Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır

Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Vize randevu iptali, vize randevusu için başvurulan aracı kurumun internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilir. Konsolosluk üzerinden alınan vize randevularında konsolosluğun internet sitesinde yer alan vize randevu iptali sayfaları üzerinden vize randevusu iptali yapılabilmektedir.

Vize randevusu oluşturma ya da iptal etme işlemleri için danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında vize randevusu iptali ve tarih değiştirme işlemleri ilgili ülkenin vize danışmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Randevu İptalinden Sonra Tekrar Randevu Alınabilir Mi?

Vize randevusu iptal etme işleminden sonra tekrar randevu alınabilmektedir. Vize randevusu için oluşturulan üyelik bilgileri ile online sistem üzerinden tekrar randevu oluşturulabilmektedir. Yeniden vize randevusu oluşturma sürecinde konsolosluğun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak yakın tarihte randevu bulunamayabildiğinden, haftalık açılan randevu sistemlerinde boş yer olmaması durumunda yeni randevu tarihlerinin açılması beklenmelidir.

Vize Randevu İptali Ne Kadar Süre Önceden Yapılabilir?

Vize randevu iptali süresi, başvurulan aracı kuruma ya da konsolosluğa bağlı olarak değişmektedir. Vize randevuları, genelde 1 gün öncesine kadar iptal edilebilmektedir.

Vize randevusu iptal edilmeyip randevuya gidilmediği takdirde tekrardan randevu alınması gerekmektedir. Vize randevusunun ücretli olduğu ülkeler için randevu iptali sonucunda randevu için ödenen ücret başvuru sahibine iade edilmemektedir.

Randevu İptali Yapılabilen Vize Başvuru Merkezleri Hangileridir?

Randevu iptali yapılabilen vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

  • VFS Global
  • iDATA
  • Kosmos Visa
  • TLS Contact
  • AS Vize

VFS Global Üzerinden Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınan vize randevuları iptal edilebilmektedir. Vize randevu iptal işlemi için VFS Global’in internet sitesi üzerinden randevu almak için oluşturulan hesaba ait e- posta ve şifre bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Hesaba giriş yapıldıktan sonra iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

İdata Üzerinden Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

iDATA üzerinden alınan vize randevularında randevu iptali, iDATA’nın internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. iDATA’nın internet sitesinde yer alan “randevu düzenleme” kutucuğuna tıklayarak açılan sayfa üzerinde PNR numarası ve doğum tarihi bilgileri ile randevu düzenleme ve randevu iptali işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kosmos Vize Üzerinden Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Kosmos Vize üzerinden alınan vize randevularında vize iptal işlemi, Kosmos Vize’nin internet sitesinde yer alan “randevu al” başlığı altındaki “randevu iptal/ değişiklik” bölümünden TC kimlik numarası ile yapılmaktadır.

TLS Contact Üzerinden Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

TLS Contact üzerinden vize randevu iptali, TLS Contact’in internet sitesinde randevu talebi için oluşturulan hesap üzerinden yapılmaktadır.

AS Vize Üzerinden Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

AS Vize üzerinden vize randevu iptali yapmak için, AS Vize internet sitesindeki ‘randevu al’ yazısına tıklanması, ‘randevu sorgulama/ iptal’ seçeneğinin seçilmesi ve randevunun referans ve güvenlik numarasının girilmesi gerekmektedir.

ABD Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Amerika vize randevu iptali, resmi ABD vizesi bilgi ve randevu hizmetleri sayfası ais.usvisa-info.com adresinden oturum açılarak yapılabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri vize randevu iptali randevu tarihinden en geç iki gün önce yapılmalıdır. Vize randevu iptallerinde vize randevusu için ödenen ücret iade edilmemektedir. ABD için yeniden vize randevusu oluşturulmak istendiğinde vize randevu ücretinin yeniden ödenmesi gerekmektedir.

İtalya Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

İtalya vize randevusu iptali, ikamet iline göre iDATA’nın İstanbul ofisinden ya da VFS Global’in İzmir, Ankara veya Gaziantep’te yer alan ofisleri üzerinden yapılabilmektedir. Online randevu iptali ise başvuru yapılan vize başvuru merkezinin internet sitesi üzerinden tekrar oturum açılarak gerçekleştirilebilmektedir.

İngiltere Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

İngiltere vize randevuları TLS Contact merkezlerinden yapılsa da, vize randevu iptali TLS Contact’in internet sitesi üzerinden yeniden oturum açılarak gerçekleştirilmektedir.

Polonya Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Polonya vize randevuları VFS Global merkezlerinden yapılmakta, vize randevu iptali ise VFS Global’in internet sitesinde yer alan vize randevu iptal sayfasında tekrar oturum açılarak gerçekleştirilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: