Ev Hanımları için Vize Dilekçe Örneği

Ev Hanımı için Vize Dilekçe Örneği ve Diğer Vize Evrakları

Ev hanımı için vize dilekçe örneği ve diğer vize evraklar hazırlanırken, dilekçede sponsor bildirilmesi gibi bazı şartlar gerekmektedir. Ev hanımlarının vize işlemlerinin onay alabilmesi, düzenli gelir bulunmadığı için daha zor olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında ev hanımları için yapılan vize başvurularında tüm Schengen ülkeleri için onay oranı %97,2 olmaktadır. Vizem.net, ev hanımları için vize danışmanlık veren acenteler arasında son 4 yılda onay oranı en yüksek akredite acente olmuştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Ev Hanımları Nasıl Vize Alabilir?

Ev hanımları, eşleri veya birinci derece yakınları tarafından yazılmış ıslak imzalı sponsor dilekçesinin aslının sunulması şartıyla vize alabilmektedirler.

Ev Hanımlarının Vize Başvurularında Hazırlaması Gereken Evraklar Nelerdir?

Ev hanımlarının vize başvurularında hazırlaması gereken evraklar, ülkeden ülkeye, gidiş amacına ve konaklama seçeneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Ev hanımlarının vize başvurularında hazırlaması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Talep edilmekte olan vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olması gerekmektedir. Uzatma kabul edilmeksizin on yıldan eksik olmamalı ve en az 2 boş sayfa içermesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin pasaportunun resimli sayfasının ve son 3 yıl içerisindeki vizelerine (Schengen ülkeleri; İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopilerin bulunması gerekmektedir. Geçerlilik süresi dolmuş eski pasaportların da başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.
  • Ev hanımı vize başvuru formu: Başvuru formunda yer alan tüm alanların eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve başvuru formunun başvuru sahibi tarafından ıslak imzayla imzalanmış olması gerekmektedir. Ev hanımı başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları ıslak imzalanmalı ve başvuru tarihi yazılmalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisinin form ile birlikte sunulması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik fotoğraf özelliklerine uygun, rötuşsuz, fonu beyaz ve güncellik durumu 6 aydan eski olmayan, 35x45 mm ebatlarında ve kulaklar dahil tüm yüzün net bir şekilde gözüktüğü 1 adet fotoğraf sunulması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği, 30.000 Euro teminatı bulunması; poliçesinin kaşeli, imzalı aslı ve fotokopisi ile birlikte sunulması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigorta poliçesinde başladığı ve sona erdiği kabul edilen özellikle bir saat belirtilmediyse, bitiş saati genellikle öğlen 12 olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı bir şekilde geçmekte olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmamaktadır. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7- 14 Mart tarihleri arasında geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası sunulması gerekmektedir.
  • Vize harç dekontu: Başvuru esnasında vize başvuru merkez ofisleri üzerinden ödeme gerçekleştirilmekte ve dekontu sunulmaktadır.
  • Nüfus kayıt örneği aslı: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulması ve belgenin QR kodlu olması gerekmektedir. Ev hanımları için sponsorluk durumlarında sponsor olan eş veya 1.derece akrabanın nüfus kayıt örneğinde başvuru sahibi ile arasında bulunan akrabalık derecesi görünmelidir.
  • Ek gelir belgeleri: Başvuru sahibinin üzerinde bulunması halinde; tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.
  • Vize dilekçesi: Dilekçenin, başvuru sahiplerinin eşi veya 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı, okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı şeklinde sunulması gerekmektedir. Masrafları karşılayacak eş veya 1. derece akrabanın, şahsen başvuruda bulunuyormuşçasına tüm gelir evraklarını eksiksiz olarak sunması gerekmektedir.

Ev hanımı vize için gerekli belgeler sunulurken; evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişikliği sebebiyle güncel olmayan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. 18 yaş ve üzeri yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarında imza alanlarının kendi imzaları ile imzalanmış olması gerekmektedir.

Ev Hanımları için Vize Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Ev hanımları için vize dilekçesi; başvuru yapılacak ülkenin kendi dili, Türkçe veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

Ev Hanımı Vize Dilekçe Örneği (Türkçe)

Ev hanımı vize dilekçe Türkçe örneği aşağıda verilmiştir.

İlgili Makam
Vize Departmanına
gg.aa.yyyy

Sayın yetkili,

Adım, … Soyadım, …’dir. gg.aa.yyyy tarihinde doğdum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ülkenize yapmak istediğim gg.aa.yyyy ve gg.aa.yyyy tarihleri arasında turistik seyahat için gerekli olan vizenin tarafıma verilmesini rica ederim. Ev hanımı olduğundan dolayı maaş gelirim yoktur, seyahat esnasındaki tüm masraflarım ..eşim, akrabam.. tarafından karşılanacaktır.

Saygılarımla,

İsim Soyisim

İmza

Ev hanımı vize sponsor dilekçe örneği, Seyahat esnasında yapacak tüm masrafların, vize sponsor dilekçe örneği yazılan kişi tarafından karşılanacağını temin edilecek şekilde

Ev Hanımı Vize Dilekçe Örneği (İngilizce)

Ev hanımı vize dilekçe İngilizce örneği aşağıda verilmiştir.

To the competent authority,
Visa department

My name is …, surname is … I was born in Turkey, …th month year. I want to visit your country between …th month year and …th month year. This would be touristic vacation. I'm a housewife so i don’t have any salary. But my husband- brother- sister is going to afford my expenses. I would be appreciated when you give me the visa.

Best,

Name surname,

Signature

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: