Vize için Barkodlu Hizmet Dökümü

Vize için Barkodlu Hizmet Dökümü Nedir, Nereden Alınır?

Vize için barkodlu hizmet dökümü, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından verilen, çalışan veya işveren vize başvuru sahiplerinin, ilk sigorta girişinden belgenin oluşturulduğu tarihe kadarki süreç için prim ve sigorta günlerini gösteren ve e- Devlet sistemi üzerinden doğrulanabilen destekleyici bir belgedir. Vize başvurusunda sunmak üzere SGK hizmet dökümü alınırken, belgenin konsolosluk tarafından doğrulanabilmesi için barkodlu olmasına dikkat edilmelidir.

Barkodlu hizmet dökümünün, vize başvurusu için gerekli evraklar arasında talep edilme sebebi, vize başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işe sahip olduğunu ve seyahat ettiği ülkeden Türkiye’ye geri dönme mecburiyetinde olduğunu kanıtlama gerekliliğidir. Schengen bölgesi ülkeleri, Amerika, Kanada, İngiltere ve İrlanda gibi ülkeler için yapılacak vize başvurularında barkodlu hizmet dökümünün beyan edilmesi gerekmektedir.

Vize için Barkodlu Hizmet Dökümü Kaç Aylık Olmalıdır?

Vize için barkodlu hizmet dökümü, e-Devlet sistemi üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Ünvan Listesi hizmeti seçilerek oluşturulmaktadır. Hizmet dökümü belgesinde şimdiye kadar çalışılan tüm işyerleri ve hizmet dökümlerinin yer alması gerekmekte, bu nedenle belge oluşturulurken hizmet döküm türü olarak, tüm SGK uzun vade hizmet dökümü türünün seçilmesi gerekmektedir. Hizmet döküm türü seçildikten sonra belgenin, barkodlu şekilde alınarak vize başvurusu yapılan kuruma sunulması gerekmektedir.

Vize için Barkodlu Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Vize başvurusunda sunmak üzere barkodlu hizmet dökümü almak için, öncelikle Turkiye.gov.tr internet sitesinde, TC kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Giriş Ekranı
E-Devlet Giriş Ekranı

E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra, arama bölümüne istenilen hizmet türünün yazılması gerekmektedir. Ekrana gelen hizmet türleri arasından, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Ünvan Listesi hizmetinin seçilmesi gerekmektedir.

E-Devlet Arama Alanı
E-Devlet Arama Alanı
Hizmet Dökümü E-Devlet Arama Sonucu
Hizmet Dökümü E-Devlet Arama Sonucu

Gerekli SGK hizmet türü seçildikten sonra, açılan sayfadaki hizmet dökümü türü seçeneğinde, tüm SGK uzun vade hizmet dökümünün seçili halde olması gerekmektedir.

SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü
SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü

Hizmet dökümü türü seçildikten sonra, sayfanın üst kısmında yer alan barkodlu belge oluştur tuşuna basılarak, barkodlu hizmet dökümü belgesi oluşturulabilmektedir.

Hizmet Dökümü Barkodlu Belge Oluşturma
Hizmet Dökümü Barkodlu Belge Oluşturma

Barkodlu belge oluşturduktan sonra sayfanın sağ üst kısmında yer alan dosya indir seçeneği kullanılarak barkodlu hizmet dökümünün, vize evraklarına eklenmek üzere kaydedilmesi gerekmektedir.

Barkodlu Hizmet Dökümü Dosya İndirme
Barkodlu Hizmet Dökümü Dosya İndirme

Çalışanlar için Hangi Hizmet Dökümü Alınmalıdır?

Vize için barkodlu belge almak isteyen çalışanların, 4A tipi hizmet dökümü oluşturması gerekmektedir.

İşverenler için Hangi Hizmet Dökümü Alınmalıdır?

Vize başvurusunda bulunan işverenlerin, barkodlu 4B hizmet dökümü alması gerekmektedir.

Memurlar için Hangi Hizmet Türü Alınmalıdır?

Vize başvurusu için barkodlu belge alması gereken memurların, 4A tipi hizmet dökümü alması gerekmektedir.

Vize için Barkodlu Hizmet Dökümü Islak İmzalı Mı Olmalıdır?

Hayır, vize için barkodlu hizmet dökümü beyan edilirken belgenin ıslak imzalı olmasına gerek yoktur. Hizmet dökümünün barkodlu üretilmiş olması yeterli olmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: