Vize Almak için İkametgah Gerekli Mi

2022'de Vize Almak için İkametgah Gerekli Mi?

2022’de vize almak için ikametgah gereklidir. Yetki alanları illere göre bölünmüş olan konsolosluklar ve büyükelçiliklerden vize almak için ikametgah belgesinde yer alan adres göz önüne alınarak vize başvuru sahibinin uygun bir vize başvuru merkezine ya da konsolosluğa başvuru yapması gereklidir.

Vizem.net vize danışmanlığı veren akredite bir acentedir. Vizem.net danışmanlığı ile yapılan başvurularda vize için gerekli evraklar ilk olarak ilgili ülkenin vize danışmanı tarafından incelenmektedir. Vizem.net’e bilgi ve başvuru için 0850 241 1868 numaralı telefondan ulaşılabilmektedir.

Yurt Dışında İkamet Eden T.C Vatandaşları Türkiye’den Vize Alabilir Mi?

Yurt dışında ikamet eden T.C.i vatandaşları Türkiye’den ilgili ülkenin vize koşullarını sağlamak kaydı ile vize alabilmektedirler.

Vize için İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Vize için ikametgah belgesi İl Nüfus Müdürlüklerinden ve e-devletten alınabilmektedir.

Vize için İkametgah Belgesi E-devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Vize için ikametgah belgesi e-devlet üzerinden alma aşamaları aşağıda verilmiştir.

Vize için e-devletten ikametgah belgesi almak için ilk olarak e-devlet ekranına ikametgah belgesi sorgulama yazılmalıdır.

E-Devlet İkametgah Giriş Ekranı

Daha sonra e-devlet’e kimlik bilgileri ile giriş yapılması gerekmektedir.

E-Devlet Kullanıcı Giriş Sayfası
E-Devlet Kullanıcı Giriş Sayfası

E-devlet’e giriş yapıldıktan sonra çıkan ekranda yazılı olan onay yazısına onayladım seçeneğini işaretleyerek Devam et butonuyla işleme devam edilir.

E-Devlet İkametgah Sorgulama
E-Devlet İkametgah Sorgulama

Bu adımda ikametgah belgesinin kimin adına alınacağı seçilerek Devam et butonuna basılmalıdır.

E-Devlet İkametgah Kişi Seçimi
E-Devlet İkametgah Kişi Seçimi

İkametgah belgesinin vize ikametgah kuruma ibraz, kişi talebi ya da vize için ikametgah e-devlet kurum talebi seçeneklerinden birini seçerek belgenin ne sebep ile alınacağı belirlenmelidir.

E-Devlet İkametgah Verilme Nedeni Seçimi
E-Devlet İkametgah Verilme Nedeni Seçimi

Tüm işlemler yapıldıktan sonra ikametgah belgesi hazır olmaktadır. Bu kısımdan ilk olarak belge indir ve daha sonra yazdır seçeneğine tıklanarak ikametgah belgesi e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

E-Devlet İkametgah Belgesi Örneği
E-Devlet İkametgah Belgesi Örneği

Vize Teslim Adresi ile İkametgah Adresi Farklı Olabilir Mi?

Vize teslim adresi ile ikametgah adresi farklı olabilmektedir. Vize onayı alındıktan sonra pasaportun kargolanacağı adres ikametgah adresinden farklı olabilmektedir.

İkametgah Değişimi Vize Sürecini Etkiler Mi?

İkametgah değişimi, vize başvurusu yapıldıktan sonra yapılması halinde vize sürecini etkilememektedir.

İkametgah Belgesi Vize Başvurusundan Ne Kadar Önce Alınmalıdır?

İkametgah belgesi vize başvurusundan en erken 15 gün önce alınmalıdır. Vize başvurusu ikametgah süresi, ikametgah belgesinin ne sebep ile alındığına göre değişkenlik göstermektedir. İkametgah belgesinin geçerlilik süresi belgenin üzerinde yazmaktadır.

Vize Alırken İkametgah Değişikliği Vize Reddine Sebep Olur Mu?

Vize alırken ikametgah değişikliği vize reddine sebep olmamaktadır. Vize başvurusu sürecinde ikametgah adresinde değişiklik yapılmasının vizeye herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Vize için İkametgah Belgesi Noter Onaylı Mı Olmalıdır?

Vize için ikametgah belgesi noter onaylı olup olmaması vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kısa süreli turistik vizeler için ikametgah belgesinin noter onaylı olması genelde istenmemektedir.

Tüm Vize İşlemleri için İkametgah Belgesi E - Devletten Alınabilir Mi?

Tüm vize işlemleri için ikametgah belgesi e-devlet üzerinden alınabilmektedir. E-devlet platformu üzerinden kısa ve kolay bir şekilde ikametgah belgesi almak mümkündür.

Paylaş: