Yeni Mezun Schengen Vizesi

Yeni Mezun Schengen Vizesi Nedir, Hangi Ülkelerden Alınabilir?

Yeni mezun Schengen vizesi, üniversitedeki eğitimini yakın zamanda bitirerek mezun olmuş ve iş arama, iş kurma veya çalışma sebepleri ile Schengen bölgesinde bulunan ülkelere gidecek olanların başvuracakları vize türüdür. İlgili ülkedeki eğitim sürecini tamamlayan uluslararası öğrencilere mezuniyet sonrasında oturum izni sağlayan yeni mezun Schengen vizesinin başvuru şartları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

Yeni mezun Schengen vizesinin en kolay şekilde sunulduğu Avrupa ülkelerinden bazıları Almanya, İrlanda ve Finlandiya olup; bu ülkelerin tamamı uluslararası öğrencilere özel olarak ülkede kalıp iş arama için geçici oturum izni vermektedir, ardından ilgili ülkede kalıcı oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Schengen Yeni Mezun Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Schengen yeni mezun vizesi vermekte olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Almanya yeni mezun vizesi
  • İrlanda yeni mezun vizesi
  • Finlandiya yeni mezun vizesi
  • İspanyayeni mezun vizesi
  • Fransa yeni mezun vizesi

Almanya Yeni Mezun Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya yeni mezun vizesi; mezun olan öğrencilerin, öğrenci vizelerinin süresi dolduktan sonra 18 ay süre ile iş bulmaları için uzatılmış oturum izni başvurusunda bulunmalarına olanak sağlamaktadır.

Almanya yeni mezun vizesi ile iş aranırken matematik, mühendislik, doğa bilimleri, teknisyenlik veya doktorluk meslekleri için yılda en az 41.808 euro veya diğer tüm meslekler için yılda en az 53.000 euro ödenen bir iş teklifi alınması halinde, kişiye çalışma hakkı tanıyan bir Avrupa Birliği Mavi Kart başvurusu yapılabilmektedir.

Üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora aşamalarından birinin veya birden fazlasının bitirildiğinin, tüm Schengen bölgesi için sağlık sigortasına sahip olunduğunun ve Almanya’da yaşanılacak süre boyunca geçim kaynakları bakımından finansal yeterliliğe sahip olunduğunun kanıtlanması; Almanya yeni mezun vizesi veya Almanya iş bulma vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli olan şartlar arasındadır.

İrlanda Yeni Mezun Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda yeni mezun vizesi bireylerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkede iş aramak, iş kurmak veya çalışmak gibi amaçlar doğrultusunda, 2 yıl süreyle İrlanda’da kalmalarını sağlamaktadır.

İrlanda Eğitim ve Beceriler Departmanı tarafından resmi olarak tanınan bir kurumda tam zamanlı olarak eğitim alan uluslararası öğrencilerin İrlanda’da çalışmak için bir izne ihtiyaçları bulunmamaktadır. Mezun olduktan sonra İrlanda’da çalışmak isteyen bireylerin yeniden çalışma izni alması ve oturum izni alması gerekmekte olup; İrlanda yeni mezun vizesi bireylere belirtilen iki izni de sağlamaktadır. İrlanda yeni mezun vizesi alan bireyler, ülkede kalış süreleri boyunca İrlanda çalışma izni sayesinde tam zamanlı olarak haftada 40 saat çalışabilmektedir.

Finlandiya Yeni Mezun Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya yeni mezun vizesi; mezun olduktan sonra çalışma, iş bulma, iş kurma gibi sebeplerle sahip olunan oturum izninin sona erdiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde başvurulması ile alınabilmektedir.

Finlandiye yeni mezun vizesi almak isteyen bireylerin eğitim veya araştırma için oturum iznine sahip olması, Finlandiya’da bulunan bir okulun lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden mezun olmuş olması, henüz bir iş bulamamış olması ve Finlandiya’da geçirilecek süre boyunca yeterli mali kaynaklara sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Yurt dışında bulunan bireylerin, süresi bittiğinde uzatılabilen ancak en fazla 2 yıl süre ile verilen Finlandiya yeni mezun vizesine ilk olarak oturma izni olarak başvurması gerekmekte iken; Finlandiya’da bulunan bireylerin yeni mezun vizesine Finlandiya oturum izni uzatılması için başvurulması gerekmektedir.

İş Teklifi Almadan Schengen Mezun Vizesi Alınabilir Mi?

İş teklifi almadan Schengen mezun vizesi alabilmek bazı durumlarda mümkün olmakla birlikte Schengen yeni mezun vizesi için gerekli olan şartlar ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı Schengen ülkeleri, eğitimini tamamladıktan sonra öğrencilere iş aramaları için özel muafiyet vermektedir.

Almanya ve İspanya, öğrenci vizesi sona erdikten sonra ülkede çalışmak için iş ararken bu süreçte sıkıntı yaşamamaları ve yasal olarak iş arayabilmeleri için öğrencilere 18 aylık uzatılmış bir oturma izni vermekte; Fransa, lisans derecesi öğrencilerine yalnızca çalışma izni varsa kalmalarına izin vermekte; İsveç ise eğitim tamamlandıktan sonra iş bulunamaması halinde genellikle bireylerden ana ülkesine dönmesini istemektedir.

Schengen Mezun Vizesi Almak İçin İkamet Edilen Ülkeye Dönülmeli Mi?

Schengen mezun vizesi almak için ikamet edilen ülkeye dönülüp dönülmemesi gerektiği duruma göre değişiklik göstermektedir. Kalınan ve eğitimin tamamlandığı ülkedeki çalışma vizesi başvuru şartlarına veya bir iş teklifi alınıp alınmadığına göre hareket edilmelidir. İkamet edilen ülkeye dönüş gerekmese de, öğrenci vizesi süresi dolduktan sonraki süreçte bir iş teklifi alınmadıysa bazı durumlarda ülkeye dönüş gerekebilmektedir; örneğin İsveç, mezun olduktan sonra bir iş teklifi almadıysanız sizden genellikle eğitiminizi tamamladıktan sonra eve dönmenizi istemekte iken; İspanya bunun aksine iş ararken bir yıllık özel oturma vizesine başvurulmasına izin vermektedir.

Mezuniyet Sonrası Eğitim Alınan Ülkeden Farklı Bir Ülkede Çalışılabilir Mi?

Mezuniyet sonrasında eğitim alınan ülkeden farklı bir ülkede çalışmak mümkündür fakat; gidilecek olan diğer ülkedeki vize şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Schengen Ülkelerinden Mezuniyet Sonrası Freelancer Vizesi Alınabilir Mi?

Schengen ülkelerinden mezuniyet sonrası freelancer vizesi almak mümkündür. Almanya ve Portekiz gibi bazı Schengen ülkeleri kendi işini kurmak isteyen bireyler için freelancer vizesi sunmakta olup; freelancer vizesine başvurmak isteyen bireyin niteliklerinin iyi olması bu vizeyi almayı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Freelance Schengen vizesi için; bireyin sahip olduğu niteliklerin, alınmış olan eğitimlerin ve ülkede kalınacak olan süre boyunca finansal anlamda sıkıntı çekmeden kişinin kendi kendisini destekleyebileceğinin kanıtlanması gerekmektedir. Gerekli olan şartlar sağlandıktan ve istenen bilgiler sunulduktan sonra freelance çalışanlar için Schengen vizesi kolay bir şekilde alınabilmektedir.

Paylaş: