizesi için İlk Başvuruda İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Schengen vizesi için ilk başvuruda izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Başvuru sahibinin seyahat amacı saptanır ve seyahat amacına yönelik uygun vize türü belirlenir.
  • Vize türüne göre talep edilen belgelerin listesine ulaşılır.
  • Kişinin seyahat edeceği ülkenin aracı kurum vize merkezinden randevu alınır.
  • Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulur.
  • Vize başvurusu için talep edilen belgeler ve destekleyici evraklar, eksiksiz olarak hazırlanır.
  • Randevu günü ve saatinde kişinin seyahat edeceği ülkenin aracı kurum vize merkezine gidilerek evraklar teslim edilir, ücret ödemesi yapılır ve biyometri işlemleri tamamlanır.
  • Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından aracı kurum vize merkezine gidilerek ya da kargo aracılığı ile pasaport teslim alınır.

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen vizesi alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında başvuru sahibine ait pasaportun kontrol edilmesi gelmektedir; kişinin sahip olduğu pasaport en az 3 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. 3 aydan kısa geçerlilik süresine sahip olan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Schengen vizesi alınırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri, seyahatin planlanması gerekliliğidir.

Seyahat planlaması, başvuru sahibinin kaç ülkeye giriş yapacağı, ilk hangi ülkeden giriş yapacağı ve hangi ülkede ne kadar süre bulunacağı gibi detayların belirlenmesini kapsamaktadır ve seyahat planına göre başvurulacak ülke konsolosluğu saptanarak uygun vize türünün belirlenmesi gerekmektedir.

Başvuru sahibinin standart Schengen vize belgelerini ve destekleyici belge olarak turizm, iş, sağlık ya da ziyaret gibi seyahat amacını kanıtlar nitelikteki belgeler ile öğrenci, emekli, işveren, ev hanımı gibi başvuru sahibinin kişisel durumunu kanıtlar nitelikteki belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Vize için sunulan tüm belgelerin birbiriyle tutarlı olması ve ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.

Schengen vizesi başvuru sahibine ait banka hesaplarının yeni açılmamış olması, banka hesabında bulunan para miktarının seyahatin gerçekleştirileceği ülkenin para birimi ile olması, hesap hareketlerinde kişinin başvuru tarihine yakın bir zaman dilimi içerisinde yüksek meblağlarda para girişinin yapılmamış olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin Schengen seyahat sağlık sigortasını yaptırmasının yanı sıra poliçenin istenilen şartları taşıdığına emin olunması gerekmektedir.

İlk Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınmalıdır?

İlk Schengen vizesinin alınacağı ülke, giriş yapılacak ülke, ve hangi ülkenin kaç kere ziyaret edileceğine göre değişmektedir. Başvuru sahibinin yalnızca tek ülkeyi ziyaret edecek olması durumunda, seyahat etmeyi planladığı Schengen ülkesinin büyükelçiliği ya da konsolosluğu üzerinden başvuru gerçekleştirilerek vize alınmalıdır.

Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilmesi durumunda en uzun süre bulunulacak olan ülkenin büyükelçiliği ya da konsolosluğu üzerinden vize başvurusu gerçekleştirilmektedir. Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilirken her ülkede aynı süre konaklayacak olması durumunda, bölgeye giriş yapılacak ilk ülkenin büyükelçiliği ya da konsolosluğu üzerinden başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Örneğin, başvuru sahibi Schengen ülkeleri arasında yalnızca Finlandiya’ya seyahat edecek ise vize başvurusunu Finlandiya Büyükelçiliğine yapmalıdır. Başvuru sahibinin 8 gün Finlandiya, 19 gün İsveç ve 21 gün boyunca Almanya’da bulunacak olması durumunda Schengen vize başvurusunu Almanya Büyükelçiliğine yapması gerekmektedir. İlk olarak Finlandiya, daha sonrasında İsveç ve en son Almanya’ya seyahat edecek ve tüm ülkelerde 7’şer gün kalacak kişilerin ise Schengen vize başvurusunu ilk giriş yapacakları ülke olan Finlandiya Büyükelçiliğine yapması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Alacaklar Ne Zaman Başvuru Yapmalıdır?

Schengen vizesi alacak kişiler vize başvurularını, seyahatlerinden en fazla 6 ay ve en az 15 gün önce yapmalıdır. Schengen vize başvurularının ortalama değerlendirme süresi göz önünde bulundurulduğunda, başvuruların en az 3 ila 4 hafta öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

Schengen Başvurusu için Parmak İzi Nerede Verilmelidir?

Schengen başvurusu için parmak izi, başvuru sahibinin seyahat edeceği ülkenin konsolosluğu ya da aracı kurum vize başvuru merkezinden almış olduğu randevu gününde ilgili kuruma gidilerek verilmektedir. İlk kez Schengen vizesi alınırken başvuru sahibinin belirtilen muafiyet şartlarını taşımaması durumunda parmak izini vermesi zorunludur.

Schengen ülkeleri için bazı konsolosluklarda yetki alanları değişebildiğinden, kişilerin vize başvurusu öncesinde dış temsilcilik web sitelerinden yetki alanına ilişkin ayrımları öğrenmesi ve Schengen vizesi için parmak izi işlemlerini ikamet edilen bölge için yetkili vize merkezinden randevu alarak tamamlaması gerekmektedir.

İlk Schengen Vizesi Kaç Günlük Verilir?

İlk Schengen vizesi, genel olarak kişinin Schengen bölgesinde kalmayı planladığı gün sayısı kadar geçerlilik süresiyle verilmektedir.

Schengen Vizesi Alanların Ülkeye Giriş Garantisi Var Mıdır?

Hayır, Schengen vizesi alanların ülkeye giriş garantisi bulunmamaktadır. Tüm Schengen ülkeleri konsoloslukları, Schengen vizesi almanın üye ülkelere giriş garantisi sağlamadığını ve vize sahiplerinin ülkeye giriş kararlarının Schengen ülkesindeki ilgili sınır memurunun inisiyatifinde olduğunu duyurmaktadır. İstisnai durumlar haricinde, Schengen vizesine sahip olan bir kişinin sınır kontrolü yapan memur tarafından şüpheli görülmesi durumunda ülkeye girişi engellenebilmektedir.

Aynı Vize ile Schengen Bölgesine Kaç Kez Girilebilir?

Aynı vize ile Schengen bölgesine kaç kez giriş yapabileceği sahip olunan vizenin niteliğine göre değişmektedir. Schengen vizeleri tek girişli ya da çok girişli olarak düzenlenmektedir ve vizenin hangi türde verildiğine göre vize sahipleri vizenin geçerlilik süresi içerisinde bir kere, iki kere ya da birden çok kez ülkeye giriş ve çıkış yapabilmektedir.

Vize başvurusu yapılırken başvuru sahibinin talep ettiği giriş sayısına yönelik bilgiler başvuru formunda belirtilse de, başvurunun değerlendirilmesi ile bir kişinin talep ettiği giriş sayısı konsolosluk tarafından değiştirilebilir ve çok girişli vize talep eden başvuru sahibine tek girişli Schengen vizesi verilebilir. İlk kez Schengen vize başvurusunda bulunan kişilere, genellikle tek girişli vize verilmektedir.

Schengen Ülkeleri Arasında Pasaport Kontrolü Yapılır Mı?

Hayır, Schengen ülkeleri arasında pasaport kontrolü yapılmamaktadır.

Schengen bölgesinin tek bir ülke sınırı gibi kabul edilmesi nedeniyle yalnızca bölgeye yapılan giriş ve çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmaktadır. Bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş durumunda ülkelerin Schengen bölgesi kapsamında olması durumunda pasaport kontrolü yapılmamaktadır.

Pasaport Geçerliliği Bitince Schengen Vizesi İptal Mi Olur?

Hayır, pasaport geçerliliği bitince Schengen vizesi iptal olmamaktadır. Kişi, yeni pasaport başvurusu yaparken, süresi biten pasaportunda bulunan vizenin üzerine herhangi bir iptal damgası vurulmaması ve geçerlilik süresinin devam etmesi halinde vize iptal edilmemektedir. Eski pasaporttaki vize ile seyahat edilebilmesi için kişilerin hem eski hem de yeni pasaportlarını aynı anda yanlarında bulundurması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: