Sevgili Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Sevgili Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Sevgili vizesi evli olmayan ve uzaktan ilişki yaşayan çiftler için COVID-19 salgını sırasında yürürlüğe girmiş bir vize türüdür. 2020 yılında Avrupa Birliği’nin tüm üye ülkelere, yabancı ülkelere giriş çıkışların yasaklanmasını tavsiye etmesi üzerine sınırlar kapanmış, ancak uzak ilişki yaşayan ve evli olmayan çiftlerin bir araya gelebilmesi için hamiline 180 gün içinde 90 günü aşmayan süreyle ülkede bulunma hakkı sağlayan sevgili vizesi uygulanmaya başlanmıştır.

Güncel olarak COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmış olduğundan, evli olmayan çiftlerin sevgili vizesi uygulamayan ülkelere aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahat etmeleri mümkündür. Sevgili vizesi bulunan ülkelere yapılacak seyahatlerde ise vize şartları sağlanıyorsa, sevgili vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Sevgili Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Sevgili vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Çekya
 • Danimarka
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • İtalya
 • Norveç
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsviçre

Yukarıda bahsi geçen ülkeler 2020 yılında COVID-19 nedeniyle gerçekleşen kapanma döneminde sevgililere vize veren ülkelerdir; kısıtlamaların kalkması ile birlikte ilgili ülkenin özel bir sevgili vize uygulaması olmasa bile sevgililerin aile ve arkadaş ziyareti vizesi alınarak kısa süreli ziyaretlerini gerçekleştirmesi mümkündür.

Partner Vizesi Şartları Nelerdir?

Partner vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olunmalıdır.
 • Seyahati gerçekleştirmek için yeterli maddi kaynağa sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • Başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin daha önce herhangi bir vize ihlali bulunmamalıdır.
 • Yabancı ülkede yaşayan sevgiliden davet mektubu alınmalıdır.
 • Partnerler arasındaki ilişkinin kanıtlanması gerekmektedir.

Sevgili Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Sevgili vizesi başvurusu ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden veya varsa anlaşmalı olduğu aracı kurum vize başvuru merkezleri üzerinden ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılabilmektedir.

Vizem.net 2020 ve 2021 yıllarında sevgili vize başvurularında %92,6 onay oranı ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Sevgili Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sevgili vizesi başvurusu başvuru formu ve gerekli evrakların hazırlanmasının ardından vize randevusunun alınması, randevu saati ve gününde ilgili kurumda bulunulması ile devam etmektedir. Randevu sırasında biyometri bilgilerinin alınması, mülakat ve vize harcının ödenmesinin ardından vize başvuru süreci sona ermektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından başlayarak, başvuru ve en son pasaport teslimine kadar tüm süreç vize uzmanları tarafından takip edilmektedir.

Sevgili Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sevgili vizesi için gerekli belgeler listelenmiştir.

 • Pasaport: Planlanan seyahatten sonra 3 ay daha geçerliliği bulunan, en az 2 boş sayfası olan, güncel bir pasaport gereklidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik pasaport fotoğrafı verilmelidir.
 • Sevgili vizesi başvuru formu: Seyahat edilecek ülkenin internet sitesinden alınmış başvuru formunda gerekli yerler doğru bilgilerle doldurulmalı ve form, ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Davetiye: İlgili ülkedeki sevgilinin ikamet adresi ile birlikte seyahat edecek kişinin seyahat amacı ve kalış süresinin açıklandığı bir mektup yazılmalıdır.
 • Yolculuk bilgisi: Seyahatin gerçekleşeceği ulaşım aracına ait gidiş ve dönüş bilgileri ve varsa rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Vize ücreti: Vize ücreti ödenmeli ve varsa dekont belgesi beyan edilmelidir.
 • Banka hesap dökümü: Kişiye ait aktif banka hesabının son 6 aya ait yasal bir hesap dökümünün orijinali ve fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yolculuk süresinde geçerli olmak üzere minimum 30.000 euro tutarlı, kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Sayılan belgeler, sevgili vizeleri için standart belgelerdir ve partnerlerin kişisel ve çalışma durumlarına göre farklı ek evraklar istenebilmektedir.

Sevgili Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Sevgili vizesi davet mektubu, yurt dışında yaşayan partner tarafından gidilecek ülkenin dilinde ve vize kabul yetkili makamına hitaben yazılmalıdır. Mektup öncelikle kişinin kendini tanıtmasıyla başlamalı, ardından ülkeye gelecek partnerin kimlik bilgileri, mali durumu ve ilişkinin ne kadar süredir devam ettiği bilgisi gibi ilişki detayları verilmelidir.

Seyahat planı partnerin ülkeye gelme talebinde bulunduğunu kanıtlar nitelikte olmalıdır; ayrıca açıkça partnerin seyahat edilmek istenen ülkeye davet edildiğinin de vize davetiyesi içeriğinde belirtilmesi gerekmektedir.

Vize davet mektubu örneği aşağıda eklenmiştir.

Sevgili Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Sevgili Vizesi Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Vize için İlişkinin Varlığına Dair Beyanname Nedir?

Vize için ilişkinin varlığına dair beyanname, çiftlerin başka ülkelerde yaşasalar da COVID-19’dan önce bir ilişkilerinin olduğu ve bu ilişkinin yüz yüze gerçekleştiğinin kanıtlandığı, böylece çiftlerin COVID-19 süresinde yeniden buluşmalarına gerekçe olacak bir belgedir.

Beyanname içinde çiftlerin isim soyisimleri ve uyrukları gibi kimlik bilgileri teyit için alınmaktadır. Partnerler beyanname ile ilişkilerinin gerçekliğini teyit etmeli ve bu teyidi kanıtlayacak evrakları beyanname belgesine eklemelidir.

Vize için ilişkinin varlığına dair beyanname örnek görseli eklenmiştir.

Vize için İlişkinin Varlığına Dair Beyanname Nedir?
Vize için İlişkinin Varlığına Dair Beyanname Nedir?

Partner Vizesi için İlişkinin Varlığını Kanıtlayıcı Evraklar Nelerdir?

Partner vizesi için ilişkinin varlığını kanıtlayıcı evraklar listelenmiştir.

 • Daha önceden görüşüldüğünü kanıtlayan vize damgaları, uçak biletleri gibi belgeler
 • Öncesinde birlikte yaşanmış olduğunu gösteren kira sözleşmesi, fatura gibi evraklar
 • İlişkiyi kanıtlayan nitelikte yazışmalar, e-postalar veya sosyal medya paylaşımları
 • Kişilerin daha önceden buluşmuş olduklarını gösteren fotoğraflar
 • Birlikte zaman geçirildiğini ispatlayan sinema bileti, restoran fişi gibi belgeler

Sevgili Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Sevgili vizesi randevusu başvuru yapılan dış temsilciliklerden telefon, mail yolu ya da varsa çevrimiçi randevu sistemi üzerinden alınmaktadır. Başvuru eğer ilgili ülkenin yetkili aracı kurum vize başvuru merkezinden yapılacaksa ilgili başvuru merkezinin çevrimiçi randevu sistemi üzerinden randevu alınmalıdır. Her ülkenin vize politikasına bağlı olarak vize randevusunun dış temsilciliklerden ya da vize başvuru merkezlerinden alınması durumu değişmektedir.

Vizem.net danışmanlığında gerçekleşecek sevgili vize başvurusu için randevu, başvuru sahiplerinin durumu ve seyahat tarihleri incelenerek danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Partner Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Partner vizesi, kısa süreli bir vize türü olması sebebiyle normal şartlar altında birkaç hafta içinde çıkmaktadır. Başvuru evraklarında eksiklik olması, dış temsilciliğin iş yoğunluğu gibi nedenlerle vizenin çıkma süresi uzayabilmektedir.

Sevgili Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Sevgili vizesi 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan ziyaretler için verilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: