Schengen Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

2023'te Schengen Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

2022 yılında Schengen vize uzatma işlemleri yalnızca olağanüstü durumlarda yapılabilir. Schengen vize süresi uzatma işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin Schengen bölgesinden ayrılmaları ve tekrar Schengen bölgesine giriş yapabilmek için yeni bir vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Schengen bölgesinden ayrılmak istemeyen kişilerin vize uzatma başvuruları olağanüstü durumlarda yapılabilmektedir.

Schengen Vizesi Uzatılabilir Mi?

Schengen vizesi uzatılabilir ancak Schengen üye ülkeleri tarafından vize uzatma işlemleri yalnızca olağanüstü durumlarda yapılabilmektedir. Schengen vizesinin turistik nedenlerle uzatılması mümkün olmamaktadır. Kısa süreli (C tipi) Schengen vizesi süresi, başvuru sahibinin hastalanması gibi acil durumlarda uzatılabilir.

Schengen Vize Süresi Hangi Durumlarda Uzatılabilir?

Schengen vize süresi; Schengen bölgesine planlanan tarihten geç giriş yapılmış olması, insani nedenler, mücbir sebepler ya da önemli kişisel nedenler ile uzatılabilir.

Schengen Vize Süresi Ne Kadar Uzatılabilir?

Schengen vize süresi, vizenin geçerlilik süresine ek olarak 90 gün daha uzatılabilmektedir.

Schengen Vize Uzatma Şartları Nelerdir?

Schengen vize uzatma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Schengen vize hamilinin Schengen bölgesinde en fazla 90 gün süreyle kalması
 • Schengen vize uzatma başvurusunun ve kişinin vize geçerlilik süresi dolmadan önce kendi ülkesine dönememe nedenlerinin açıklanabilir olması
 • Vizenin uzatılması istenen süre boyunca seyahat tarihlerini karşılamaya yetecek düzeyde finansal birikimin veya masrafları karşılayacak bir sponsorun olması
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası olması
 • Son 10 sene içerisinde alınmış ve en az 6 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olunması
 • Schengen vize hamilinin Schengen bölgesinde illegal olarak kalma niyeti olması gibi bir şüphe bulunmaması
 • Schengen vize uzatma işlemi ücretinin ödenmiş olması

Schengen Vize Süresi Uzatma Başvurusu Nereye Yapılır

Schengen vize süresi uzatma başvurusu, kısa süreli (C tipi) vize türleri için başvuru sahibinin bulunduğu Schengen ülkesinde yer alan ilgili kurumlara (ülkeye göre göçmenlik bürosu veya iç işleri bakanlığı) müracaat edilerek yapılır. Kısa süreli (C tipi) Schengen vizelerinin uzatma başvurularının yapılacağı kurum kişinin bulunduğu Schengen ülkesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Fransa’da Schengen vize süresi uzatma başvuruları kaymakamlıklara yapılırken Almanya’da yalnızca vize hamilinin ikametgah adresi için yetkili olan yabancılar dairesine müracaat edilerek yapılır.

Schengen Bölgesinde Vize Uzatma İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Schengen bölgesinde vize uzatma işlemi, kişinin güncel Schengen vizesinin geçerlilik süresinin dolacağı tarihten en az 7 gün önce yapılmalıdır.

Schengen Vize Uzatma İşlemi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Schengen vize uzatma işlemi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kişinin Schengen vizesini gösteren pasaport
 • Eksiksiz bir biçimde doldurulmuş ve imzalanmış vize uzatma başvuru formu
 • Schengen vize uzatma talep yazısı
 • Bir veya iki adet standart pasaport fotoğrafı
 • Kişinin vize uzatma başvuru nedenini destekleyici nitelikte; hastane kabul belgesi, yakın bir aile bireyinin vefat belgesi ya da işveren kişiden alınabilecek sertifika gibi belgeler
 • Uzatma süresi boyunca doğacak masraflar için yeterli finansal gelir durumu olduğunu gösterecek belgeler
 • Konaklama durumunu gösterecek belgeler
 • Uzatma süresinin ardından kişinin ülkesine dönüşü için alınmış uçak bileti
 • Kişinin seyahat sağlık sigortasının vizenin uzatılacağı tarihleri kapsadığını gösterecek nitelikte belgeler

Schengen vize uzatma işlemi için gerekli belgeler vize başvuru sahibinin başvurduğu ülkeye ve uzatma başvurusunun nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Schengen üye ülkelerinin vize uzatma uygulamaları birbirinden farklıdır. Vize uzatma işlemi başvurusundan önce başvurunun yapılacağı Schengen üye ülkesinin vize uzatma işlemleri için uyguladığı prosedürlerin öğrenilmesi gerekir.

Schengen Vizesi Uzatma Ücreti Ne Kadardır?

Schengen vizesi uzatma ücreti, başvuruların mücbir bir sebepten ötürü ya da insani bir durumdan ötürü yapıldığı durumlarda ücretsizdir. Schengen vizesi uzatma başvurusunun Schengen bölgesine geç giriş yapılması ya da farklı bir kişisel nedenden ötürü yapıldığı durumlarda başvuru ücreti 30 eurodur. Schengen vizesi bir kez uzatıldıktan sonra ikinci bir uzatılması gerekiyorsa bu durumda yetişkin başvuru sahipleri için 60 euro ve reşit olmayan başvuru sahipleri için 30 euro ödeme yapılması gerekir.

Schengen Vize Uzatma Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Schengen vize uzatma başvurusu, başvurunun yapıldığı ülkeye bağlı olarak birkaç gün ile 1 ay arası bir süre içerisinde sonuçlanır.

Schengen vize uzatma başvurusu değerlendirme sürecinde olan kişilerin söz konusu Schengen ülkesinde yasal olarak kalma hakları bulunmaktadır. Schengen vizesi için uzatma başvurusu onaylanan kişiler ülkede kalmaya devam etme hakkına sahip olmaktadır ve kişilerin yeni vize bitiş tarihine uygun olarak ülkeden ayrılmaları gerekir. Schengen vizesi süresi uzatma kararı kişinin pasaportuna yapıştırılarak uygulanır.

Vize Uzatma Başvurusu Yapanlar Diğer Schengen Ülkelerine Gidebilir Mi?

Vize uzatma başvurusu yapanlar, vize uzatma değerlendirme süreci içerisinde diğer Schengen ülkelerine gidemez.

Schengen Vize Uzatma Talebi Reddedilirse Ne Olur?

Schengen vize uzatma talebi reddedilirse kişinin ret kararı almasını takip eden 2 gün içerisinde ve güncel vizesinin bitiş tarihinden önce Schengen bölgesinden ayrılması gerekir.

Schengen Vizesi Yenilenebilir Mi?

Schengen vizesi Schengen ülkeleri sınırları içerisinde yenilenemez. Schengen bölgesi için alınmış olan vizelerde yenileme işlemleri yalnızca ulusal (D tipi) uzun süreli vizeler için yapılabilir.

Schengen vize yenileme işlemi yapmak isteyen kişilerin vize süresini uzatma başvurusunda bulunmaları gerekir.

Schengen Vize Süresi Aşımı Sonucunda Ne Olur?

Schengen vize süresi aşımı sonucunda kişilere yaptırımda bulunulabilmektedir.

Schengen vize süresi aşılmış olmasına rağmen Schengen bölgesinden ayrılmamış olan kişiler Schengen vize ihlali yaptıkları için ülkeden sınır dışı edilebilir ve gelecek tarihlerde yapılacak Schengen seyahatlerinden men edilebilir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: