Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vize süresi; vize geçerlilik süresi ve vize kalış süresi olarak iki ayrı anlama gelmekte ve bu iki kavram farklı süreleri ifade etmektedir.

C tipi Schengen vizesi için Schengen Bölgesi’nde kalış süresi en fazla 90 gün olmakla birlikte Schengen vizesi geçerliliği değişebilmektedir. Çift veya çok girişli Schengen vizeleri için vize geçerlilik süresi 6 ay ile 5 yıl arasında değişim göstermektedir.

180 günlük süre içinde Schengen Bölgesi’nde en fazla 90 gün kalınmasını sağlayan çok girişli vizenin yanı sıra, tek girişli veya çift girişli vizenin geçerlilik süresi başvuru yapılan ülkenin büyükelçiliğine bağlıdır. Büyükelçilik; Schengen ülkesinde kaç gün kalınacağını, Schengen Bölgesi’ne giriş tarihini ve Schengen Bölgesi’nden son çıkış tarihini belirlemektedir.

Schengen Vize Süresi Ne Kadardır?

Çok girişli Schengen vizesi için gereken şartları sağlayan kişiler 1,3 ve 5 yıl geçerlilik süresiyle her girişte bölgede en fazla 90 gün kalabilecek şekilde vize alabilmektedir.

Tek girişli Schengen turist vizesi için geçerlilik süresi en fazla 180 gün olmaktadır. Standart tek girişli turist vizesi alan kişiler Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün kalabilmekte ve ilk kez yapılan başvurularda bu süre genellikle seyahat süresi kadar verilmektedir.

En Uzun Schengen Vizesi Kaç Yıl İçin Verilir?

En uzun Schengen vizesi 5 yıllık çok girişli vize olarak verilmektedir. Çok girişli vize her başvuru sahibine verilmeyip belli şartları karşılayan kişilere verilmektedir.

5 yıllık çok girişli vizenin alınması için; geçmiş üç yıl içinde en az iki yıl geçerli çok girişli vize alınmış ve yasal olarak kullanılmış olunması gerekmektedir. Çok girişli vize, 90/180 gün kuralı ihlal edilmediği sürece, 5 yıl içerisinde Avrupa'daki 26 ülkeye sınırsız giriş yapılmasına imkan sağlamaktadır.

10 Yıllık Schengen Vizesi Alınabilir Mi?

Hayır 10 yıllık Schengen vizesi alınamamaktadır. C tipi Schengen vizesi en fazla 5 yıl süreli alınabilmektedir. İspanya gibi bazı Avrupa ülkeleri yatırımcı vizesi ve benzeri özel vize türleri ile 10 yıl geçerlilik süresine sahip vize vermektedir.

En Uzun Schengen Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Schengen vize istatistikleri vize geçerlilik sürelerine dair yayınlanmaması sebebi ile en uzun Schengen veren ülkeler adına net bilgi bulunmamaktadır.

Vizem.net danışmanlarının gözlem ve deneyimleri doğrultusunda Türkiye'den yapılan başvurularda son yıllarda Yunanistan, İtalya ve Almanya’nın Schengen vizesi geçerlilik süresi uzun vize onayını daha sık verdiği görülmektedir.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Almak için Başvuru İpuçları Nelerdir?

Uzun süreli Schengen vizesi almak için başvuru ipuçları aşağıda listelenmiştir.

  • Vizebaşvuru dosyası eksiksiz, güncel ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Mali durum belgeleri, konaklama ve ulaşıma dair belgeler, başvuru formu gibi gerekli vize belgelerinin tamamının ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Eski pasaport ve varsa daha önce alınmış Schengen vizelerinin fotokopileri başvuruda beyan edilmelidir.
  • Bankadan konsolosluğa hitaben İngilizce referans yazısı alınmalıdır.
  • En az 30.000 euro garantisi olan1 yıllık seyahat sağlık sigortası poliçesi alınmalıdır.
  • Tek seferde para girişi yapılmamış, aktif ve Schengen başvurusu içinyeterli miktarda para içeren bir banka hesabı beyanı gerekmektedir.
  • Başvuruyu güçlendirmek adına vize davetiyesi ile başvuru yapılmalıdır.
  • İlk Schengen vizesinden sonraki başvurularda yine aynı ülkeye başvuru yapılması başvuru sürecini hızlandırmaktadır.
  • Schengen Bölgesi’ne giriş yapılacak ülkenin vize başvurusu yapılan ülke olması süreci olumlu etkilemektedir.
  • İlgili ülkeye ileriki tarihlerde tekrar gidileceğine dair belge beyan edilmesi önem taşımaktadır.
  • Vize talep dilekçesinin net ve kapsamlı şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Schengen Vize Süresini Uzatmak Mümkün Müdür?

Schengen vize süresini uzatmak mümkündür. Geç giriş, insani nedenler, mücbir sebepler ve önemli kişisel nedenler gerekçe gösterilerek Schengen vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

İlgili ülkelerin göçmenlik makamlarına yapılan başvuru ile Schengen vize uzatma talebi en geç bir aya kadar sonuçlanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: