Balayı için Vize İşlemleri

Balayı için Vize İşlemleri

Balayı için vize işlemleri seyahat edilecek ülkenin ilgili dış temsilciliklerine veya vize başvuru merkezlerine başvurularak yapılır.

Balayı için alınacak vize, turistik vizesi kapsamında yer alan C tipi vizedir ve Schengen ülkeleri ziyaret edilecekse 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklanabilecek şekilde verilmektedir.

Balayı Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Balayı vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru formu: Vize başvuru formu, doğru bilgilerle, cevapsız soru bırakmadan doldurulmalı ve 35x45 mm 1 adet biyometrik fotoğraf yapıştırılarak form imzalanmalıdır.
  • Vize talep dilekçesi: Vize talep dilekçesinde net, açık ve sade bir dil ile doldurulmalı ve ülkeye giriş sebebi, tatilin amacı, süresi ve konaklama bilgileri verilmelidir.
  • Pasaport: Schengen vizesi için gerekli pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Schengen vizesi başvurusunda nüfus cüzdanı fotokopisinin arkalı önlü ve TC kimlik numarasını gösterir bir şekilde hazırlanmış olması gereklidir. Orjinal nüfus cüzdanı da başvuru esnasında hazır bulundurulmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Schengen vizesi biyometrik fotoğrafın 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğunda, beyaz fonlu, son 6 ay içinde çekilmiş ve çene ile başın hizasının tam ortalanmış olması gerekmektedir.
  • Seyahat rezervasyonları: Seyahate ait konaklama ve ulaşım rezervasyon belgelerinin sunulması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası bulundurulması gerekmektedir.

Ülkeler coğrafi konumu, yaygın hastalıkları ve vatandaşın sağlığı açısından farklı sağlık prosedürü talebinde bulunmaktadır. ABD, Kanada, İngiltere ve benzeri ülkeler BioNTech aşı talep ederken Yunanistan, İspanya ve benzeri ülkeler Sinovac aşısını kabul etmektedir.

Bazı ülkeler pandemi haricinde sarı humma, meningokok, tifo, kuduz, hepatit A, tetenoz, kolera ve benzeri aşıların yapılmasını talep etmektedir. Her ülkenin, ziyaretçiler için aşı prosedürü farklı olabilmekte ve aşı, PCR, karantina koşulları değişebilmektedir.

Bilgi için: 0850 241 1868

Balayı için Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Balayı vizesi dilekçe örneği sade, anlaşılır ve okunaklı şekilde ilgili ülkenin Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine ithafen yazılmalıdır. Balayı vizesi A4 kağıdına veya bilgisayardan çıktı alınarak yazılabilmektedir. Vize talep dilekçesi örneğine ıslak imza atılması gerekmektedir.

Balayı Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Balayı vize başvurusu için randevu almak gereklidir. Balayı vize başvurusu için randevu ilgili ülkenin konsolosluğunun kurallarına uygun olarak vize başvuru merkezlerinden online veya mail yoluyla alınabilir.

Vizem.net üzerinden yapılan tüm başvurular için vizem.net ücretsiz olarak randevu hizmeti sunmaktadır.

Balayı için Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Balayı vizesi başvurusu, seyahat edilecek ülkenin konsolosluk ya da büyükelçiliğinden veya vize başvuru merkezlerinden gerekli evrakların teslimi ile yapılabilmektedir.

Balayı için Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Balayı vizesi alma süresi ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Balayı vizesi kısa süreli turistik vize olduğu için ortalama 15 gün içinde alınırken yoğunluk yaşanan tatil ve bayramlarda daha uzun sürede alınmaktadır.

Balayı vize başvurusunun seyahatle çakışmaması için, en az 30 gün öncesinde yapılmış olması gerekmektedir.

Vize işlemlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için bazı ülkeler, ekspres vize başvurusu kabul etmektedir. Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve benzeri ülkeler için ekspres vize imkanı bulunmaktadır. Ekspres vize başvuruları ortalama 2 ile 4 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Balayı Vize Başvuru Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Balayı vize sonucu başvuru tarihinden itibaren ortalama 15 günde açıklanmaktadır. Vize başvurusunun reddi başvurana iletilmektedir. Balayı vizesi başvuranın, başvurusu sonucunun haksız olması sebebi ile tekrardan inceleme talebinde bulunması mümkündür. Balayı vize başvurusu reddine itiraz şahsen veya avukat tarafından ve reşit olmayan başvuranlar için velayet sahibi ebeveyn tarafından yapılmalıdır.

Balayı vizesi başvurusunun reddine itiraz sürecini başlatmak için en geç 1 ay içerisinde, vize reddi sebebinin açıklamasının yapıldığı ve ilgili ülkenin resmi dilinde imzalı bir dilekçe yazılmalıdır. Balayı vizesi eksik evraktan dolayı reddedilmişse evraklar tamamlanmalıdır.

Türkiye’den En Fazla Hangi Bölgeler için Balayı Vize Başvurusu Yapılabilir?

Türkiye’den en fazla hangi bölgeler için balayı vize başvurusu yapılabildiği aşağıda listelenmiştir.

  • Avrupa için balayı vizesi
  • Amerika için balayı vizesi

Avrupa için Balayı Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa için balayı vizesi ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğundan alınmaktadır. Avrupa için verilen balayı vizesi alınan ülkeye ilk giriş yapıldıktan sonra, Schengen ülkeleri arasında geçiş yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında çiftlerin yaptığı balayı vizesi başvurularında son 4 yılda 11 gün onay süresi ve 100% onay oranı ile en iyi skora sahip akredite acentedir.

Avrupa Balayı Vize Randevusu Nereden Alınır?

Avrupa balayı vizesi randevusu almak için konsolosluklar, vize başvuru merkezleri ve akredite vize acenteleri hizmet vermektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile Avrupa balayı vize başvuru randevusu alınabilir ve son 5 yıl için alınmış bir Schengen vizesi bulunuyorsa yalnızca gerekli evraklar gönderilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir.

Schengen vizesi için randevusu alındıktan sonra gerekli evrak hazırlama süreci başlamakta ve evrakların son 3 ay içerisindeki tarihe sahip olması ve ilgili ülkenin resmi dilinde tercümesinin bulunması gerekmektedir. Schengen vize randevusu gününde gerekli evrakların teslimi yapılmaktadır.

Amerika için Balayı Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika için balayı vizesi başvurusu için pasaportun en az 5 yıllık süresinin olması ve gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Amerika balayı vizesi için gerekli evraklar vizem.net danışmanları tarafından hazırlanarak randevu alınır. Randevu tarihinde başvuranın, Amerika Konsolosluğuna şahsen giderek başvuruyu tamamlaması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: