Schengen Vizesi için Uçak Rezervasyonu

Schengen Vizesi için Uçak Rezervasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen vize başvurularında, uçuş planı ve uçuş rezervasyonuna yönelik belgelerin sunulması gereken vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Ulaşım planı, Schengen vize başvuru sahibinin ilgili ülkeye hangi ulaşım aracı ile ulaşacağını, ulaştıktan sonra hangi adreste konaklayacağını, ziyaret edeceği lokasyonları ve öngörülen ziyaret tarihlerini ayrıntılı bir şekilde sunmaktadır.

Vize başvurusu aşamasında detaylı ve olabildiğince destekleyici evrakla sunulan ulaşım planı, vize başvuru sonucu için belirleyici olmaktadır. Destekleyici evraklarla güçlendirilmiş ve ayrıntılı bir şekilde sunulan ulaşım planı sayesinde vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen vizesi başvuruları için başvuru sahibinin seyahat tarihleri ve detayları doğrultusunda ulaşım planı hazırlanmakta, vize için uçak rezervasyonu ilgili ülkenin vize değerlendirme süresi göz önüne alınarak yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için Uçak Rezervasyonu Şart Mıdır?

Evet, Schengen vizesi için uçak rezervasyonu şartı aranmaktadır. Schengen vizesi için başvuru yapan kişilerin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğa uçak rezervasyon belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir. Schengen vize başvuru evrakları arasında uçak rezervasyonu bulunmayan başvurular dış temsilcilikler tarafından reddedilmektedir.

Schengen Vizesi Almadan Önce Uçak Bileti Alınmalı Mıdır?

Schengen vizesi almadan önce uçak bileti almak zorunlu değildir, ancak geçerli bir uçuş rezervasyonunun yaptırılması gerekmektedir. Schengen vize başvuruları için geçerli bir uçak rezervasyonu yaptırılması yeterli olmaktadır. Vize reddi alınması durumunda başvuru sahibinin mağduriyet yaşamaması adına Schengen ülke temsilcilikleri uçak bileti satın almayı şart koşmamaktadır.

Schengen vize başvuruları için ibraz edilecek evraklar arasında yer alan rezerve edilmiş uçak biletini gösteren belgede vize başvuru sahibinin adı, soyadı gibi bilgilerin olması gerekmektedir.

Schengen Vize Başvurusu için Uçak Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Schengen vize başvurusu için uçak rezervasyonları, havayolu şirketinden, seyahat acentelerinden veya uçak bileti satan web siteleri üzerinden yapılabilmektedir. Schengen ülke temsilcilikleri, herhangi bir havayolu ya da seyahat acentesi ile anlaşmalı olmadığı için vize başvuru sahiplerinin uçak rezervasyonu yaptıracağı kanal hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Schengen vize başvurusu için uçak rezervasyonu yaptırmak isteyen başvuru sahipleri, doğrudan havayolu şirketleri ya da seyahat acenteleri üzerinden ad, soyad, uçuş tarihi ve seyahat güzergahı bilgisini vererek işlem sağlayabilmektedir. Herhangi bir şekilde sahte uçak rezervasyonu ile Schengen vize başvurusunda bulunan kişilerin vize başvuruları reddedilmekte ve gelecekte yapılacak diğer Schengen vizeleri için sicil kaydı tutulmaktadır.

Havayolu şirketleri ve seyahat acenteleri, uçak rezervasyonlarını genellikle 2- 7 gün arasında aktifliğini koruyacak şekilde düzenlemektedir. Uçak rezervasyonlarının geçerlilik süresi işlemin yapıldığı havayolu şirketine veya seyahat acentesine göre değişiklik göstermektedir.

Schengen için Uçak Rezervasyonu Gidiş Dönüş için Mi Yaptırılmalıdır?

Evet, Schengen için uçak rezervasyonu gidiş dönüş için yaptırılmalı ve çift yön olarak düzenlenmelidir.

Yalnızca gidiş olmak üzere tek yön olarak ibraz edilen uçak rezervasyonunun olduğu vize başvuruları konsolosluklar tarafından reddedilmektedir. Schengen vize başvurularında talep edilen vize süresi dikkate alınarak gidiş ve dönüş tarihlerine uyumlu tarihlerde olan uçaklar tercih edilerek rezervasyon yaptırılmalıdır.

Schengen ülkesinden ayrılmak ve vatandaşı olunan ülkeye geri dönüş yapmak üzere uçak rezervasyonu yaptırmayan vize başvuru sahiplerinin kendi ülkesine geri dönüş niyetinin olmadığı gerekçesiyle vize reddi yaşanmaktadır. Schengen vize reddi gerekçeleri arasında, başvuru sahibinin kendi ülkesine dönüş niyetini taşıdığına dair güçlü kanıtlar sunamaması büyük bir orana sahiptir.

Schengen Uçuş Rezervasyonu Ne Kadar Süreli Yaptırılmalıdır?

Schengen uçuş rezervasyonunun süresi rezervasyon yaptırılacak havayolu şirketine bağlı olmaktadır. Havayolu şirketleri, uçuş rezervasyonlarını birkaç günlüğüne ya da uzun süreliğine düzenlemektedir.

Schengen vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlanması ortalama 2 hafta sürdüğü için uçuş rezervasyonlarının en az 14- 15 günlüğüne düzenlenmesi tavsiye edilmektedir. Yapılan vize başvurusunun değerlendirme süreci devam ederken uçuş rezervasyonunun geçerliliğini kaybetmesi sonucunda vize başvurusunun onaylanmasına karşın riskler ortaya çıkmaktadır. İbraz edilen uçuş rezervasyonunun kısa sürede geçersiz hale gelmesi sonucunda, konsolosluklar herhangi bir uçuş rezervasyonu kaydı göremeyeceği için vize başvurusu riske girmektedir.

Schengen Ülkeleri Arasında Seyahat için Uçak Rezervasyonu Gerekir Mi?

Evet, Schengen ülkeleri arasında seyahat için uçak rezervasyonu şartı aranmaktadır. Vize başvuru sahibinin yalnızca bir Schengen ülkesini ziyaret etmesi ve ardından vatandaşı olduğu ülkeye dönmesi durumunda, gidiş ve dönüş olmak üzere çift yön uçak rezervasyonunu ibraz etmesi gerekmektedir.

Birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecek vize başvuru sahiplerinin, Schengen bölgesine giriş ve çıkış uçuşlarında olduğu gibi üye ülkeler arasında yapacağı seyahatler için de uçak rezervasyonu yaptırması ve konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir.

Schengen Uçak Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Schengen uçak rezervasyonunda bulunması gereken bilgiler aşağıda verilmiştir.

  • Vize başvuru sahibinin tam adı ve soyadı
  • Kalkış ve iniş yapılacak havalimanı isimleri ve IATA kodları
  • Seyahat tarihleri ve saatleri
  • Uçuş sefer numarası
  • Uçak rezervasyonu PNR numarası

Uçak rezervasyonu belgesi için örnek görsel aşağıda paylaşılmıştır.

Schengen Uçak Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?
Schengen Uçak Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Sahte bir şekilde oluşturulan uçak rezervasyonu sebebiyle yapılan vize başvuruları reddedilmektedir. Havayolu şirketleri aracılığıyla geçerli bir şekilde yapılan ve ücret ödenmesine gerek duyulmayan uçak rezervasyonlarında referans numarası bulunmaktadır ve bu referans kodu konsolosluklarda görevli vize personeli tarafından sorgulanmaktadır. Vize başvurularının konsolosluklar tarafından değerlendirilmesi sırasında uçak rezervasyonuna ait referans numarası sorgulanmakta ve geçerli olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Schengen Ulaşım Planı ile Seyahat Planı Arasındaki Fark Nedir?

Schengen ulaşım planı ile seyahat planı arasında farklar bulunmaktadır. Schengen ulaşım planı, uçak rezervasyonlarını içermektedir. Schengen ulaşım planı kapsamında ibraz edilen uçak rezervasyonlarında vize sahibine ait ad, soyad, ulaşım tarihleri ve uçuş saatleri, iniş ve kalkış için kullanılacak havalimanları isimleri ile rezervasyon referans kodu bilgisi bulunmaktadır.

Schengen seyahat planı kapsamında ulaşım bilgileri, konaklama bilgileri, seyahatte ziyaret edilecek lokasyonlar ve tarihleri gibi ayrıntılı planlar yer almaktadır. Schengen vizesi seyahat planı kapsamında verilecek detaylı bilgiler, yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için önem arz etmektedir.

Paylaş: