Schengen Vize Niyet Mektubu Örneği

Schengen Vize Niyet Mektubu Örneği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vize niyet mektubu, vizeye başvuran kişi tarafından yazılan ve diğer belgelerle birlikte ilgili Schengen dış temsilciliğine ibraz edilmesi gereken belgedir. Schengen vizesi niyet mektubu, seyahatin amacı ve ikamet edilen ülkeye geri dönme niyeti hakkında bilgi sağlamalıdır. Niyet mektubu, konsolosluk görevlilerine seyahat tarihleri, çalışma geçmişi gibi seyahat geçmişinin kısa bir özetini sunduğu için kişisel bir tanıtım yazısı görevi görmektedir. Schengen vizesi niyet mektubu, vize başvurusunun özeti niteliğinde bir belgedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan vize başvurularında, tüm Schengen ülkeleri ve vize türleri için niyet mektubu başvuru sahibinin özel koşulları, seyahat amacı ve planı doğrultusunda uzman ülke danışmanı tarafından İngilizce olarak hazırlanmaktadır.

Danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için Niyet Mektubu Nasıl Yazılmalıdır?

Schengen vizesi için niyet mektubu, başvuru yapılan ülkenin konsolosluğuna hitaben resmi bir dille yazılmalıdır. Schengen vizesi niyet mektubu yazılırken başvuru sahibinin seyahat planı, seyahat tarihleri, ziyaret edeceği yerler ve konaklama bilgileri dahil olmak üzere detaylı bir şekilde açıklanmalı; başvuru sahibi ikamet ettiği ülkeye geri döneceğine dair çalışma, eğitim veya mülkiyet durumu gibi kanıtları sunmalıdır.

Schengen Vize Dilekçe Örneği Elle Mi Yazılmalıdır?

Schengen vize dilekçe örneği el yazısıyla veya bilgisayarda yazılabilir, her iki durumda da isim soyisim bilgilerini içermeli ve ıslak imzalı olmalıdır. Schengen vize dilekçesinin el yazısıyla yazılması halinde siyah veya mavi tükenmez kalem ya da pilot kalem kullanılmalıdır.

Schengen Vizesi Niyet Mektubu Hangi Bilgileri İçermelidir?

Schengen vizesi niyet mektubunun içermesi gereken bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Schengen ülkesini ziyaret amacı
 • Ülkeye giriş ve ülkeden çıkış tarihleri
 • Schengen bölgesi içindeki aktiviteleri detaylı şekilde gösteren seyahat planı
 • Konaklama yapılması planlanan yerler
 • Ziyaret edilmesi planlanan tüm ülkeler
 • Başvuru sahibinin çalışma durumu
 • Eksik belge sunulması halinde eksik belgeye yönelik açıklama

Schengen vize niyet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Schengen Vizesi Niyet Mektubu Hangi Bilgileri İçermelidir?
Schengen Vizesi Niyet Mektubu Hangi Bilgileri İçermelidir?

Schengen Niyet Mektubu Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Schengen niyet mektubunun yazılması gereken dil, başvuru yapılacak olan ülkenin vize kriterlerine göre değişkenlik göstermektedir. Birçok Schengen ülkesi İngilizce veya ilgili ülkenin dilinde yazılmış niyet mektubunu kabul etmekle beraber Yunanistan, Almanya gibi Schengen ülkeleri Türkçe niyet mektubunu da kabul etmektedir.

Schengen vize başvurusu için Türkçe yazılan vize niyet mektupları, Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamından yeminli tercüman tarafından tercüme edilip noter onaylı olarak sunulmaktadır.

Türkçe Schengen Vize Niyet Mektubu Örneği

Türkçe yazılmış Schengen vize niyet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

21/07/2022

Almanya Konsolosluğu Vize Departmanı’na

Sayın Yetkili,

(Adı- soyadı) 10-17 Ekim 2022 tarihleri arasında Almanya’ya turistik bir gezi planlamaktayım. Seyahatimi arkadaşım (adı- soyadı) ile birlikte gerçekleştireceğim.

Sizlere hayatım, işim, finansal durumum ve ek gelirlerimle alakalı bilgi vermek isterim. (Tarih) yılında (üniversite adı) Üniversitesi (bölüm adı) bölümünden mezun oldum ve (tarih) yılından beri aktif olarak iş dünyasında yer almaktayım.

-*

(Banka adı) bankasında maaş hesabım yer almaktadır ve hesabımda (miktar) TRY bulunmaktadır. Bu miktar seyahatimi karşılayacak yeterlilikte bir miktardır. İbraz ettiğim hesap döküm belgesinde de gözlemleyebileceğiniz gibi aylık net gelirim (miktar) TRY’dir.

(Banka adı) bankasında ise bireysel hesabım yer almaktadır ve hesapta (miktar) TRY bulunmaktadır.

Seyahatimin amacı tamamen turistiktir. Almanya, en çok görmek istediğim yerler arasında yer almaktadır. Özellikle Berlin’i ziyaret etmeyi çok isterim.

Seyahatimin sonunda ülkeme, işime, eşime ve çocuklarıma döneceğim. Vize başvurumun olumlu değerlendirilmesini rica ederim.

Destekleyici diğer belgelerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru formu
 • Çift yön uçak bileti
 • Konaklama belgeleri
 • Çalışma belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Detaylı tur programı

Saygılarımla

AD SOYADI

İngilizce Schengen Vize Niyet Mektubu Örneği

İngilizce yazılmış Schengen vize niyet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

21/07/2022

To the Consulate General of Germany,

Visa Department,

I, (name- surname) am planning a touristic trip to your country between 10-17 October 2022. I will be traveling with my friend, (friend’s name).

I would like to give you some information regarding my life, job, financial status and income. I graduated from the (department) department of (university name) University in (country name) and I have been active in the business life since (date).

I have a payroll account on (bank name) bank and I have (amount of money) € in my account. The amount that I have in my account is enough to cover my touristic trip in your country. As you may observe among the documents I have presented, my monthly income is (amount of money) €.

I also have a personal account on (bank name) bank and I have (amount of money) € in my account.

The purpose of my visit is completely touristic. Your country is among the places I really want to see, especially Berlin is a fascinating place for me.

At the end of my trip, I will return to my country, my job, my family and my children. I kindly request that my visa inquiry is positively evaluated.

Below you can see the relevant documents:

 • Application form
 • Flight tickets
 • Proof of accomodation
 • Proof of employment
 • Travel medical insurance policy
 • Detailed itinerary

Best Regards,

NAME SURNAME

Schengen Vize Niyet Mektubu Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen vize niyet mektubu yazarken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

 • Önemli detaylara yer verildiğinden emin olunmalıdır. Schengen vizesi başvurusunu değerlendirecek olan yetkililer ziyaret edilecek şehirler, konaklama yapılacak yerler gibi detaylara dikkat etmektedir.
 • Destekleyici belgeler eklenmeli ve niyet mektubunda bu belgelere atıfta bulunulmalıdır. Niyet mektubunda seyahat planından kısaca bahsedilip detaylı bir seyahat planı destekleyici belgeler arasına eklenebilir.
 • Niyet mektubu oluştururken kişisel detaylara fazla girilmemelidir. Seyahatin amacını kanıtlayacak detaylar haricinde verilen kişisel bilgiler önerilmemektedir.
 • Vize başvurusuna değer katmayan gereksiz detayları niyet mektubuna eklemekten kaçınılmalıdır. Eklenen bilgilerin önemli olduğundan emin olmanın en iyi yolu gerekli belgeleri referans olarak kullanmaktır.
 • Niyet mektubu kısa ve öz tutulmalıdır. Genel hatlarıyla seyahat amacı ve bu amacı destekleyen belgelere yapılan atıflar eklenmeli ve vize değerlendirmesi yapacak olan yetkililerin mektubu etkili bir biçimde okuyabilmesi için yazı uzun tutulmamalıdır.

Schengen vize niyet mektubu, başvurular için gerekli belgeler toplandıktan sonra yazılmalıdır; niyet mektubunda başvuru için hazırlanan belgelerin bir listesinin yer alması gerekmektedir. Önyazı vize için niyet mektubu oluştururken çok uzun tutulmamalı ve mektupta yer alan bilgiler diğer belgelerde yer alan bilgilerle eşleşmelidir.

Vize Niyet Mektubu İlk Defa Schengen Vizesi Alacaklar için Neden Önemlidir?

Schengen vizesi almak isteyen kişiler bazı durumlarda VFS Global gibi vize başvuru merkezleri aracılığıyla başvurularını gerçekleştirdikleri için bir vize personeliyle direkt olarak yüz yüze görüşme sağlanamayabilir ve bu gibi durumlarda bir vize niyet mektubu, başvurunun işlenmesinden sorumlu elçilik yetkililerine seyahatin amacının net bir şekilde açıklanmasına yardımcı olur.

Vize niyet mektubu özellikle ilk kez Schengen vizesi alacaklar için yalnızca vize işlem süresini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda başarılı bir vize başvuru sonucu oluşması şansını da artırır.

Schengen Vizesi için Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Gerekir?

Schengen vizesine başvurmak ve Schengen ülkelerini ziyaret etmek isteyen ancak geliri olmadığı için herhangi bir gelir belgesi ibraz edemeyen kişilerin, seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsoru olması gerekmektedir.

Schengen vizesine başvuran kişi bordrolu çalışan, emekli veya çiftçi değilse; çalışmıyor veya herhangi bir kurumdan bağımsız çalışıyorsa; banka hesabında talep edilen miktar veya son 3 aya ait hesap dökümü bulunmuyorsa bir sponsor bulmalı ve bu doğrultuda Schengen sponsor dilekçesi hazırlamalıdır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: