Schengen Vize İptali

Schengen Vize İptali Nedir, Schengen Vizesi Nasıl İptal Edilir?

Schengen vize iptali, vize şartlarına uygun olmayan kişilerin Schengen vizelerinin iptali anlamına gelmektedir ve vizeyi veren makamlar, sınır kontrol memurları veya başvuru sahibinin isteği doğrultusunda yapılabilmektedir.

AB vize kanununda Schengen vizesinin iptali için genel olarak iki sebep bulunmaktadır; vizenin sahtekarlık yoluyla elde edildiği kanaatine varılması ve vize ihraç koşullarının yerine getirilmediğinin tespit edilmesi vize iptali için sebep olarak gösterilebilmektedir.

Seyahatin amacı, kalış koşulları, seyahat için gereken maddiyatın göstergesi, konaklama ve rota hakkında sahte bilgiler gönderildiyse Schengen vizesi iptal edilebilmektedir. Schengen vizesi eğer yanlış bilgi verilmiş olarak gözüküyorsa sadece elçilik tarafından değil, sınır kontrol memuru tarafından da iptal edilebilir.

Onaylanmış Schengen Vizesi Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

Onaylanmış Schengen vizesinin vizeyi veren merci tarafından iptal edilebileceği durumlar listelenmiştir.

  • Schengen bölgesine girişin yasaklanmış olması
  • Vize sahibinin toplum için tehdit oluşturduğu şüphesinin bulunması
  • Pasaport veya seyahat belgesinin geçerlilik süresinin dolması ya da sahte olması
  • Vizenin sahteciliğe konu olduğunun tespit edilmesi
  • Vizenin üzerinde silinmiş, kazınmış, bozulmuş yazılar bulunması
  • Vizenin veya vize muafiyetinin amacının dışında kullanılıyor olması
  • Vizenin veriliş amacına uygun şartların veya belgelerin geçersiz olması
  • Vize geçerlilik süresinde Schengen bölgesinden sınır dışı edilme kararı alınması

Vizenin Amacı Dışında Kullanılması Halinde Schengen Vize İptali Nasıl Yapılır?

Vizenin amacı dışında kullanıldığının Schengen bölgesine girişte veya girişten sonraki tespiti halinde Schengen vizesi iptal edilebilmektedir. Schengen vizesinin amacı dışında kullanılmasına örnek olarak verilebilecek durumlar arasında turist vizesiyle seyahat edip Schengen bölgesinde çalışılması, öğrenci vizesiyle Schengen bölgesine giriş yaptıktan sonra okula devam edilmemesi veya vize sahibinin okuldan atılması ve çalışma vizesiyle gelip aslında çalışmaması bulunmaktadır.

Schengen Vizesi İptal Edilenlere Cezai Yaptırım Uygulanır Mı?

Schengen vizesi iptal edilenlere ülkeye ve vize iptal gerekçesine bağlı olarak ceza verilme durumu değişir ve verilmesi durumunda ceza türü ve seviyesi de değişiklik göstermektedir.

Vize iptaline sebep olan ihlal durumlarında tüm Schengen ülkeleri tarafından uygulanabilen yaptırımlar para cezası, ülkeye giriş yasağı ve sınır dışı edilme Schengen vize ihlali cezası olarak bilinmektedir.

Schengen Vize İptali Sonrasında Yeniden Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Schengen vize iptali sonrasında yeniden vize başvuru yapılabilmektedir ancak vize iptal kararını ortadan kaldıran belgeler beyan edilmelidir; aksi takdirde vize onayı alınamamaktadır.

Vizem.net, Schengen vizesi iptal edildikten sonra uygun şartları sağlayan başvuru sahiplerinin yeni başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi Başvuru Aşamasında İptal Edilebilir Mi?

Schengen vizesi başvuru aşamasındayken başvuru sahibinin talebi üzerine iptal edilebilmektedir. Schengen vizesi iptal talebi durumunda başvuru yapılan konsolosluğa veya aracı kuruma vize başvurusunun iptal edildiğine dair dilekçe bildirilmelidir.

Schengen vize başvurusu henüz değerlendirme aşamasında ise herhangi bir işlem yapılmadan iade edilmektedir. Vize başvurusu için ödenen ücretler başvuru aşamasındaki vize iptalleri için iade edilmemektedir.

Schengen Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Schengen vize randevusunun iptali genelde randevu alınan aracı kurumun internet sitesi üzerinden online yapılabilmektedir. Schengen vize randevusu iptal işlemleri için uygulanan prosedürler ülke ve vize başvuru merkezlerine göre değişiklik göstermektedir.

Schengen vize randevusu için ücret ödenmiş ise iptal durumunda ücret iadesi yapılmaz fakat herhangi yeni bir ücret ödemeden ikinci kez randevu tarihi alınabilmektedir.

Schengen Vizesi Aldıktan Sonra Seyahat İptal Edilirse Ne Yapılmalıdır?

Schengen vizesi alındıktan sonra seyahat planı iptal olan kişilerin ilgili ülkenin dış temsilciliğine vizenin iptal edilmesine ilişkin dilekçe ile bildirimde bulunması gerekmektedir.

Schengen vize bilgi sistemine vize iptali bilgisinin girilmesi ileride yapılacak vize başvurularının olumsuz olarak sonuçlanma olasılığını düşürmektedir.

Vizem.net, kişinin durumuna uygun vize başvuru iptal dilekçelerinin yazılmasında danışmanlık hizmeti sağlayan akredite şirkettir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: