E-Vize Nedir, Nasıl Alınır?

E-Vize Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

E-vize, kimi ülkeler tarafından sunulan ve kişilere online olarak vize başvurusunda bulunma gibi birçok avantajdan yararlanma imkanı sunan bir vize türüdür. Elektronik vizeler konsolosluk ya da başvuru merkezine müracaat edilmesine gerek olmaması, online olarak başvuru yapılması ve daha hızlı sonuçlanması gibi konularda standart vize prosedürlerinden farklılık göstermektedir.

Kimlik sahteciliği, verilerin çalınması, biyometrik bilgilerin alınmaması gibi genellikle güvenlik kaygıları nedeniyle her ülkenin e-vize uygulaması bulunmamakta ya da varsa bile çok kısıtlı olarak uygulanmaktadır.

Vizem.net elektronik vize başvurularında çevrimiçi form doldurma ve evrak yükleme aşamaları da dahil olmak üzere tüm başvurusu işlemlerinde uzman desteği sağlayan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

E-Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Dünya çapındaki yolcu istatistiklerinin basit bir analizi Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Çin, İtalya, Almanya, Birleşik Krallık ve Rusya gibi dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerin yabancı ülke vatandaşlarına e-vize hizmeti sunmadığını göstermektedir. Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin vize işlemlerinin online olarak yapılmasına imkan veren e-vize uygulaması bulunmaktadır.

E-vize veren ülkeler arasında; Angola, Fas, Antigua ve Barbuda, Myanmar, Ermenistan, Nijerya, Umman, Azerbaycan, Bahreyn, Papua Yeni Gine, Kamboçya, Rusya, Mısır, Gürcistan, Suudi Arabistan, Singapur, Hindistan, İran, Tayvan, Tacikistan, Kenya, Kuveyt, Tayland, Türkiye Cumhuriyeti, Uganda, Ukrayna, Özbekistan, Vietnam ve Moğolistan gibi birçok ülke yer almaktadır.

Türk Vatandaşlarına E-Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Türk vatandaşlarına E-vize veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Meksika
 • Küba
 • Rusya
 • Dubai
 • Bahreyn
 • Cibuti
 • Ermenistan
 • Kamboçya
 • Tayvan
 • Kenya
 • Sri Lanka
 • Zambiya

Elektronik Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Elektronik vize başvuruları için kullanılabilecek internet siteleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ülkelerİnternet siteleri
Meksikahttps://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html
Rusyahttps://evisa.kdmid.ru/
Bahreynhttps://www.evisa.gov.bh/
Cibutihttps://www.evisa.gouv.dj/
Ermenistanhttps://evisa.mfa.am/
Kamboçyahttps://www.evisa.gov.kh/
Tayvanhttps://visawebapp.boca.gov.tw/BOCA_EVISA/home.do
Kenyahttps://evisa.go.ke/
Sri Lankahttps://eta.gov.lk/slvisa/
Zambiyahttps://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home

Türkiye'den Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’den yapılacak olan elektronik vize başvuruları süreci, başvurunun yapıldığı ülkeye bağlı olarak farklılık gösterir. Online vize başvuruları genellikle seyahat edilecek olan ülkenin büyükelçiliğin ya da konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Hepsi olmasa da bazı ülkelerin e-vize başvuru formları ilgili ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yayınlanmaktadır ve bu nedenle başvuru sürecinde tüm resmi web sitelerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

E-vize başvuru işlemleri için ilgili ülkenin resmi web sitesi üzerinden gerekli formların doldurulması gerekir. Elektronik vize başvuru işlemleri için başvuru sahibine ait pasaport ve e-posta adresinin önceden hazırlanması gerekir.

Vize başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli vize belgelerinin bilgisayar üzerinden tarandıktan sonra uygun formatta ve boyutta olacak biçimde sisteme yüklenmesi gerekmektedir. E-vize başvuru formu doldurma işlemlerini ve gerekli belgelerin yüklenmesi işlemlerini tamamlayan kişilerin bu işlemlerden sonra başvuru ücretini ödemeleri gerekmektedir.

E-Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

E-vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaport ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: Biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş pasaport fotoğraflarının e-vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Destekleyici belgeler: E-vize başvuru dosyası içerisinde başvuru sahibine ait; doğum belgesi, özgeçmiş ve iş sözleşmesi gibi destekleyici belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Banka kartı ya da kredi kartı: Elektronik vize başvurularında vize başvuru harcı da internet üzerinden ödenmektedir ve bu nedenle vize harcı ödemesi için banka ya da kredi kartı bilgilerinin sunulması gerekmektedir.

E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

E-vize başvuru ücreti, vize başvuru sahibinin seyahat edeceği ülkeye ve vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kimi ülkeler e-vize başvuru işlemleri için kişilerden ücret talep etmemektedir.

2022 yılı için E-vize başvuru ücretleri; Rusya için 40 dolar, Dubai için 90 günlük çoklu giriş vizesinde 464 USD ve Meksika için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

E-Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

E-vize başvurusu genellikle aynı gün ya da 48 saat içerisinde sonuçlanmaktadır ancak başvuruda bulunulan ülkenin uygulamasına bağlı olarak daha uzun sürebilmektedir.

Elektronik Vize Ne Kadar Süre için Verilir?

Elektronik vizenin veriliş süresi başvuruda bulunulan ülkeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Elektronik vizenin veriliş süresi genellikle 30 gün ile 90 gün arası olmaktadır.

Elektronik vize Rusya için sadece St. Petersburg, Leningrad Bölgesi ve Kaliningrad bölgesi için 8 günlük ve Meksika için 180 günlük olarak verilmektedir. Dubai'nin 30 günlük ve 90 günlük e-vize çeşitleri bulunmaktadır.

E-Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

E-vize süresinin uzatılıp uzatılamayacağı başvuru yapılan ülkeye bağlı olarak değişmektedir.

Kimi ülkeler e-vize uzatma işlemine izin vermekle birlikte kimi ülkeler bu işleme izin vermemektedir. Dubai için alınmış olan elektronik vize uzatma işlemi 2 sefer 30 günlük süre için yapılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: