Ülkelere Göre Online Vize Başvurusu

2022'de Ülkelere Göre Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online vize başvurusu, kişilerin vize başvurularının online sistem üzerinden tamamlanması işlemidir. Bazı kaynaklarda online vize kavramı elektronik vize kavramı ile aynı anlamda kullanılmaktadır, ancak bu iki kavram farklı anlamlara gelmektedir. Elektronik vize başvurularında tüm vize işlemleri internet üzerinden yapılırken online vize başvurularında sadece ön vize başvurusu internet üzerinden yapılmaktadır. Online vize başvurularında ön başvurunun onaylanması durumunda, ilgili ülkenin prosedürüne uygun olarak konsolosluk ya da yetkilendirilmiş başvuru merkezine gidilerek mülakat ve biyometri bilgilerinin alınması gibi işlemlerin vize başvuru sahibi tarafından fiziken gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Standart vize başvurularından farklı olarak online vize başvurularında başvuru formu ve gerekli evraklar ilgili ülkenin başvuru sistemine online olarak yüklenmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan vize başvurularında online evrak yükleme işlemi alınan danışmanlık hizmeti kapsamında gerekli evrakların kontrolünden sonra, belgelerin taranması, uygun formata dönüştürülmesi ve başvuru sistemine yükleme işlemi başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Hangi Ülkeler İçin Online Vize Başvurusu Yapılabilir?

Online vize başvurusu yapılabilen ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Kanada
 • İngiltere
 • Küba
 • Yeni Zelanda
 • İrlanda
 • Hindistan
 • Güney Kore
 • Rusya
 • Romanya
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Fransa
 • İsveç
 • Norveç
 • Litvanya
 • Slovakya
 • Belçika
 • Polonya
 • Letonya
 • Estonya
 • Almanya
 • İzlanda
 • Hollanda

Online Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Online vize başvurusu yapılabilecek yerler ülkelere göre aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

ÜlkelerOnline vize başvuru adresi
Amerika Birleşik Devletlerihttps://ceac.state.gov/genniv/
Kanadahttps://www.cic.gc.ca/
İngilterehttps://www.gov.uk/standard-visitor/apply-standard-visitor-visa
Yeni zelandahttps://apply.immigration.govt.nz
İrlandahttps://www.visas.inis.gov.ie/
Hindistanhttps://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration
Güney Korehttps://www.visa.go.kr/openPage.do?MENU_ID=10301
Rusyahttps://visa.kdmid.ru/
Romanyahttp://evisa.mae.ro/
Danimarkahttps://applyvisa.um.dk/
Finlandiyahttps://finlandvisa.fi/
Fransahttps://france-visas.gouv.fr/en_US/
İsveçhttps://www.migrationsverket.se/
Norveçhttps://selfservice.udi.no/en-gb/
Litvanyahttps://visa.vrm.lt/epm/
Slovakyahttps://ezov.mzv.sk/e-zov/
Belçikahttps://visaonweb.diplomatie.be/
Polonyahttps://secure.e-konsulat.gov.pl
Letonyahttps://epak.pmlp.gov.lv/NVIS.EService001.WebSite/
Estonyahttps://eelviisataotlus.vm.ee/
Almanyahttps://idata.com.tr/de/tr/p/online-basvuru-formu-de
İzlandahttps://applyvisa.um.dk/NVP.App/frontpage
Hollandahttps://consular.mfaservices.nl/

Online Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online Amerika vize başvurusu işlemleri için ilk olarak vize başvuru formunun https://ceac.state.gov/genniv/ adresi üzerinden doldurulması gerekir. Amerika online vize başvurusu için gerekli formu dolduran kişilerin daha sonra ilgili dış temsilcilikten randevu almaları gerekmektedir. Ankara, Adana ve İstanbul illerinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri dış temsilciliklerinden birinde gerçekleşebilecek olan vize randevusunda gerekli başvuru işlemlerini yapan kişilerin ABD online vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri vizesi online başvuru ekranı için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Online Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Online Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada online vize başvurusu, https://www.cic.gc.ca/ adresi üzerinden başvuru sahibi adına oluşturulmuş GCKey bilgileri ile sisteme giriş yapılarak yapılır. Kanada vize başvurusu online işlemlerinden önce kişilerin, Kanada hükümeti ile ilişkili işlemleri yapabilmek için GCKey hesabı oluşturmaları gerekir.

Online Kanada vize başvurusu işlemleri için başvuru sahiplerinin; gerekli evrakları bilgisayar sistemine okutmak için kamera ya da tarayıcı gibi ekipmanlara ve ödeme işlemlerinin tamamlanabilmesi için geçerli bir kredi kartına sahip olmaları gerekmektedir. Online başvurunun ardından, istenmesi halinde biyometrik bilgilerin ve parmak izinin verilmesi için İstanbul’da ve Ankara’da bulunan Kanada Vize Merkezleri’ne gidilmesi gerekmektedir.

İngiltere İçin Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere için online vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle İngiliz hükümetinin resmi web sitesi Gov.Uk üzerinden UK Visas and Immigration bölümünde seyahat amacı ve öngörülen seyahat süresine ilişkin sorulan soruları yanıtlamaları ve alınması gereken vize türü belirlemeleri gerekmektedir. İngiltere online vize başvurusu yapılacak vize türünün belirlenmesinin ardından başvuru sahibi adına mail adresi ve şifre belirlenip sisteme kayıt yaptırılması gerekir.

Sisteme kayıtlı mail adresi ve şifre bilgileri ile giriş yapan kişilerin online İngiltere vize başvurusu için; başvuru formu doldurma, kredi kartı ile vize ücreti ödeme, uygun vize başvuru merkezini seçme, randevu alma ve randevu ücreti ve varsa ek hizmet ücretlerinin ödemesi işlemlerini yapmaları gerekir. Gerekli işlemleri yapan ve ücret ödemesini gerçekleştiren kişilerin İngiltere vizesi online başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İngiltere için online vize başvurusu ekranı aşağıda verilmiştir.

İngiltere İçin Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
İngiltere İçin Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni Zelanda online vize başvurusu için öncelikle https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesinden başvurulacak vize türünün seçilmesi ve ardından yönlendirilen sayfada yer alan başvuru butonuna tıklanması gerekir. Başvuru butonunun kişiyi yönlendirdiği https://apply.immigration.govt.nz adresinde başvuru sahibi adına RealMe hesabı oluşturarak Yeni Zelanda vize başvuru işlemleri yapılabilmektedir.

Yeni Zelanda online vize başvurusu için kredi kartı ya da banka kartı, pasaport tarzı fotoğraf ve başvuru için gerekli destekleyici belgelerin eksiksiz bir biçimde hazır olması gerekmektedir. Yeni Zelanda online vize başvurusu hesap oluşturma ve gerekli evrakların yüklenmesi işlemlerinin ardından tamamlanmaktadır.

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından vize başvuru sahiplerinin aracı kurum üzerinden randevu almaları ve randevu tarihinde seçilmiş vize başvuru merkezine müracaat ederek vize servis ücretini ödemeleri gerekmektedir. Online olarak yapılan Yeni Zelanda vize başvurularında vize harcı başvuru esnasında ödendiği için vize başvuru merkezinde ödenmesi gerekmemekte ancak vize servis ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Hindistan Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan online vize başvurusu, https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration internet sitesi üzerinden yapılır. Hindistan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle online başvurunun yapılacağı web sitesi üzerinden; vize türünü seçme, vize başvurusunun yapılacağı dış temsilciliği seçme, kişisel bilgileri paylaşma ve başvuru formunu doldurma gibi online başvuru adımlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Online sistem üzerinden gerekli işlemleri tamamlayan kişilerin gerekli vize evraklarının teslimi, parmak izinin verilmesi ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri için ikamet edilen ile göre ilgili Hindistan dış temsilciliğine müracaat etmeleri gerekir. İlgili dış temsilcilikte gerekli işlemleri yapan kişilerin Hindistan online vize başvurusu işlemleri tamamlanmaktadır.

Rusya Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya online vize başvurusu, Rusya Federasyonu Dış işleri Bakanlığının konsolosluk bölümünün https://visa.kdmid.ru/ resmi web sayfası üzerinden elektronik vize anketi doldurularak yapılır. Vize başvurusu için anketi dolduran kişilerin bilgisayar üzerinden çıktısını almaları gerekmektedir. Rusya Başkonsolosluğu tarafından yalnızca resmi web sitesi üzerinden alınmış ve doldurulmuş olan anketler vize başvuruları için kabul edilmektedir. Rusya online vize başvurusu için gerekli olan ankete başvuru sahibinin 1 adet fotoğrafının yapıştırılması ve imzalanmış olarak ibraz edilmesi gerekmektedir.

Rusya vize başvuru anketi doldurulurken verilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Vize başvuru sahiplerinin Rusya Federasyonu Konsolosluklarına doğrudan başvuru yapma imkanları bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Konsolosluklarına şahsen vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin http://istanbul.kdmid.ru/queue/ adresi üzerinden randevu almaları gerekmektedir.

Rusya online vize başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Rusya Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Rusya Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç Online Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç online vize başvuru işlemleri, öğrenci vizesi ve çalışma vizesi gibi uzun süreli ulusal (D tipi) vize türleri için oturma izni başvuruları için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından İsveç Göçmenlik Ajansı'na yapılır.

Online Vize Başvurularında Evrak Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Online vize başvurularında evrak yükleme işleminin başvuru sahibinin seyahat etmek istediği ülkelerin talep ettiği formata uygun olarak yapılması gerekmektedir. Vize başvuru işlemleri için gerekli olan evraklar ve bu evrakların nitelikleri ülkeden ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterebildiği için başvuru sahiplerinin online belge yükleme işlemlerinde teknik aksaklıklar ya da uygulamaların karışık sistemleri nedeniyle kimi zorluklar yaşanabilmektedir.

Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti dahilinde başvuru sahiplerinin online vize yükleme işlemleri uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır. Başvuru sahiplerinin vize evrakları seyahat edilecek ülkenin kriterleri düşünülerek kontrol edildikten sonra; evrakların taratılması, talep edilen format biçimine dönüştürülmesi ve online sisteme yükleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi başvuru sahipleri adına yapılır. Danışmanlık hizmeti kapsamında gerekli evrakların online sisteme yüklenme işlemi en geç vize randevusundan bir önceki gün tamamlanmış olur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Online Vize Başvurusunda Parmak İzi İşlemi Nasıl Yapılır?

Online vize başvurusunda parmak izi işlemi, vize başvuru sahibinin seyahat etmek istediği ülkeye bağlı olarak aracı kurumun vize başvuru merkezine ya da konsolosluk birimine randevu alarak müracaat edilmesi ile yapılır.

Sık Sorulan Sorular

Online vize başvuru işlemleri ile ilgili merkezimize en sık yönlendirilen sorular ve yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan vize başvurusu online yapılamaz. Bulgaristan online vize başvurusu hizmeti sunmamak ile birlikte Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin gerekli vize evraklarını akredite acente Vizem.net’in İstanbul’da yer alan merkez ofisine kargo ile ya da PDF formatında olacak biçimde mail ile ulaştırılması vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için yeterli olmaktadır.

Schengen Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Schengen vize başvurusunun online olarak yapılıp yapılamaması seyahat edilecek ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Online Schengen vize başvurusu; Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, Litvanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Slovakya, Belçika, Polonya, Letonya ve Romanya için mümkündür, ancak Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Slovenya, Portekiz, İtalya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, İspanya ve İsviçre için mümkün değildir.

İsviçre online vize başvurusu, İtalya online vize başvurusu ya da Schengen bölgesine üye olan diğer ülkelere online vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle ilgili ülkelerin online vize başvuru sistemi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Online başvuru imkanı bulunan ülkeler için Schengen vize başvurusu işlemleri kişilerin gerekli koşulları sağladıkları durumlarda yapılabilmektedir.

Azerbaycan Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Resmi pasaport ve umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının her 180 günde 90 gün süreyle Azerbaycan vizesinden muaf olmaları nedeniyle Azerbaycan online vize başvurusu yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Azerbaycan, vize muafiyeti uygulanmayan bazı ülke vatandaşlarına e-vize hizmeti sağlamaktadır. E-vize grubu içerisinde yer almayan kişilerin Azerbaycan vize başvuruları ilgili dış temsilcilikler üzerinden yapılabilmektedir.

Dubai Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına e-vize veren ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nden Dubai’ye seyahat etmek isteyen kişilerin Dubai online vize başvurusu yerine e-vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Meksika Vize Başvurusu Online Yapılabilir Mi?

Meksika vize başvurusu online yapılamamaktadır. Meksika online vize başvurusu imkanı sunmasa da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 günden kısa sürecek Meksika seyahatleri için e-vize başvurusunda bulunma hakları vardır. Kısa süreli Meksika seyahati gerçekleştirecek kişilerin gerekli belgeleri hazırlayarak e-vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Paylaş: