Öğrenci için Vize Dilekçe Örneği

Öğrenci için Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Yurt dışında eğitim alacak olan öğrencilerin, seyahat edecekleri ülkelerin temsilciliklerine yapacakları vize başvurusunda, o ülkenin büyükelçiliğine veya konsolosluğuna hitaben yazılmış ve yapacakları seyahate ilişkin detayların bildirildiği bir dilekçe vermesi gerekmektedir.

Vizem.net, öğrenciler tarafından yapılacak vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir ve Vizem.net danışmanlığında yapılacak öğrenci vizesi başvurularında vize dilekçesi, ilgili ülke vizelerinde deneyimli danışmanlar tarafından hazırlanmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Öğrenciler için Vize Dilekçesinde Hangi Bilgilere Yer Verilmelidir?

Öğrenci vizesi başvuruları için hazırlanması beklenen vize dilekçesinde, aşağıda sıralanan bilgilerin yer alması gerekmektedir.

 • Seyahat amacı: Öğrenci vizesi dilekçesi içeriğinde, başvuru yapacak öğrencinin hangi amaçla ülkeyi ziyaret edeceğinin bildirilmesi gerekmektedir ve bu amaç; Erasmus programı, dil okulu veya mesleki kurs katımı şeklinde açıklanabilmektedir.
 • Planlı seyahat tarihi: Öğrencinin, vize başvurusu yapılan ülkede bulunacağı tarihlerin, vize dilekçesinde açıkça bildirilmesi gerekmektedir.
 • Konaklama bilgileri: Vize başvuru sahibinin, yabancı ülkede bulunacağı süre boyunca hangi şehirlerde ve nerelerde konaklayacağı ile konaklama tarihlerinin bildirilmesi gerekir. Konaklama seçeneklerine otel, pansiyon, hostel, kiralık ev veya yurt olarak örnek verilebilmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu bilgisi: Vize başvurusu yapılan ülkeye ulaşım sağlanacak taşıta ilişkin gidiş ve dönüş rezervasyon bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Masrafların nasıl karşılanacağına dair bilgi: Vize başvurusu yapan öğrencilerin hazırlayacağı vize dilekçesinde, yabancı ülkedeki seyahatleri ve eğitim masraflarının, mali olarak hangi kaynak ile karşılanacağının açıklanması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi için Vize Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Öğrenci vizesi için gereken vize dilekçesi, vizesine başvurulan ülkenin talep ettiği dilde hazırlanmalıdır. Öğrenci vize dilekçelerinin İngilizce dilinde yazılması birçok ülke tarafından kabul edilmektedir.

Öğrenci vize dilekçesi hazırlaması gereken ancak İngilizce bilmeyen kişiler, Vizem.net danışmanlarından, İngilizce dilekçenin hazırlanması konusunda yardım alabilmektedir.

İngilizce Öğrenci Vize Dilekçe Örneği

Vize başvuruları için gereken İngilizce öğrenci vize dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

İngilizce Öğrenci Vize Dilekçe Örneği
İngilizce Öğrenci Vize Dilekçe Örneği

Öğrenciler için Diğer Vize Evrakları Nelerdir?

Öğrenci vizesi başvurularında, vize dilekçesi dışında hazırlanması gereken diğer vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Seyahatin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfası olan, geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekir. Pasaportun resimli sayfası ve dolu sayfalarının birer örneği ile geçmiş pasaportların birer fotokopisi, başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Öğrenci belgesi: Vizeye başvuran öğrencilerin, okudukları kurumu ve öğrencilik durumlarını gösteren öğrenci belgesini, E-devlet üzerinden veya öğrenim gördükleri kuruma başvurarak edinmesi gerekmektedir. Ülke temsilcilikleri, öğrenci belgesinin farklı bir dilde hazırlanmasını talep edebilmektedir ve bu durumda belgenin ilgili dile çevrilmesi gerekmektedir.
 • Öğrenci izin belgesi: Öğrencilerin vize başvurularında, Türkiye’deki öğrenimlerinin seyahat süresinde devam etmesi halinde, eğitim gördükleri kurumdan alınacak, öğrencinin okul bilgileri ve seyahat tarihlerini içeren, antetli ve ıslak imzalı bir izin kağıdını sunması gerekmektedir.
 • Öğrenci vizesi başvuru formu: Vize başvurusu yapılan ülke için hazırlanan öğrenci vizesi başvuru formunun, vize başvurusu yapan kişi tarafından eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması ve imzalanması istenmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 34 mm x 45 mm boyutlarında, tüm yüzün net olarak görüldüğü, beyaz arka fona sahip ve biyometrik özellikte, güncel bir adet fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yabancı ülkede geçirilecek olan sürenin tamamını kapsayacak nitelikte, en az 30.000 Euro teminat sağlayan bir seyahat sağlık sigortasının, yetkili acenteler aracılığıyla yaptırılması istenmektedir.
 • Sponsor dilekçesi: Öğrencilerin yurt dışı seyahatlerine ailelerinin sponsor olması şartı aranmakta olup, vize başvurularında öğrenciye sponsor olan aile bireyinin bu durumunu bildiren ve mali geçim kaynaklarını gösteren ıslak imzalı bir sponsor dilekçesi sunması gerekmektedir.

Vize başvurusu yapacak öğrencilerden, öğrenciler için Schengen vize evrakları talep edilmektedir. Vize için gerekli belgeler öğrenci bakımından benzer olsa da, her ülkenin temsilciliği vize başvurularında farklı evraklar isteyebildiği gibi, farklı vize türlerine göre istenen belgeler değişebilmektedir.

Vize için Öğrenci Belgesi Nereden Alınır?

Vize başvuruları için gereken öğrenci belgesi, E-devlet üzerinden veya öğrencinin öğrenim gördüğü kuruma başvurmak suretiyle alınmaktadır.

Vize için Öğrenci Belgesi E-Devletten Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin, vize başvurularında sunması gereken öğrenci belgesi, E-devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir ve bu belgeyi alabilmek için öncelikle E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmına girilerek belgenin alınacağı kurum seçilmektedir.

Öğrenci belgeleri; ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversite öğrencileri için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı aracılığıyla alınmaktadır. İlgili kurumun sayfasına girilerek, öğrenci belgesi sorgulama seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Öğrenci belgesi sorgulama ekranında, öğrencinin eğitim gördüğü kurum bilgisi, açıklaması ve belge oluştur butonu bulunmaktadır ve bu butona tıklayarak, öğrenciler seçtikleri kurum için geçerli olan öğrenci belgesine ulaşabilmektedir.

E-Devlet Giriş Ekranı
E-Devlet Giriş Ekranı
E-Devlet Menüsü
E-Devlet Menüsü
E-Devlet Menüsü
E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama

Vize için İngilizce Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Vize için gereken İngilizce öğrenci belgesi, E-devlet sistemi üzerinden alınamamaktadır ve öğrencilerin İngilizce öğrenci belgesini öğrenim gördükleri okuldan talep etmeleri gerekmektedir. Okulun öğrenci belgesini İngilizce olarak düzenleyemediği hallerde, öğrenci belgesinin Türkçe olarak alınması ve yeminli tercüme yoluyla İngilizceye çevrilmesi şarttır.

Vizem.net, danışmanlık verdiği vize başvurularında, öğrenci belgelerinin İngilizce çeviri işlemlerinde yeminli tercüme ile çeviri hizmetini ücretsiz olarak vermektedir.

Vize için Öğrenci İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci vizesi başvurularında istenen evraklardan biri, öğrencinin yurt dışı seyahati sonrasında ülkesine dönerek öğrenimine devam edeceğini gösteren, öğrenci izin belgesidir. Öğrenci izin belgesinin öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan alınması gerekmektedir. Öğrencinin yurt dışına seyahat edeceği tarihler arasında Türkiye’deki eğitimi devam ediyor ise Türkiye’deki eğitim kurumundan, antetli kağıda hazırlanmış ve ıslak imzalı öğrenci izin belgesinin alınarak, ilgili ülkenin dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Öğrenciler için Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Öğrenci vizesi başvurularının işlem süresi, başvurulan ülkeye ve vize türüne göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama 12 ile 60 gün arasında değişmektedir. Vize için gerekli belgelerin tam ve eksiksiz olarak hazırlandığı vize başvurularında, işlem süresinin uzama ihtimali düşüktür.

Öğrenciler için Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Kısa süreli öğrenci vizesi başvuruları için ödenmesi gereken danışmanlık ücreti, 2022 yılı itibariyle, başvuru yapılan ülkeye bağlı olarak 30 Euro ile 120 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: