Au Pair Vizesi

Au Pair Vizesi Başvuru Prosedürleri

Au Pair, birçok ülke tarafından uygulanan bir kültürel değişim programıdır. Au Pair programı dahilinde uygun kriterlere sahip olan kişiler yurt dışına seyahat ederek bir ailenin yanında konaklar ve ailenin temel işlerinde onlara yardımcı olur. Katılımcılarına farklı bir ülkenin kültürü ile tanışma ve yabancı bir dil öğrenme imkanı sunan Au Pair programına katılmak için kişilerin; 18 ile 26 yaş arasında olması ve temel düzeyde İngilizce bilmeleri gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net, yurt dışına Au Pair programı dahilinde seyahat etmek, ülkenin kültürünü öğrenmek ve aynı zamanda para kazanmak isteyen genç yetişkinlere vize başvuru işlemlerinde takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Au Pair Vizesi Nedir?

Au Pair programı ile yurt dışına gidecek kişilerin seyahat edecekleri ülkenin vize politikasına göre ilgili vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Au Pair programına katılacak olan kişilerin kimi ülkeler için öğrenci vizesine kimi ülkeler için ise uzun süreli vize türlerine ve çalışma iznine başvuruda bulunmaları gerekir. Bazı ülkeler Au Pair programı için özel vizeler öngörmektedir; bu vize türüne örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan J1 vizesi sayılabilir.

Au Pair Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Au Pair vize başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeterli İngilizce konuşma becerilerine sahip olunması
 • En az lise ya da dengi bir eğitim kurumundan mezun olunması
 • Başvuru sahibinin 18 ile 26 yaş arasında olması
 • Au Pair programı için uygun fiziksel duruma sahip olunması
 • Başvuru sahibinin İngilizce dilinde yapılacak ve ev sahibi aile ile paylaşılacak mülakatı tamamlamış olması
 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sabıka kaydı bulunmaması
 • Başvuru sahibinin daha önce vize ihlalinde bulunmamış olması

Au Pair Vizesi Nasıl Alınır?

Au Pair vizesi için başvuru sahiplerinin öncelikle başvuru formunu doldurmaları ve gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlayan Au Pair vizesi başvuru sahiplerinin, başvuruda bulunacakları ülke için yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden vize randevusu almaları gerekir. Vize randevusunda; biyometri bilgilerinin alınması, mülakat ve vize harcının ödenmesi gibi işlemlerin tamamlanması ile başvuru işlemleri sonlanır. Au Pair vizesi için belirtilen adımlar standart başvuru adımları olup, ülkelerin uyguladıkları vize politikalarına bağlı olarak başvuru süreci ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir.

Au Pair Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Au Pair vizesi için gerekli evraklar aliağada listelenmektedir.

 • Pasaport: Au Pair vizesi başvuru sahibine ait ve planlanan yurt dışı seyahatinin bitiminin ardından en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun ibraz edilmesi gerekir.
 • Au Pair vizesi başvuru formu: Au Pair vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doğru bilgileri kullanılarak doldurulduktan sonra imzalı bir biçimde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Au Pair vize başvuru sahibinin güncel dönemde biyometrik standartlara uygun olarak çektirmiş olduğu bir fotoğrafın vize işlemleri için sunulması gerekir. İstenen fotoğraf sayısı ve boyutları, ülkeden ülkeye değişmektedir.
 • Vize harcı ödeme makbuzu: Au Pair vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının yatırılmış olduğunu gösteren vize harcı ödeme dekontu ibraz edilmelidir.
 • Au Pair sözleşmesi: Au Pair programı için ev sahibi aile ile vize başvuru sahibi arasında yapılmış olan Au Pair sözleşmesinin sunulması gerekir.
 • Davet mektubu: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir davet mektubu sunulmalıdır.

Au Pair Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı için Au Pair vizesi ücretleri aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Vize TürüÜcretler
Almanya Au Pair vizesi75 euro
İngiltere Au Pair vizesiAu pair vize uygulaması kaldırılmıştır
Avustralya Au Pair vizesi485 Avustralya doları
Fransa Au Pair vizesi50 euro
Hollanda Au Pair vizesi285 euro
İrlanda Au Pair vizesi100 euro
İspanya Au Pair vizesi80 euro
İtalya Au Pair vizesi50 euro
Au Pair Amerika vizesi160 dolar

Au Pair Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Au Pair vizesinin çıkma süresi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Au Pair vizesi için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlandığı durumlarda vizenin çıkış süresi genellikle ortalama birkaç hafta sürmektedir; ancak başvuruda bulunulan ülkeye bağlı olarak bu süre uzayabilmektedir.

Au Pair Vizesi için Vizem.net Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Au Pair vizesi için Vizem.net danışmanlık ücreti, başvuru yapılacak ülke ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 2022 yılında Au Pair vizesi için başvuru danışmanlık ücreti 65 euro ile 135 euro arasında değişir. Au Pair vizesi sunulan danışmanlık hizmeti ile ilgili bilgi almak için Vizem.net danışmanları ile 0850 241 1868 telefon numarası üzerinden iletişim kurulabilir.

Au Pair Benzeri Diğer Programlar Nelerdir?

Au Pair benzeri diğer programlar aşağıda listelenmiştir.

 • Work and Travel: Work and Travel, uygun kriterlere sahip kişilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ederek ülkede hem çalışıp hem de gezmesine imkan veren bir kültürel değişim programıdır. Gerekli kriterleri sağlayan kişiler Work and Travel vize başvurusu yaparak Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edebilir.
 • Working Holiday: Working Holiday, Avustralya ve Yeni Zelanda tarafından uygulanan ve katılımcılarına ülkede iş deneyimi kazanma ve bu sırada tatil de yapma imkanı sunan bir programdır.
 • Work and Study: Work and Study, İrlanda ve Avusturya gibi ülkeler tarafından uygulanan ve kişilerin yabancı dil eğitimi alırken aynı zamanda ülkede çalışabilmesine imkan veren bir programdır. Work and Study programı dil okulu çalışma izni olarak işlev görmektedir.
 • Gençlik Hareketliliği Programı: Gençlik Hareketliliği Programı, birçok farklı kültürden gençlerin bir araya gelerek birlikte çalışmalarına ve kültürel etkileşimde bulunmalarına imkan veren bir programdır.
 • IEC (International Experience Canada): Kanada tarafından uygulanan IEC programında katılımcılar Kanada seyahatleri sırasında aynı zamanda ülkede çalışma hakkına sahip olur.
 • Workaway: Workaway programı, kişilerin yurt dışına seyahat ederek ev sahibi bir ailenin yanında kalmalarına imkan veren ve karşılığında katılımcıların ev işleri, bakıcılık ve bahçe işleri gibi işlerde ev sahiplerine yardımcı olduğu bir değişim programı türüdür.
 • WWOOF: WWOOF programı, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İspanya, Fransa, ve İtalya gibi ülkelerde uygulanan ve gönüllülerin tarım aktivitelerine katılarak sürdürülebilirlik çalışmalarına destek olmasına imkan veren bir programdır.

Yurt dışında eğitim alırken veya çalışırken tecrübe kazanmak isteyen kişilerin öncelikle gitmek istedikleri ülkeyi belirleyerek, şartları sağlamaları halinde seçilen ülkenin Au Pair programına başvuru yapmaları veya benzer olarak work and travel vize başvurusu gerçekleştirmeleri ya da dil okulu çalışma izni için başvuru yapmaları gereklidir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: