Çocuklar için Vize İşlemleri

2023'te Çocuklar için Vize Nasıl Alınır?

2022’de çocuklar için vize alma işlemi ebeveynler tarafından veya yasal vasileri tarafından yapılmaktadır. Çocuklar için vize almak için öncelikle noterden muvafakatname alınmalıdır ve daha sonra istenen diğer evraklarla birlikte vize başvuru merkezine gidilmelidir.

Yasal Vasi Nedir?

Yasal vasi, zihinsel veya fiziksel yetersizlik nedeniyle karar yetkisi olmayan bir kişinin veya reşit olmamış küçüklerin mali durumunu, mülkünü yönetmek üzere mahkeme tarafından atanan kişidir.

Çocuklar için Vize Gerekli Midir?

Evet, çocuklar için vize gereklidir. Vizeye istenen her ülke için tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için vize gereklidir.

Çocuklar için Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çocuklar için vize ücreti, vize türüne ve vize başvurusu yapılan ülkeye göre farklılık göstermektedir. 6-12 yaş arası çocuklar için birçok ülke tarafından vize harç muafiyet veya yarı ücret tarifesi uygulanmamaktadır. Biyometri ve başvuru merkezi hizmet bedelleri için yaş indirimi bulunmamaktadır.

Çocuklar için Gereken Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çocuklar için gereken vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 boş sayfası olan Hırvatistan seyahatinden dönüş tarihi dahil en az 3 ay geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır.
  • Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olmalıdır ve anne babanın imzalamış olması gerekmektedir.
  • Muvafakatname: Noterden alınmış izin belgesi gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Son 3 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf bulunmalıdır.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Çocuğun nüfus cüzdanı fotokopisi A4 kağıdı üzerinde olmalıdır.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
  • Ebeveynlerin maaş bordrosu: 18 yaşını doldurmamış olan çocukların masrafları ebeveynler tarafından karşılandığı için anne ve babanın iş durumlarını detaylı bir şekilde belgeleyen maaş bordrosu gerekmektedir.

Çocuklar için gereken vize başvuru belgeleri ülke ve vize türüne göre değişebilir, yukarıda sıralanan maddeler standart istenilen belgelerdir.

Çocuklar için Muvafakatname Nereden Alınır

Çocuklar için muvafakatname noterden alınmalıdır ve mutlaka anne baba imzası içermelidir. Anne baba yok ise yasal vasi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Anne ve Babası Ayrı Olan Çocuklar için Nasıl Vize Alınır?

Anne ve babası ayrı olan çocuklar için mahkeme kararı ile alınmış çocuğun velayetine sahip olduğunu gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir ve daha sonra muvafakatname ilgili konsolosluğa beyan edilmelidir. Boşandıktan sonra çocuğu yurt dışına çıkarmak için mahkeme kararı mutlaka gereklidir.

Reşit olmayan çocuklara 18 yaş altı vize başvuru şartlarında bulunan noterden alınmış ve onaylanmış muvafakatname mutlaka alınmış olması gerekmektedir.

Velayeti Annede Olan Çocuk Annesiyle Yurt Dışına Çıkabilir Mi?

Velayeti annede olan çocuk annesiyle yurt dışına çıkabilir fakat mutlaka babadan alınmış muvafakatname veya velayetin annede olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslı olması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: