18 Yaşın Altındakiler için Vize İşlemleri

2023'te 18 Yaşın Altındakiler için Vize Nasıl Alınır?

2022’de 18 yaşın altındakiler için vize işlemleri ebeveynler ya da yasal vasileri tarafından yapılmaktadır ve bütün vize türleri için bu durum geçerli olmaktadır. Standart vize işlemleri ebeveynler veya yasal vasiler tarafından 18 yaş altındaki kişiler adına yapılmaktadır ve vize randevularında da ebeveynlerin ya da yasal vasilerin çocuklara eşlik etmesi gerekmektedir.

18 Yaş Altındakiler için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

18 yaş altındakiler için vize randevusu hangi ülke için vize alınacağı ve hangi vize türü alınacağına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak vize randevuları vize başvuru merkezlerinden online olarak ya da konsolosluklardan mail veya arama ile alınabilmektedir.

18 Yaş Altındakiler Vize Ücreti Ne Kadardır?

18 yaş altındakiler için vize ücreti vize türü ve vize alınacak ülkeye göre farklılık göstermektedir. Vize harç indirimi yalnızca bazı ülkelerde 12 yaş ve altı durumlarında uygulanmaktadır.

18 Yaş Altındakiler için Gereken Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaş altındakiler için gereken vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az iki sayfası boş olmayan bir pasaport olması gereklidir.
  • Vize başvuru formu: Vize başvuru formu ebeveynler ya da yasal vasiler tarafından 18 yaş altındaki çocukların adına doldurulmalıdır.
  • Fotoğraf: 6 aydan eski olmayacak şekilde biyometrik fotoğraf gereklidir. İstenen biyometrik fotoğraf sayısı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.
  • Vize harcı: Vize harcı vize başvurusu öncesinde ödenmelidir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Yurt dışına gidecek kişi için gidilecek ülkeye göre bi seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • Muvafakatname: 18 yaş altındakiler için ebeveynlerin her ikisininde muvafakatnamesi verilmelidir.

Yukarıda listelenen evraklar standart vize evraklarıdır. İstenilen vize evrakları vize türü ve ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.

18 Yaş Altındakiler için Amerika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaş altındakiler için Amerika vize işlemleri standart vize işlemleri şeklinde gerçekleşmektedir. Vize randevusu alınarak vize evrakları ile birlikte vize merkezine gidilir. 13 yaşından küçük çocukların vize randevularına şahsen katılmaları zorunlu değildir. 13 yaşın altındaki çocukların ebeveynleri tarafından vize randevusu gerçekleştirilir. 14 yaşından büyükler vize randevularına bizzat katılmaları gerekmektedir. 14 yaşından büyükler için vize randevusunda parmak izi alınmaktadır. Aynı zamanda reşit olmayan çocukların yanlarında vize görüşmesine ebeveynlerden ya da yasal vasilerinden birinin gelmesi gereklidir.

18 Yaş Altındakiler için Almanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaş altındakiler için Almanya vize işlemleri ebeveynler ya da yasal vasiler tarafından yapılmaktadır. Standart vize işlemlerinden tek farkı ise vize randevusuna hem reşit olmayan çocuğun hem de ebeveynlerinden birinin birlikte katılması gerekliliğidir.

İlk olarak vize randevusu alınmalı ve vize evrakları hazırlanılmalıdır. Çocuklar için vize evrakları ebeveynler tarafından hazırlanmalıdır. Vize randevu gününde reşit olmayan çocuk ve yanında ebeveynlerinden biri ya da yasal varisi vize evrakları ile birlikte görüşmeye gitmesi gereklidir. Randevu sırasında gerekli belgelerin yanı sıra her iki ebeveynin de onaylayıp imzaladığı muvafakatnamenin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Vize randevusunda 12 yaşından büyük, reşit olmayan çocukların parmak izi alınmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: