Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2023 Yılında Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus staj vizesi, bir yükseköğrenim kurumuna kayıtlı öğrencinin yurt dışında Erasmus programına katılmak üzere aldığı bir vize türüdür. Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri veya yeni mezunlar, yabancı dillerini geliştirme, kariyer hedefini kesinleştirme ve kültürel kaynaşma amacıyla Erasmus staj programlarına başvuru yapmaktadır. Vizenin geçerli olduğu ülke veya ülkeler içinde gezmek, sağlık hizmetlerinden yararlanmak, barınma ihtiyacını gidermek, çeşitli sportif aktivitelerine katılmak ve ek yurt dışı programlarına başvuruda bulunmak Erasmus+ staj programının hamiline sağladığı haklar arasındadır.

Vizem.net Türkiye’den Erasmus+ programına kabul alan öğrencilerin vize başvuru işlemleri için tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Erasmus Stajı Nedir?

Erasmus stajı lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine ve yeni mezunlara yurt dışında staj yapma imkanı tanıyan bir programdır. Erasmus+ staj programı ile iletişim ve yabancı dil yetenekleri gelişir, farklı kültürler deneyimlenir, iş hayatına dair tecrübe edinilir. Erasmus staj programı herhangi bir yurt dışı eğitim programı ile birleşebilmektedir.

Erasmus+ stajı en az 2 ay, en fazla 12 ay sürmektedir. Uzaktan gerçekleştirilen stajlar ile sanal hareketlilik programına katılım sağlanarak, 5 ile 30 gün süreyle yurt dışına seyahat etmek mümkün olmaktadır.

Programa Erasmus ile anlaşması olan yükseköğretim kurumlarından birinde aktif olarak öğrenci olan kişiler katılabilmektedir. Yeni mezunlar ve öğrenciler için düzenlenen Erasmus programları birbirinden farklıdır.

Erasmus staj programına Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte toplam 35 ülke katılmaktadır ve program için 14,7 milyar euro bütçe ayrılmıştır. Katılımcılara verilen hibeler ülkeler arasındaki duruma, mesafeye ve maddi yeterliliğe göre değişmektedir ve kişi hibe dışında staj yaptığı kurumdan ek ödeme alabilmektedir.

Erasmus Stajı için Hangi Vize Alınmalıdır?

Erasmus stajı için alınacak vize, programlara göre farklılık göstermektedir. Erasmus programları 2 hafta ile 12 ay arasında değişebilmektedir ve başvuru sahibi katılacağı programın süresine göre kısa süreli ya da uzun süreli vizeye başvurmalıdır.

3 aylık programlar için Schengen ülkelerinden C tipi Schengen vizesi ya da kısa süreli Erasmus staj vizesine başvuru yapılmalıdır. 3 aydan uzun süren staj programları için Schengen ülkelerinin D tipi ulusal vizesi ya da uzun süreli Erasmus vizesi için başvuru yapılması gerekmektedir.

Hangi Ülkeler Erasmus Staj Vizesi Vermektedir?

Erasmus staj vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa Erasmus staj vizesi
 • Belçika Erasmus staj vizesi
 • İngiltere Erasmus staj vizesi
 • Danimarka Erasmus staj vizesi
 • Polonya Erasmus staj vizesi
 • Almanya Erasmus staj vizesi
 • Hollanda Erasmus staj vizesi
 • İspanya Erasmus staj vizesi
 • İtalya Erasmus staj vizesi
 • Çekya Erasmus staj vizesi

Erasmus Staj Vizesi Şartları Nelerdir?

Erasmus staj vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Erasmus+ kapsamında bir staj programına kabul alınmalıdır.
 • Geçerli bir pasaporta sahip olunması gereklidir.
 • Seyahat için yeterli maddi kaynağa ya da sponsora sahip olunması gerekmektedir.
 • Staj talebinde bulunan kişi program bitiminde ülkesine geri döneceğine dair yeterli kanıt sunmalıdır.
 • Temiz adli sicil kaydına sahip olunmalıdır.
 • Daha önce vize ihlalinde bulunulmamış olmalıdır.

Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erasmus staj vizesi başvurusunun nasıl yapılacağı, Erasmus+ kapsamında stajyer kabul eden çok fazla ülke olduğundan dolayı, ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkeler başvuruları online olarak kabul ederken bir kısmı başvuru merkezleri veya doğrudan konsolosluklardan başvuru kabul etmektedir.

Erasmus staj vizesi başvurusu için öncelikle ilgili ülkenin başvuruları kabul eden kurumundan vize başvurusu için bir randevu alınmalıdır. Randevu tarihinden önce vize başvuru formu dikkatlice ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve ardından randevu gününde veya öncesinde vize başvuru ücreti ödenmelidir. İlgili ülkenin kişiden talep ettiği evraklar hazırlanmalı ve vize randevusunda teslim edilmelidir. Bazı ülkeler vize randevularında başvuru sahibinin vize mülakatına katılmasını talep edebilmektedir.

Erasmus Staj Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Erasmus staj vizesi için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: En az 6 ay süre geçerli olan ve en az 2 boş sayfanın yer aldığı pasaport ve pasaportta bulunan işlenmiş sayfaların fotokopisi eklenmelidir. Önceki pasaportlar da başvuruda sunulmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksiksiz olarakdoldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında, beyaz arka fonda çekilmiş, güncel, 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmelidir.
 • Vize başvuru dilekçesi: İçeriğinde ülkeye gitme sebebi ve ülkede kalma süresinin belirtildiği, maddi kaynakların açıklandığı ve vize süresi bitişinde kişinin ülkesine döneceğinin garantisini veren bir başvuru dilekçesi yazılmalıdır.
 • Vize harcı: Erasmus staj programına katılabilmek için alınması planlanan vizenin ücreti tam olarak yatırılmalı ve yatırıldığına dair ispat sunulmalıdır.
 • Eğitim kurumu yazısı: İlgili kurumdan başvuru sahibine ait öğrenci bilgileri ve transkript, staj bilgileri, staj ücretini karşılayan kişi veya kurum bilgileri, seyahat giderlerinin kim tarafından karşılandığı bilgisini içeren bir mektup alınmalıdır.
 • Davet mektubu: Stajın gerçekleşeceği kurum veya okuldan, öğrencinin ülkeye geldiğinde nerede kalacağını ve sponsorunu bildiren, kurumun öğrenciye hangi alanda staj imkanı yarattığını açıklayan bir mektup yazılmalıdır. İlgili okul ve kurum tarafından yazılan davet mektubunda, öğrencinin hangi süre zarfında ülkede kalacağı belirtilmelidir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Kişinin staj süresince oluşacak eğitim, yaşam ve seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını gösteren maddi kanıt belgelerinin veya sponsor dilekçesinin sunulması gerekmektedir.
 • Ülkeye dönüleceğine dair kanıt: Öğrencinin eğitiminde kaçıncı senesinde olduğunu ve staj programından dönmesinin ardından hala öğrenci olacağını kanıtlanması gereklidir. Kişinin ülkeye dönmesi için bir sebebi olduğu ispatlanmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: İngilizce tercüme edilmiş şekilde, başvuru sahibine ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kişiyi gittiği ülkede bulunacağı süre boyunca geçerli olan, istenen teminat miktarına uygun kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırması gereklidir.
 • Konaklama detayları: Staj süresi boyunca konaklanacak yurt, otel veya bir ailenin yanı gibi yeri gösterir belge sunulmalıdır.

Yukarıda verilmiş belgeler standart belgeler olmakla birlikte vize türünün uzun süreli ya da kısa süreli olmasına göre ve ülkeler arasındaki resmi evrak talebi farkından dolayı ek belge istenebilmektedir.

Erasmus Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Erasmus staj vizesi başvuru formu ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkeler online başvuru sistemine sahip olduğu için bu ülkelerde başvuru formu çevrimiçi doldurulur. Erasmus staj vizesi başvuru formu başvuru sahibinden kişisel ve seyahat bilgileri ile gidilecek ülkede ayarlanan kalınacak yer bildirimi ve eğer varsa son ziyaret edilen ülke gibi bilgileri talep etmektedir. Başvuru formunda bilgiler kısa, net olarak ve resmi bir dil ile verilemlidir.

Erasmus staj vizesi örnek başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Erasmus Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Erasmus Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Erasmus Staj Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Erasmus staj vizesi için başvuru dilekçesi, başvuru sahibi öğrenci tarafından yazılmalıdır; bazı hallerde kimi zaman okullar, öğrenciler adına dilekçe hazırlayabilmektedir. Vize dilekçesi ilgili ülkenin Büyükelçilik veya Konsolosluk birimine hitaben, yetkili kurumun talep ettiği dilde, yalın ve açık bir şekilde yazılmalıdır.

Vize dilekçesi içeriğinde öğrencinin kimlik bilgileri, staj yapacağı birim tarafından kabul aldığının bilgisi, kabul aldığı kurum adı ve gittiği ülkede kalacak yer bilgisi ve masraflar için hibe alıp almadığı mutlaka bulunmalıdır. Başvuru sahibinin vize talep dilekçe örneği için detaylı olarak bilgi vermesi önemlidir.

Erasmus vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Erasmus Staj Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Erasmus Staj Vizesi için Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Erasmus Stajı için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Erasmus stajı için vize randevusu alınması, ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, vize türüne göre vize başvuru merkezlerinden veya başvuru yapılacak ülkenin Konsolosluk ya da Büyükelçiliğinden alınmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında en yakın randevu tarihi ilgili danışman tarafından alınmakta ve alınan randevu tarihi SMS bilgisi olarak başvuru sahibine gönderilmektedir.

Erasmus Staj Vize Görüşmesi Nasıl Gerçekleşir?

Erasmus staj vize görüşmesi ülkelerin dış temsilcilik kurallarına göre talep edilebilmektedir. Görüşme sırasında sorulan sorulara, sunulan başvuru belgeleri ile paralel cevaplar verilmelidir ve çelişkili bilgiler vermekten kaçınılmalıdır. Vize görüşmeleri genellikle 5 dakikadan kısa sürmektedir. Çoğu görüşmede seyahat amacı ve süresi, başvuru sahibinin çalışma-meslek durumu gibi bilgilere ilişkin sorular sorulmaktadır.

Vize görüşmesini gerçekleştiren yetkilinin sorduğu sorular açık, yalın ve kısa bir şekilde cevaplanmalıdır; sorulmamış ayrıntıların aktarılmaması gereklidir. Başvuru esnasında sunulmuş bilgilerin doğruluğunu sorgulamak ve talep edilen vizenin hak edildiğinden emin olmak vize mülakatı amaçlarındandır.

Erasmus Staj Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Erasmus staj vizesi ücretleri, aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkelerKısa Süreli VizeUzun Süreli Vize
Fransa80 euro99 euro
Belçika80 euro180 euro
İngiltere200 İngiliz sterlini363 İngiliz sterlini
Danimarka80 euro250 euro
Polonya80 euro80 euro
Almanya80 euro75 euro
Hollanda80 euro171 euro
İspanya80 euro99 euro
İtalya80 euro123,60 euro
Çekya80 euro2.500 CHZ

Erasmus Staj Vize Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Erasmus staj vize danışmanlığı İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin’de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak alınabilmektedir.

Vizem.net, Erasmus+ programına kabul edilen kişilerin vize başvurularında, evrakların hazırlanmasından pasaport teslimi gibi her türlü vize işlemi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Erasmus Stajı için Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Vizem.net Erasmus stajı vize danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için ortalama 55 dolar, uzun süreli vizeler için ise 85 ile 165 dolar arasında değişmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: