Vize için Muvafakatname

Vize için Muvafakatname Nedir, Nasıl Alınır?

Vize için muvafakatname 18 yaşından küçük çocukların tek başına, ebeveynleri dışında biri veya ebeveynlerinden yalnızca biri ile yurt dışına çıkma durumlarında hazırlanması gereken bir evraktır.

Muvafakatname reşit olmayan çocukların ebeveyn ya da yasal vasileri tarafından imzalanmalı ve yasal olarak düzenlenmiş olmalıdır. Çocukların yalnız ya da ebeveynlerinden biri ile birlikte yapacakları yurt dışı seyahatleri için vize başvurusu sırasında 18 yaş altındakilner için gerekli vize evrakları arasında muvafakatname yer almaktadır.

Vizem.net danışmanlığında 18 yaşından küçükler için yapılan vize başvurularında, tüm gerekli evraklarla birlikte muvafakatname yazısı vize uzmanları tarafından kontrol edildikten ve noter onayı alındıktan sonra başvuru yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize için Muvafakatname Nedir?

Vize için muvafakatname reşit olmayan çocukların ebeveynleri ya da yasal vasileri olmadan yalnız veya üçüncü kişiler ile yurt dışına seyahat edecek olmaları durumunda vize başvurusu ve yurt dışına çıkışta sunulması zorunlu bir belgedir.

18 yaşından küçüklerin ebeveynlerinden yalnızca biri ile seyahat edecek olmaları durumunda diğer ebeveynden muvafakatname alınması gerekmektedir. Muvafakatname çocuğun ebeveynleri tarafından hazırlanmalıdır; ancak ebeveynlerin olmaması durumunda çocuğun yasal vasisi tarafından hazırlanması gerekmektedir. Anne ve babası boşanmış çocuk, velayeti kendisinde olan ebeveyn ile seyahat edecek olsa dahi diğer ebeveynden muvafakatname alınmalıdır. Çocuk tek başına ya da üçüncü bir kişi ile yurt dışına çıkıyor ise muvafakatname her iki ebeveyn tarafından imzalanmış olmalıdır.

Vize için Muvafakatname Hangi Durumlarda Gereklidir?

Vize için muvafakatname 18 yaşından küçüklerin ebeveynleri ya da yasal vasileri olmadan tek başına ya da üçüncü bir kişi veya ebeveynlerinden sadece biri ile yurt dışına seyahat edecek olmaları durumunda gerekmektedir.

Vize Muvafakatname Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Vize muvafakatname yazısı dilekçe formunda, resmi bir dille yazılmalı ve muvafakatname sahibi hitabıyla yani birinci tekil şahısla hazırlanmalıdır. Muvafakatname gidilecek ülkenin büyükelçiliğine ithafen yazılmalı, reşit olmayan çocuğun ve vekaletin verileceği bireyin kimlik bilgileri belgede yer almalıdır. Harç ödemesinin yapılmış olduğu bilgisi verilmeli ve belge ıslak imzalı olmalıdır. Noter tarafından imza ve mühürle resmiliği kanıtlanması gereken muvafakatname, her iki ebeveyn tarafından ya da ebeveynler sağ değilse çocuğun yasal vasisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Vize için Muvafakatname Örneği

Vize için muvafakatname örneği aşağıdadır.

Vize için Muvafakatname Örneği
Vize için Muvafakatname Örneği

Vize için Muvafakatname Nereden Alınır?

Vize için muvafakatname noter tarafından düzenlenebilir veya kişiler muvafakatnameyi kendileri hazırladıktan sonra noter tarafından onaylatabilir.

Vize Muvafakatname Ücreti Ne Kadardır?

Vize muvafakatname ücreti 2022 yılı için ortalama 200 ile 350 Türk lirası arasında değişmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: