Startup (Girişimci) Vizesi

2022 Yılında StartUp (Girişimci) Vizesi Hangi Ülkelerden Alınabilir?

Belirli ülkelerde iş kurmak ve girişimci olmak için başvurulması gereken geçici vizeye StartUp (girişimci) vizesi denmektedir. 2022 yılında startup vizesi veren ülkeler arasında Avustralya, Kanada, Amerika, Finlandiya, Danimarka, İngiltere, Litvanya ve Estonya bulunmaktadır.

Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yeni işletmeler açılması ve yeni istihdam olanakları oluşturmak için Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarına startup (girişimci) vizesi olanağı sunulmaktadır.

Startup (girişimci) vizeye başvuracak kişilerin yenilikçi bir iş modeline veya fikrine sahip olması ve fikre yönelik işletme kurma amacını taşıması gerekmektedir. İş yeri açmanın planlandığı sektörde fark yaratacak bir iş fikrinin olması startup (girişimci) vizesinin onayı için önem taşımaktadır.

Startup (girişimci) vize alabilmek için hazırlanması gereken evraklar ve doğru başvuru yolları için vize danışmanlık hizmeti veren vizem.net, startup (girişimci) vize başvurularında tüm süreci tek çatı altında yürüten Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Girişimci Vizesi Nasıl Alınır?

Girişimci vizesi alabilmek için; vize başvurusu yapan kişinin sahip olduğu girişimci iş fikrinin ve planının onaylanmış bir kurul tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Girişimci iş fikrinin onaylandığını gösteren kabul mektubu alındıktan sonra vize randevusu alınarak girişimci vize başvurusu yapılabilmektedir.

Girişimci vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Avustralya startup vizesi
 • Kanada startup vizesi
 • ABD startup vizesi
 • Finlandiya startup vizesi
 • Danimarka startup vizesi
 • İngiltere startup vizesi
 • Litvanya startup vizesi
 • Estonya startup vizesi

Avustralya Startup Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Avustralya, dünyada startup vizesine olanak tanıyan ilk ülkelerdendir. Dünyanın her ülkesinden kişilere, yenilikçi iş fikri taşıdıkları takdirde startup vizesi verilmektedir. Avustralya startup vizesi, Avustralya’da bir işletme fikri olan kişilere 4 yıllık süreyle verilen bir vizedir. Avustralya startup vizesi ile 4 yıl Avustralya’da ikamet eden kişiler, vize geçerlilik süresi biterken Avustralya daimi oturum iznine başvurabilmektedir.

Kanada Startup Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada startup vize programı, Kanada’da istihdam imkanı sunan, küresel ölçekte rekabetçi olan ve yenilikçi özelliklere sahip göçmen girişimcilere ulaşmayı hedeflemektedir. Kanada, iş fikirlerinin finanse edileceği kaynağa göre değişiklik gösteren startup vizesi seçenekleri sunmaktadır. Kanada startup vizesi programı ile Kanada’da yeni kurulması planlanan işletmelerinin kurulma sürecini kolaylaştırmak için Kanadalı melek yatırımcı grupları, risk sermayesi fonları veya iş insanları ile bağlantı kurarak yenilikçi girişimcileri ülkeye kazandırmak amaçlanmaktadır.

ABD Girişimci Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

ABD girişimci vizesi, nitelikli Amerikan yatırımcılardan sermaye toplayan yabancı girişimciler için verilen geçici bir vize türüdür. ABD girişimci vizesi alabilmek için işsizliğin yüksek olduğu kırsal alanlarda iş planının olmasına öncelik verilmektedir. ABD girişimci vizesi alabilmek için ABD hükümetine maddi ve istihdam açısından katkı sunabilecek iş planına sahip olmak gerekmektedir. ABD’de girişimci olarak iş kurma planına sahip olan kişilerin yatırım alma potansiyelini kanıtlaması gerekmektedir.

ABD girişimci vizesine başvuracak kişinin sahip olduğu iş fikrinin kendi ülkesinde veya uluslararası düzeyde ödül alması veya dereceye girmesi önemli etki yaratmaktadır.

Finlandiya Girişimci Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Finlandiya girişimci vizesi, uluslararası potansiyel sahibi olan girişimcilerinin Finlandiya’da girişimcilik şirketi kurmasına ve Finlandiya ekonomisine katkı sağlamasına imkan sağlamaktadır. Finlandiya girişimci vizesi, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerin vatandaşı olan ve yenilikçi iş fikirlerine sahip olan girişimciler için düzenlenmektedir. Finlandiya girişimci vizesi en fazla 2 yıl süreliğine verilmektedir ve bitiş tarihinden sonra uzatma özelliğine sahiptir.

Finlandiya girişimci vizesi için aranan şartlar kapsamında, alanında uzmanlığa sahip en 2 kişilik bir girişimci ekibinin olması, kişilerin Finlandiya’da şirket kurma niyetini taşıması, iş planının proje halinde yazılması, kurulacak şirkette kişinin en az %60 pay sahibi olması ve güvenilir finansal kaynaklara erişim sahibi olması gerekmektedir.

Danimarka Girişimci Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Danimarka’da girişimci olarak iş kurmak ve büyütmek isteyen Avrupa Birliği üyesi olmayan kişiler için 2 yıllık çalışma ve oturma izni veren vize türü Danimarka girişimci vizesidir. Danimarka girişimci vizesi, iş kurma planı yapan ekipten 2 kişiye vize verilmekte ve vize sona erdikten sonra vize 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Dünya Bankası verilerine göre 2012- 2019 yılları arasında en çok girişimci vizesi veren ve iş kurma imkanı sağlayan ülke Danimarka olmuştur. Danimarka’da girişimci olarak iş kurmak isteyen kişilere Danimarka hükümetinin kamu işletme uzmanlarından ücretsiz olarak rehberlik olanağı sağlanmakta ve hem kamu hem de özel girişimci destekçilerinden yatırım alma imkanı sunulmaktadır.

İngiltere Startup Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere’de startup vizesi almak isteyen kişilerin durumlarına ve İngiltere’deki kalış sürelerine bağlı olarak girişimci vizesi, yeni mezun girişimci vizesi ve aday girişimci vizesi olmak üzere 3 farklı vize türü imkanı verilmektedir. İngiltere startup vizesine başvuru yapmadan önce sahip olunan işin veya iş fikrinin bir onay kuruluşu tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. İşin veya iş fikrinin uygun bulunması sonucunda girişimci onay mektubu verilmektedir. İngiltere girişimci onay mektubu ve diğer gerekli vize başvuru evrakları ile İngiltere startup vizesine başvuru yapılmaktadır.

İngiltere startup vizesine başvuru yapmak için başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması, İngilizce dilinde yetkin olması ve İngiltere’deki ikameti sağlayabilmek için yeterli finansal bütçeye sahip olması gerekmektedir. İngiltere startup vizesi en fazla 2 yıl süreyle verilmekte ve bitmesi halinde uzatma imkanı bulunmamaktadır.

Litvanya Startup Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Litvanya startup vizesi vermeye 2017 yılında başlamıştır. Litvanya startup vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları olup yenilikçi iş fikri ile Litvanya’yı uluslararası düzeyde rekabetçi pozisyona getirebilecek kişilere verilmektedir. Litvanya startup vizesi, oturum izni almak için gerekli olan sermaye ve istihdam şartlarını yerine getirme zorunluluğu olmadan, gelecek vaadeden girişimci kişileri keşfetmek ve Litvanya’ya gelmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Girişimci olarak Litvanya’da iş kurma fikrini uzman heyete mülakat ile sunmak gerekmektedir. Litvanya startup vizesine başvuru yaparken başvuru formunun detaylı bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ön başvuruları kabul edilen adaylar, uzman heyet ile online mülakat yapmakta ve yapılan mülakatlar komite tarafından 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir. Girişimcilik başvurusu olumlu olarak değerlendirilen kişilere Litvanya startup onay mektubu verilmektedir. Litvanya startup vizesine başvuru yaparken Litvanya startup onay mektubunun Litvanya Konsolosluğu’na ibraz edilmesi gerekmektedir.

Litvanya startup vizesi 1 yıllık süre ile verilmektedir. Litvanya’da yapılan iş ve ticari faaliyetlerin durumuna göre Litvanya oturum izninin 3 ile 5 yıla kadar uzatılma imkanı verilmektedir.

Litvanya startup vizesi almanın mümkün olduğu iş alanlarının biyoteknoloji, nanoteknoloji, bilişim teknolojileri, mekatronik, elektronik veya lazer teknolojileri kapsamında olması şartı aranmaktadır.

Estonya Startup Vizesi Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Estonya startup vizesi, teknoloji tabanlı, yenilikçi ve ölçeklenebilir bir işletme kurma hedefine sahip kişiler için verilmektedir. Estonya startup vizesi almayı sağlayacak iş modelinin küresel ölçekte büyüme potansiyeli taşıması gerekmektedir.

Estonya startup vizesi başvuru şartlarının arasında; iş fikrinin startup komitesi tarafından onaylanması ve kabul mektubu vermesi bulunmaktadır. Estonya’da iş kurup geçirilecek ay başına en az 160 Euro’luk bütçe planının sunulması gerekmektedir. 1 yıllık Estonya startup vizesi için toplam 1.920 Euro’luk finans planının oluşturulması gerekmektedir. Estonya’daki yeme içme, konaklama, faturalar, eğlence gibi kişisel yaşam masrafları için bankada bakiye gösterilmesi gerekmektedir.

Estonya startup vizesi en az 3 aylığına en fazla 12 aylığına verilmektedir.

Start Up Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Start up vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Start up vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı
 • Start up vize onay mektubu
 • Konaklamayı kanıtlayıcı belgeler
 • Ulaşımı kanıtlayıcı belgeler
 • Vize başvuru harç bedelinin ödendiğine dair dekont

Start up vizesi için gerekli belgeler, başvuru yapılacak ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Start Up Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Start up vize randevusu vizem.net danışmanları tarafından alınmaktadır.

Start Up Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Start up vize başvurusu, gidilmek istenen ülkenin dış temsilciliklerine yapılmaktadır. Vizem.net start up vize başvurularnda sürecin en başından itibaren danışmanlık hizmeti vermektedir.

Girişimci Vizesi Uzatılabilir Mi?

Girişimci vizesinin uzatılması ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Finlandiya, Danimarka, Litvanya ve Estonya gibi ülkelerde girişimci vize süresi uzatılırken; ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde girişimci vizesinin süresi uzatılamamaktadır. Avustralya gibi ülkelerde girişimci vizesi uzatmak mümkün değildir, ancak girişimci vize süresi bittikten sonra oturum iznine başvuru yapmak mümkündür.

Start Up Vize Hamili Ailesini Yanında Getirebilir Mi?

Evet, start up vize hamili olan kişiler ailesini bulunduğu ülkeye getirebilmektedir. Her aile bireyi için ayrıca başvurunun yapılması gerekmektedir.

Start Up Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Evet, Start Up vizesi sahibi olan kişiler gidilen ülkede çalışabilmektedir ancak uygulama kriterleri, ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: