Vize için Sabıka Kaydı Nereden Alınır

Vize için Sabıka Kaydı Nereden Alınır?

Vize için sabıka kaydı almanın birçok yolu bulunmaktadır. Sabıka kayıtları kaymakamlıklardan, Adli Sicil Müdürlüğünden ve e-devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir.

E-devlet üzerinden sorgulanarak kolayca alınabilen sabıka kaydı, vize işlemleri için gereklilik taşıyan bir belgedir. Vize alınabilmesi için adli sicil (sabıka) kaydının eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize işlemleri için teslim edilen sabıka kaydında kişinin daha önce suç işleyip işlemediği detaylı bir şekilde incelenir. Kişinin sabıka kaydında Vize almaya engel suçlar bulunması takdirinde vize başvurusu ret edilebilmektedir.

Vize için Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Vize için gerekli olan belgeler arasında sabıka kaydı bulunmaktadır. Vize için sabıka kaydı, e-devlet üzerinden pratik bir şekilde alınabilmektedir.

Kişi, ilk olarak T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapmalıdır. Daha sonra arama butonuna “Adalet Bakanlığı” veya “Adli Sicil Kaydı” yazarak sonuçları aratmalıdır. Listelenen sonuçlar arasında “adli sicil kaydı sorgulama” sekmesi seçilmelidir. Kişi, adli sicil kaydı bölümünü seçtikten sonra karşısına çıkan bilgilendirme yazısını okuyup, yazının aşağısında belirtilen butona tıklayarak onayladığını işaretlemelidir. Bilgilendirme onayından sonra, belgeyi isteyen kurumun resmi bir kurum mu yoksa özel bir kurum mu olduğunu belirtilmelidir. Kurumun özel veya resmi olduğunu belirttikten sonra kişi, belgenin ne için gerekli olduğunu seçmelidir.

İşlemi sonlandırmak için çıkan boşluğa belgenin verileceği kurumun adı yazılmalıdır. Kurumun adını belirttikten sonra “sorgula” seçeneğine tıklayarak vize için adli sicil kaydı e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

Tüm Vize Başvuruları için Sabıka Kaydı Şart Mıdır?

Hayır, tüm vize başvuruları için sabıka kaydı şart değildir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere bazı ülkeler, özellikle ağır suçların bulunduğu sabıka kayıtlarına karşı katı bir politika uygulamaktadır. Buna karşılık, Avrupa ve özellikle Schengen bölgesi ülkeleri, sabıka kaydı olan kişilerin vizelerine yönelik çok daha rahat kurallara sahiptir. Genel olarak, Schengen bölgesine gelen ziyaretçilere sınır kontrolünde Avrupa ceza mahkumiyeti kontrolü yapılmamaktadır.

Her ülkenin vize başvurusunda sabıka kaydı gerekli olmasa da vize başvuru formunda sabıka kaydı sorulduğunda gerçeği söylemek önemlidir. Küçük suçlar, Schengen bölgesine girişte bir sorun teşkil etmemektedir ancak üç yıl veya daha fazla hapis cezasına çarptırılan kişilerin ve yasa dışı kaçakçılık, uyuşturucu gibi suçlardan mahkum edilmiş yolcuların vize başvurularının onaylanmaması muhtemeldir.

Hangi Ülkeler Sabıka Kaydı Olan Kişilere Vize Vermez?

Sabıka kaydı olan kişilere vize vermeyen ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arjantin
 • Avustralya
 • Kanada
 • Kenya
 • Japonya
 • Hindistan
 • İran
 • Birleşik Krallık
 • Tayvan
 • Küba
 • İsrail
 • Makao
 • Yeni Zelanda
 • Güney Afrika
 • Amerika Birleşik Devletleri

Sabıka Kaydı Olan Birisi Vize Alabilir Mi?

Sabıka kaydı olan birinin vize alabilmesi, ülkenin ziyaretçi kabul şartlarına veya kişinin ziyaret nedenine göre değişebilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkeler vize başvurularında sabıka kaydını detaylı bir şekilde inceliyor olsa da kişinin aciliyet belirttiği durumlarda bu ülkelerin katı kuralları esneyebilmektedir.

Halihazırda devam eden bir davası olan veya adli süreç içerisinde olan biri Schengen vizesi alamamaktadır. Vize alabilmek için süren davaların sonlanmış olması gerekmektedir.

Adli sicil kaydı incelenmiş ve daha önceden ağır suç işlediği belli olan birinin Schengen vizesi alabilme ihtimali zorlaşmaktadır.

Sabıka kaydı incelenerek ülkenin belirlediği vize şartlarına göre tehlike arz ettiği düşünülen birinin de vize başvurusunun reddi gerçekleşmektedir.

Sabıka Kaydı Olan Birisi Avrupa’ya Gidebilir Mi?

Sabıka kaydı olan birisinin Avrupa’nın Schengen bölgesine vizesiz erişimi bulunuyorsa sabıka kaydı o ülkeye gitmek için engel olmamaktadır. Ancak kişinin Schengen bölgesine vizesiz erişim hakkı yoksa, vize başvuru sürecinde adli sicil kaydı incelenmektedir.

Kişinin sabıka kaydında 3 yılı aşmış mahkumiyet veya insan ve uyuşturucu kaçakçılığı suçu bulunmuyorsa Avrupa ülkelerine girişi kolay olmaktadır.

Sabıka kaydı olan birinin Avrupa’ya gidebilmesi günümüzde kolay olsa da 2022’de ETIAS süreci başlayacağı için sabıka kaydı ile Avrupa ülkelerine girişin daha zor olacağı öngörülmektedir.

Sabıka Kaydı Olan Birisi Amerika’ya Gidebilir Mi?

Sabıka kaydı olan birisinin Amerika’ya gitmesi diğer ülkelere göre daha zor olabilmektedir. ABD vize başvuru yasalarına göre, kişi herhangi bir zamanda tutuklandıysa, vize başvurusunda bulunurken tutuklandığını beyan etmesi gerekmektedir. Tutuklama mahkumiyetle sonuçlandıysa, kişi vize almaya kalıcı olarak uygun olmayabilir.

Sabıka kaydının türüne bağlı olarak kişinin Amerika’ya seyahat etmesi hükümet veya ESTA tarafından ret edilebilmektedir.

Amerika, vize başvuru sürecinde suç türlerini farklı şekillerde ele almaktadır. Kişinin sabıka kaydında mahkumiyete yol açmayan, trafik cezası gibi küçük bir suç olarak değerlendirilecek bir suç bulunuyorsa, uygunluğunu etkileyen başka bir sorun olmaması takdirinde vize başvurusu hükümet ve ESTA tarafından kabul edilmektedir.

Amerika vizesi başvuru sürecinde reddedilmeye yol açabilecek suçlar; mülke veya devlet kurumuna ciddi zarar vermek, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapmak, terör faaliyeti veya sabotaj kaydına sahip olmak ve dolandırıcılık olarak belirlenmiştir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: