Skilled Worker Vizesi

Skilled Worker Vizesi: 2023’de Nitelikli İşçi Vize Başvurusu

Skilled worker vizesi, diğer adı ile nitelikli işçi vizesi, belli bir düzeyin üstünde yeteneği ve bilgisi olan bireylerin, göçmen işçi çalıştırmak için onaylı bir lisansa sahip işverenler bünyesinde; İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, Japonya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere giderek çalışmalarını veya belirtilen ülkelerde kalmalarını sağlayan özel bir çalışma vizesi türüdür.

Yabancı bir ülkeden iş teklifi almış kişilerin Vizem.net danışmanlığında yapacakları nitelikli işçi vizesi başvurularında, başvuru sahibinin vize evrakları ve destekleyici belgeler uzman ülke danışmanları tarafından incelenerek gerekli şartların sağlanması halinde başvuru ve takip süreci başlatılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Skilled Worker Vizesi Nedir?

Skilled worker vizesi, hükümet tarafından göçmen işçi çalıştırabilmesi onaylanmış işverenlerden alınabilecek sponsorluk sertifikası ile uygun bir iş yapmak amacıyla Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Almanya, Japonya, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yaşamaya olanak sağlayan bir tür çalışma vizesidir. Her ülkenin skilled worker vizesi için farklı şartlar belirlemesi mümkündür.

Skilled worker vizesi, 31 Aralık 2020’den sonra Birleşik Krallık Tier 2 (Genel) çalışma vizesinin yerini alarak; sağlanması gereken bazı kriterlerin ve tamamlanması gereken bazı görevlerin yer aldığı, puan sistemine dayalı bir çalışma vizesi türü olmuştur.

Skilled worker vizesini alabilmek için sponsor lisansı olan bir işverenden iş teklifi alınması, en az B1 düzeyinde İngilizce yeterliliğinin çeşitli sertifika veya sınavlarla kanıtlanması, yapılacak olan işin İngiltere hükümetinin resmi internet sitesinde bulunan “Uygun Meslekler” veya “Az Bulunan Meslekler” listelerinin birinde yer alması gibi şartların sağlanıyor olması gerekmektedir.

Skilled worker vizesi; hamiline çalıştığı ülkede 1 ila 5 yıl arasında geçici oturum izni ve belirli şartların sağlanması halinde bu iznin kalıcı oturum iznine dönüştürebilmesi, maksimum 20 saat olmak şartıyla ek bir işte çalışabilmesi, çalıştığı ülkeye eş ve çocuklarını davet ederek onlar ile birlikte yaşayabilmesi gibi haklar sunmaktadır.

Kimler Skilled Worker Vizesi Alabilir?

Kimler Skilled Worker Vizesi Alabilir?
Kimler Skilled Worker Vizesi Alabilir?

2022 yılında skilled worker vizesi alabilen meslekler aşağıda verilmiştir.

 • Genel müdür
 • Üretim direktörü
 • Yatırım bankacısı
 • Satış müdürü
 • İnsan kaynakları yöneticisi
 • Kimyager
 • Yazılımcı
 • Tıp doktoru
 • Akademisyen
 • Proje yöneticisi
 • Mimar
 • Mühendis
 • Gazeteci
 • Sanatçı

Ülkeler, skilled worker vizesi kapsamında belirli bir işçi listesi yayınlamakta olup, bu listeler ülkeden ülkeye değişmekte ve sürekli olarak güncellenmektedir; bu sebeple, yukarıda verilen listede ülkeye ve zamana bağlı değişiklikler olabilmektedir.

Skilled Worker Vizesi Şartları Nelerdir?

Skilled worker vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsor lisansına sahip bir işverenden iş teklifi almak
 • Alınan iş teklifinin “Uygun Meslekler” veya “Az Bulunan Meslekler” listesinde olması
 • Teklif edilen maaşın minimum 20.480 İngiliz sterlini olması
 • İlgili meslekte doktora sahibi olmak
 • En az B1 düzeyinde İngilizce yeterliliğine sahip olmak

Skilled worker vizesi için belirtilen şartlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Birleşik Krallık skilled worker vizesi puan sistemine dayalı bir vize türü olduğu için; teklif edilen maaşın 25.600 İngiliz sterlini veya daha fazlası olması, STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanında bir doktoraya sahip olmak gibi kriterler puan sayısını artırmaktadır.

Nitelikli İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Nitelikli işçi vizesi başvuru süreci ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Bazı ülkeler skilled worker vizesi için online başvuru kabul etmekte olup; ilgili ülkenin online başvuru sistemi üzerinden vize başvuru formunun doldurulması ve gerekli evrakların sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru formu doldurulduktan ve gerekli evraklar sisteme yüklendikten sonra dış temsilcilik veya ilgili ülke tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir.

Bazı ülkeler skilled worker vizesi için online başvuru kabul etmeyip fiziki başvuru kabul etmektedir. Fiziki başvuru kabul eden ülkelerde vize başvuru formu ve gerekli evraklar, randevu günü ilgili kuruma teslim edilmelidir.

Hem online başvuruda hem fiziki başvuruda ortak olarak; randevuda biyometri bilgilerinin alınması, mülakata girilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile nitelikli işçi vizesi başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Skilled Worker Vize İşlemleri için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Skilled worker vize işlemleri için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az iki adet sayfası boş olan geçerli bir pasaport gerekmektedir.
 • Sponsorluk sertifikası: İşveren tarafından verilen referans numarasını, işverenin adını ve işverenin sponsorluk lisans numarasını içeren sponsorluk sertifikası beyan edilmelidir.
 • İngilizce yeterlilik belgesi: Başvuru sahibinin, en az B1 düzeyinde İngilizce yeterliliği olduğunu çeşitli sertifikalar, sınav sonuçları ve gerekli görüldüğü durumda mülakat ile kanıtlaması gerekmektedir.
 • İş unvanı ve yıllık maaş: İşveren tarafından teklif edilen resmi iş unvanının ve maaşının beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Meslek kodu: Skilled worker vizesi ile çalışılacak mesleğin kodu beyan edilmelidir.

Yukarıda belirtilen skilled worker vizesi için gerekli olan belgeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmekte olup; tüberkülozun yaygın olduğu bir ülkeden gelinmesi halinde tüberküloz test sonucu, belirli iş türlerinde adli sicil kaydı, eş ve çocuklar ile başvuru yapılıyorsa evlilik ve doğum belgesi gibi başvuru sahibinin durumuna göre farklı belgeler istenebilmektedir.

Nitelikli İşçi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Nitelikli işçi vize randevu işlemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde konsolosluktan, bazı ülkelerde ise VFS Global, iDATA, As Visa, Kosmos Vize, TLS Contact gibi yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir. Skilled worker vizesi için randevular mail, telefon yolu ile veya ilgili kurumun online randevu sistemi aracılığı ile online olarak alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, vize randevusu başvuru sahibi adına oluşturulmaktadır. Başvuru sahibinin randevuya gelmesine gerek olmayan durumlarda Vizem.net uzmanları tarafından randevu işlemleri tamamlanmaktadır. Başvuru sahibinin şahsen randevuya katılmasının gerekmesi durumunda ise Vizem.net uzmanları tarafından başvuru sahibine refakat edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Skilled Worker Vizesi Ne Kadardır?

Skilled worker vize ücreti ülkeden ülkeye değişmektedir.

Bazı ülkeler için skilled worker vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

ÜlkeSkilled Worker Vize Ücreti
İngiltere624 GBP/yıl
Kanada150 CAD/yıl
Avusturya140 EUR/yıl
Amerika Birleşik Devletleri190 USD/yıl
Japonya6.000 JPY/yıl
Yeni Zelanda393 NZD/yıl
Almanya250 EUR/yıl
Hollanda115 EUR/yıl
İspanya350 EUR/yıl

Skilled worker vizesi ücreti, ülkeden ülkeye göre değişmekle birlikte ortalama 4.000 Türk lirası civarındadır.

Skilled Worker Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Skilled worker vize başvurusunun sonuçlanma süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Skilled worker vize başvurusu İngiltere için ortalama 6 haftada sonuçlanmakta iken, Amerika Birleşik Devletleri için bu süre 2 haftaya kadar inebilmektedir.

Nitelikli Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Nitelikli çalışma vizesi 5 ila 10 yıl süre için verilmektedir. Çalışma izninin geçerlilik süresi; başvuru sahibinin ana ülkesine ve işin türüne bağlı olmakla birlikte, çoğunlukla iş sözleşmesinin geçerlilik süresi ile aynı olmaktadır.

Skilled Worker Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Skilled worker vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

Paylaş: