Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

2022'de Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize başvuru süreçlerinin bir basamağı olan vize randevusu alma işlemleri, vize talep edilen ülkeye bağlı olarak gerekli evrakların çevrimiçi ortama yüklenmesi veya basılı şekilde hazırlanmasından sonra, online olarak yapılabilmektedir. Başvuru yapılacak ülkenin vize için talep ettiği evraklar ile eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlandıktan sonra veya belgeler, ilgili ülkenin vize başvurularını kabul ettiği çevrimiçi sisteme yüklendikten sonra, online vize randevusu alınması gerekmektedir. Online vize randevuları, genellikle seyahat edilecek ülkenin vize başvurularında yetkili olan aracı kurumlara ait vize online randevu sistemleri üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net üzerinden alınan danışmanlık hizmetlerinde, online vize randevusu, ilgili ülkenin uzman danışmanları tarafından alınmaktadır.

Hangi Ülkeler için Online Vize Randevu Sistemi Bulunmaktadır?

Vize başvuruları için online randevu sistemi bulunan ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Çin
 • Hindistan
 • İngiltere
 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İtalya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İzlanda
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

İngiltere Vize Başvurusu Online Randevu İşlemi Nasıl Alınır?

İngiltere vize başvuruları için, TLScontact, online randevu alınması gereken yetkili aracı kurum olarak hizmet vermektedir. İngiltere vizesine başvurmak isteyen kişiler, ikamet ettikleri ile bağlı olarak; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’de bulunan TLScontact vize başvuru merkezlerinden online randevu alabilmektedir.

İngiltere vizesi başvuru süreci, öncelikle gov.uk web sitesinin Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik başlığından, başvurulacak vize türünün belirlenmesi ve bu vize türü için İngiltere dış temsilcilikleri tarafından talep edilen gerekli belgelerin öğrenilmesi ile başlamaktadır. Vize başvurusu için istenen evraklar tamamlandıktan sonra, gov.uk web sayfasından işlemlere devam edilerek; İngiltere vize başvuru formunun doldurulması, vize ücretinin ödenmesi ve başvuru sahibine uygun olan TLScontact vize başvuru merkezinin seçilmesi gerekmektedir. İngiltere vizesi online randevu işlemi tamamlandıktan sonra, başvuru sahibine GWF olarak adlandırılan bir takip numarası verilmektedir.

İngiltere vize randevusu oluşturmak üzere, TLScontact resmi web sitesinden vize başvurusu için randevu ücretinin ödenmesi ve başvuru kaydını gerçekleştirilerek, en yakın konumda hizmet veren TLScontact vize başvuru merkezinden online randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde, vize başvuru merkezine şahsen gidilerek pasaport ve randevu onay e-postasının sunulması gerekmektedir.

Hindistan Turist Vizesi için Online Randevu Nasıl Alınır?

Hindistan turist vizesi başvuruları için online randevular, Ankara ve İstanbul’da hizmet veren vize başvuru merkezleri için, https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration web sitesi üzerinden alınabilmektedir.

Hindistan vizesine başvurmak için, öncelikle web sitesinde bulunan vize başvuru formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulması ve istenen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Online vize başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli vize ücreti ödenerek, Ankara veya İstanbul’da yer alan Hindistan vizesi başvuru merkezinden randevu oluşturulmaktadır.

Amerika Vizesi için Online Randevu Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vizesi için online randevu alınabilmekte ve vize onayı için yapılan sözlü mülakatlar bu randevuda gerçekleştirilmektedir. Amerika vizesi başvurusu yapmak için, öncelikle https://ais.usvisa-info.com/ adresi üzerinden hesap oluşturularak başvuran kişinin pasaport bilgileri ve kimlik bilgilerinin kaydedilmesi ve DS-160 formunun doldurulması gerekmektedir. Talep edilen Amerika vizesi türü ve vize başvuru ücreti ödeme yöntemi seçildikten sonra, İstanbul Amerika Konsolosluğu veya Ankara Amerika Büyükelçiliği üzerinden, uygun bir tarih için vize mülakat randevusunun oluşturulması gerekmektedir.

Çin Vizesi için Online Randevu Nasıl Alınır?

Çin vizesi alabilmek için online randevu oluşturulması mümkün olup, başvurular İstanbul’da hizmet veren Çin vize başvuru merkezi üzerinden alınabilmektedir. https://bio.visaforchina.org/IST2_EN/ web sitesi üzerinden online randevu alınmasının ardından İstanbul vize başvuru merkezine gelinerek vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Çin vize başvurusu yapabilmek için, öncelikle vize başvuru formunun doldurulması ve başvurulacak vize türü için istenen belgelerin temin edilmesi, sonrasında Çin vizesi online randevu alınan vize başvuru merkezine hazırlanan evraklarla birlikte şahsen gidilmesi gerekmektedir.

Schengen Ülkeleri için Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Schengen ülkeleri için online vize randevusu, gidilecek ülkenin Türkiye’de yetkili vize başvuru merkezi üzerinden alınabilmektedir.

Türkiye’de bulunan, Schengen ülkeleri için vize başvurusu kabul eden yetkili aracı kurumlar aşağıda listelenmiştir.

 • VFS Global
 • iDATA
 • BLS
 • AS Visa
 • Kosmos Vize

Bazı Schengen ülkelerine yapılacak D tipi (uzun süreli) vize başvuruları için, Schengen vize randevu online olarak ancak ilgili ülkelerin dış temsilciliklerinden alınmakta ve evrak teslimi randevu tarihinde ilgili kurumun vize departmanına yapılmaktadır.

Fransa Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa online vize randevusu için yetkili aracı kurum VFS Global’dir ve vize başvuruları ile dosyaların kabulü, VFS Global’in Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’da bulunan vize merkezleri üzerinden alınmaktadır. İstisna kapsamında bulunan başvuru sahipleri haricinde, Fransa dış temsilciliklerinden randevu alınması mümkün değildir ve tüm başvuruların aracı kurum olan VFS Global üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Fransa vize başvuruları için öncelikle alınacak vize türü ve vize için gerekli belgeler listesi belirlenmekte; ardından https://france-visas.gouv.fr/en_US/ web sitesi üzerinden kayıt oluşturularak başvuran kişiye ait bilgiler kaydedilmektedir. VFS Global resmi internet sayfasından, başvuru yapacak kişi için bir hesap oluşturulmakta ve gelen onay maili ile hesap aktive edilmektedir. VFS Global hesabına giriş yapıldıktan sonra; vize başvurusu yapılmak istenen vize merkezi, talep edilen vize türü, başvuru sahibine uygun olan tarih ve saat seçilerek online randevunun oluşturulması gerekmektedir.

Almanya Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya vizesi için başvuru kabul eden ve online randevu alınabilecek aracı kurum iDATA’dır. Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’da bulunan iDATA vize başvuru merkezleri üzerinden alınan online randevular ile Almanya vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Almanya vizesi için başvurulacak vize türü seçildikten ve gerekli evraklar öğrenilerek hazırlandıktan sonra, yetkili aracı kurumdan randevu alınması gerekmektedir. iDATA web sitesinden randevu alma işlemine başlanarak, vize başvurusuna ilişkin vize alınacak ülke, vize merkezi seçimi, seyahat amacı ve vize alacak kişi sayısı seçilir; devamında açılan ekrana kişiye ait kimlik bilgileri girilir. iDATA’nın online randevu sisteminde bilgi girişi tamamlandıktan sonra, boş randevu tarihleri listelenir ve başvuru sahibi uygun gün ve saati seçerek online randevu alma işlemini tamamlamaktadır.

Yunanistan Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yunanistan için yapılacak vize başvurularında online vize randevusu almak mümkündür. Yunanistan vize başvurusu için yetkili aracı kurum, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da ikamet eden kişiler için VFS Global Edirne vize başvuru merkezi; diğer şehirlerde bulunan başvuru sahipleri için Kosmos Vize’dir. Yunanistan online vize randevuları, Kosmos Vize’nin Ankara, Antalya, Ayvalık, Bursa, Bodrum, Çeşme, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kuşadası, Marmaris ve Trabzon’da bulunan vize başvuru merkezlerinden alınabilmektedir.

Yunanistan vizesine, VFS Global üzerinden başvuracak kişilerin; öncelikle VFS Global web sitesinde hesap oluşturması, daha sonra vize türü ve randevu alınmak istenen vize merkezini belirlemesi ve uygun bir randevu tarihi seçerek online randevu alma işlemini tamamlaması gerekmektedir.

Kosmos Vize üzerinden yapılacak Yunanistan vizesi başvurularında, web sitesinden randevu al başlığına girilerek başvuru tipi, başvuru yapılacak şube ve başvuru şekli seçilmekte; istenen bilgiler girildikten sonra, görüntülenen uygun randevular arasından seçim yapılarak Yunanistan vize online randevu alma işlemi tamamlanmaktadır.

Hollanda Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hollanda vize başvurularında, yetkili aracı kurum VFS Global’dir. VFS Global’in Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon’da bulunan vize merkezleri üzerinden online randevu alınabilmekte ve Hollanda vize başvurusu yapılabilmektedir.

Hollanda vize randevusuna gitmeden önce, gerekli vize türünün belirlenmesi, https://consular.mfaservices.nl/ adresinde bulunan online başvuru formunun doldurulması ve listelenen vize evraklarının temin edilmesi gerekmektedir. Hollanda online vize randevusu almak için, VFS Global’in internet sayfasından başvuru sahibi adına hesap oluşturularak sisteme giriş yapıldıktan sonra, ikamet edilen bölgeye göre ilgili vize merkezi, talep edilen vize türü ve uygun randevular listesinden randevu günü ve saati tercih edilerek randevu işlemi tamamlanmaktadır.

Online Vize Randevusu En Yakın Tarihe Nasıl Alınır?

Online vize randevusu alma işlemleri, Covid- 19 pandemisine bağlı olarak zorlaşmıştır ve vize başvuru merkezleri ile konsolosluklar, randevu sayılarını azaltabilmekte veya randevu işlemlerini tamamen kapatabilmektedir. Vize başvurusu yapılacak ülke için uygun randevu tarihi görülmemesi halinde, randevu panelinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve açılan tarih bulunması durumunda randevu kaydı yapılması gerekmektedir.

Vizem.net’in Türkiye’de hizmet veren vize başvuru merkezleri ile akreditasyonu bulunması sebebiyle, danışmanlık hizmeti alan vize başvuru sahipleri için uygun olan en yakın tarihe randevu alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: