Schengen Sponsor Dilekçesi

Schengen Sponsor Dilekçesi Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Schengen sponsor dilekçesi, Schengen ülkelerine vize almak isteyen kişilerin konaklama, ulaşım ve yemek gibi giderlerini bir sponsorun karşılayacağını beyan eden belgedir. Schengen vize görüşmesine giden başvuru sahiplerinin, seyahat masraflarını başka bir kişi karşılayacak ise dış temsilciliklere, diğer gerekli belgeler ile maddi durum kanıtı olarak Schengen sponsor dilekçesini teslim etmesi gerekmektedir.

Schengen sponsor dilekçesi, sponsor tarafından yazılmalı, sponsorun başvuru sahibiyle yakınlık düzeyini ve karşılanacak giderleri açıklamalıdır. Schengen sponsor dilekçesinin geçerli sayılabilmesi için, dilekçeyle beraber, sponsorun kimliği ve maddi yeterliliği olduğunu gösteren belgelerin iletilmesi gerekmektedir.

Schengen Vize Başvurularında Kimler için Sponsorluk Yapılabilir?

Schengen vize başvurularında öğrenciler, geliri olmayan kişiler ve şirket çalışanları için sponsorluk yapılabilmektedir.

Schengen Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Alınır?

Schengen vize sponsor dilekçesinin alınma şekli, sponsorun başvuru sahibinin ülkesinde ikamet edip etmemesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Schengen vize sponsor dilekçesini yazan sponsor, başvuru sahibinin ülkesinde ikamet etmekte ise Schengen vize sponsor dilekçesi sponsor tarafından bilgisayarda yazılarak ıslak imzalı olarak hazırlanmalıdır.

Schengen vizesi için sponsor olacak kişinin Schengen bölgesinde veya başvuru sahibinin ikamet ettiği ülke dışında yaşaması durumunda, sponsorluk mektubunun sonuna elektronik imza eklenerek belgenin mail yolu ile gönderilmesi yeterlidir veya sponsorluk dilekçesi el ile imzalanarak posta yoluyla yollanabilmektedir.

Schengen vize sponsor dilekçesinin, dilekçenin içeriğini destekleyen belgelerle beraber teslim edilmemesi durumunda, Schengen vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Schengen Vize Sponsor Mektubu Nasıl Yazılır?

Schengen vize sponsor mektubu, Konsolosluğa hitaben ve resmi bir dille, kısa ve net bir şekilde yazılmalıdır. Schengen sponsor dilekçe örneği sponsor ile başvuru sahibinin yakınlık düzeyini, sponsorun gerekli kimlik bilgilerini, başvuru sahibinin karşılanacak giderlerine dair bilgileri içermelidir. Schengen vize sponsor mektubunun yanında, mektubun içeriğini destekleyen belgeler sunulması gerekmektedir, belgeyle kanıtlanamayacak beyanlarda bulunulmamalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, kişinin durumu ve seyahat planı değerlendirilerek uygun sponsor dilekçesi uzman ülke danışmanı tarafından hazırlanmakta, Türkçe yazılan sponsor dilekçeleri için yeminli tercüme ve noter onayı hizmeti sağlanmaktadır.

Schengen Vizesi Sponsor Dilekçe Örneği Türkçe

Türkçe Schengen sponsor dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

….. Konsolosluğu’na

Sayın yetkili,

….. T.C Kimlik numaralı, .../…/…/… doğum tarihli …….. şirket çalışanımızın/oğlumun/kızımın/eşimin ülkenize gerçekleştireceği …. ile …. tarihleri arasında yapacağı gezide konaklama, günlük masraflar, sağlık sigortası gibi oluşabilecek tüm masrafların tarafımca karşılanacağını arz ederim.

Seyahat masraflarını hangi kaynaklar ile karşılayacağıma dair kişisel, çalışma ve banka belgelerim ekte sunulmaktadır.

Saygılarımla

(Tarih)

(İsim-Soyisim)

(İmza)

Pasaport Numarası:

Telefon Numarası:

Adres:

Schengen Sponsor Dilekçesi Örneği İngilizce

İngilizce Schengen sponsor dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Date:

Immigration Officer

[Embassy Name]

[Embassy Address]

[Embassy Phone Number]

Sponsorship Letter for [Applicant’s Name] with Passport No. __________________

Dear Sir/Madam,

I, [Sponsor’s Full Name] currently residing at [Sponsor’s Home Address], and a citizen/permanent citizen of [Country’s Name], am writing this letter in support of the visa application of my [parent/sibling/friend/other], [Applicant’s Name] who has a Turkish Republic ID number [ID number].

The purpose of the visit of [Applicant’s Name] in the country of [Name of Country] is to [give the reason behind the trip]. During his/her travel between [DD/MM/YY] and [DD/MM/YY], I will accompany him/her and [we/he/she] will be visiting [Specify city/place names].

Additionally, [Applicant’s Name] will be staying at [Sponsor’s Address or Hotel Address]. I will be covering all of the expenses of the trip such as accommodation and living costs, travel expenses, through [Means of funding].

Attached to this letter, please find all of the required documents to support the given statements.

Kind regards,

[Sponsor’s name]

[Sponsor’s ID number and passport number]

[Sponsor’s home address]

[Sponsor’s phone number]

[Sponsor’s occupation]

[Sponsor’s signature]

Schengen Sponsor Dilekçesi Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Schengen sponsor dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Schengen sponsor dilekçesi, resmi bir dille, sponsor tarafından, başvuru sahibinden üçüncü tekil şahıs olarak bahsedilecek şekilde yazılmalıdır.
  • Schengen sponsor dilekçesiyle birlikte konaklama detaylarını gösteren belge teslim edilmeli veya başvuru sahibinin kalacağı belirli bir adres dilekçede beyan edilmelidir.
  • Schengen sponsor dilekçesinde, başvuru sahibini davet eden sponsor ya da kurum iletişim bilgilerini yazmalı, başvuru sahibi ile sponsor arasındaki ilişkiyi açıklamalıdır.
  • Schengen sponsor dilekçesinin arkadaş veya akraba tarafından yazılması durumunda, Schengen sponsor dilekçesiyle birlikte pasaport veya kimlik kopyası ve mevcutsa sponsor olacak ilgili kişinin Avrupa’da belirli bir adreste yaşadığını kanıtlayan belgeyi teslim etmelidir. Schengen vizesi için sponsor olacak kişi akraba ise yakınlık düzeyini ispatlamak için doğum belgesinin bir kopyası da teslim edilebilmektedir.
  • Schengen sponsor dilekçesinde belirtilen seyahat tarihleri ile diğer belgelerde verilen seyahat tarihleri eşleşmelidir.
  • Schengen sponsor dilekçesinin arkadaş veya akraba tarafından yazılması durumunda, ilgili arkadaş veya akraba çalışıyorsa mesleğini belirtmelidir. Schengen ülkelerinde kaydadeğer mesleği olan bir sponsor, başvuru sahibinin vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttıracaktır.
  • Schengen sponsor dilekçesinde yer alan başvuru sahibinin tam ismi, doğum tarihi, doğum yeri ve pasaport numarası doğru ve eksiksiz yazılmalıdır.

Sponsorlu Schengen Vize Başvurusu için Gerekli Sponsor Evrakları Nelerdir?

Sponsorlu Schengen vize başvurusu için, başvuru sahibine sponsor olan kişi, Schengen sponsor dilekçesiyle birlikte bazı evrakları sunmak zorundadır.

Schengen vizesine başvuran kişinin sponsoruna ait pasaport kopyası, farklı bir ülkede yaşıyorsa vize veya oturma/çalışma izninin bir örneği, finansal durumu gösteren ve seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren banka belgeleri, maaş bordrosu ve son olarak ikametgah belgesi Schengen vizesi sponsor evrakları arasında yer almaktadır.

Sponsorlu Schengen Başvurularında Vize Onayı Kesin Midir?

Hayır, sponsorlu başvurularda vize onayı kesin değildir.

Vizem.net sponsorlu Schengen vize başvurularında, %94,6 ile onay oranı en yüksek

akredite acentedir.

Sponsorlu Schengen Vizesi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sponsorlu Schengen vizesi başvurusu ortalama olarak 15 günde sonuçlanır, ancak başvuru yapılan ilgili ülkenin konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre değişebilmektedir.

Sponsorlu Schengen vize işlemleri eksik evrak teslim edilmesi, başvuru sahibinin mülakata çağrılması veya hatalı belgeler sunulması gibi nedenlerle daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: