İngiltere Startup Vizesi

İngiltere Startup Vizesi Başvuru Süreci 2023

İngiltere startup vizesi, 27 ülkenin katılımıyla oluşmuş Avrupa Ekonomik Alanı(AEA) tarafından 29 Mart 2019 tarihinde, AEA ülkeleri ve İsviçre dışından gelen genç girişimcilere verilen vize türüdür. İngiltere startup vizesi, ilk işini İngiltere’de kurmak isteyen girişimcilere yönelik bir uygulamadır. Avrupa birliğinden ayrılmasından sonra Birleşik Krallık, startup vizesi İngiltere için koşullarını değiştirerek mezun olan ve olmayan kişilere başlangıç fonu konusunda alt limit sınırını kaldırmıştır.

İngiltere, Brexit( İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) ile beraber Aşama 1 (Mezun Girişimci) vizesi şartları değişerek mezun olan ve olmayan kişilerin başvurularına uygun hale gelmiştir. İngiltere startup vizesi başvuruları için başlangıç finansmanı şartını Brexit ile birlikte kaldırmıştır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi tarafından 2019 ve 2020 yıllarında verilen startup vize onay oranları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

YılBaşvuru SayısıOnay Oranı
2019249 karar%93,17
2020323 karar%97,21

Vizem.net 2017'den bu yana İngiltere girişimcilik vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti veren, 2019'dan itibaren ise İngiltere start up vizesi başvuru sahiplerine Birleşik Krallık yeni vize sistemi çerçevesinde güncel uzman desteği sağlayan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Start Up Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere start up vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az 18 yaşında olmak
 • Daha önce Birleşik Krallık'ta iş kurmamış olmak
 • Yüksek öğretim kuruluşları ya da Birleşik Krallık’a gelen girişimcileri destekleyen yetkili kişi, şirket veya kurum tarafından onaylanmış olmak
 • İngiltere’de yapılmak istenen girişimi onaylayan kuruluş ve yetkili kişilerden onay mektubu almak
 • Birleşik Krallık sınırları içerisinde geçimini sağlayacak finansal duruma sahip olmak
 • Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı(CEFR) tarafından yapılan okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerileri sınavlarından en az B2 seviyesinde İngilizce yeterlilik seviyesine sahip olmak

İngiltere Startup Vizesi Almak İçin İş Planı Şartları Nelerdir?

İngiltere startup vizesi almak için iş planı şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuran kişinin yeni, özgün, mevcut pazar ihtiyaçlarını karşılayacak, rekabet yaratacak orijinal bir iş planına sahip olması
 • İngiltere startup vizesi için iş planının, başvuran kişinin mevcut kaynaklarına uygun, tutarlı ve gerçekçi olması
 • Başvuran kişinin planlamış olduğu işi yapabilecek bilgi, beceri, deneyim ve pazar bilincine sahip olması ve iş planını geliştirmesi
 • Başvuran kişinin iş planlaması yaparak ulusal pazarlarda büyüme potansiyelinin olması

İngiltere Girişimci Vizesi İçin Dil Yeterlilik Şartı Nedir?

İngiltere girişimci vizesi için dil yeterlilik şartı Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı(CEFR) tarafından belgelenmiş okuma, yazma, konuşma ve dinlemeden oluşan dört temel beceri alanlarında en az B2 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olmaktır.

İngiltere girişimci vizesine başvuran kişinin İngilizce seviyesi, IELTS sınav sonucu, Birleşik Krallık okullarından mezun olduktan sonra verilen Ortaöğretim Genel Sertifikası(GCSE), İskoçya’da 18 yaşından küçükken başlanan okulların verdiği yeterlilik belgesi(NQ) ile ispatlanmaktadır.

İngiltere Start Up Vizesi Almak İçin Yatırım Şartı Nedir?

İngiltere start up vizesi almak için yatırım şartı bulunmamaktadır.

İngiltere Startup Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere start up vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere start up iş planı hazırlığı: İngiltere’de kurulacak iş için hazırlanan planının; hedeflenen pazarları, müşterileri, pazarlama ve satış planlarını ve finansal planları detaylı bir şekilde açıklaması gerekmektedir.
 • İngiltere start up onay başvurusu: Başvuran kişilerin yüksek öğretim kurumları veya girişimcileri destekleyen, sponsor bir işletme tarafından onay alması gerekmektedir.
 • İngiltere start up vize başvurusu: İngiltere start up onay başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler, start up vizesi başvurularını Gov.uk internet sitesi üzerinden , vize başvuru ücreti ödeyerek ve vize başvuru randevusu alarak yapmalıdır. İngiltere start up vize başvuru sahipleri biyometri işlemleri için parmak izlerini vermeli, fotoğraf çektirmelidir.
İngiltere Startup Vizesi Nasıl Alınır?
İngiltere Startup Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Start Up Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere start up vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : Başvuran kişinin kimliğini gösteren ve geçerlilik süresini tamamlamamış pasaport gereklidir.
 • Banka hesap dökümü : Başvuru tarihinden öncesine ait başvuru sahibine ait banka hesabında 1270 euro birikim olduğunu gösteren hesap özeti gereklidir.
 • İngiltere startup onay mektubu : Başvuran kişi, yüksek öğretim kurumları ile yetkili kişi ve kuruluşlardan İngiltere startup onay mektubu almalıdır.
 • Dil yeterlilik kanıtı : En az B2 seviyesinde İngilizce bilindiğine dair, Birleşik Krallık tarafından kabul edilen dil belgesi gereklidir.
 • Tüberküloz testi : Tüberküloz testi yapılması istenen ülkelerden İngiltere’ye giden başvuru sahipleri, tüberküloz testi yaptırmalı ve testi yaptırdığını kanıtlamalıdır.

Başvuru sahibinin kişisel koşullarına göre İngiltere start up vizesi için gerekli evraklara ek, başka evraklar talep edilebilmektedir. İngilizce veya Galce yazılmamış her belge için belgenin onaylı bir tercümesi İngiltere start up vizesi için gerekli belgeler arasına eklenmelidir.

İngiltere Girişimci Vizesi İçin Start Up Onay Mektubu Nasıl Alınır?

İngiltere girişimci vizesi için start up onay mektubu, iş planlarının ve sunulan fikirlerin üniversiteler, GOV.uk sitesinde listelenen kuruluşlar tarafından kabul edilmesi, onaylanması sonucunda alınmaktadır. İngiltere girişimci vizesi onay mektubu içinde; referans numarası, başvuran kişinin kimlik, pasaport ve iletişim bilgileri, başvuran kişinin ticari girişiminin ve müşterilere sağlayacağı hizmetlerin kısa bir açıklaması, İngiltere start up başvurusunu onaylayan kuruluşta çalışan başvuruyu onay veren kişilerden birinin iletişim bilgileri, onaylayan kuruma ait adres, telefon, e-posta bilgileri, istenmesi halinde İngiltere İçişleri Bakanlığı’na yazılan mektup yer almaktadır.

İngiltere start up onay mektubu üç ay içerisinde kullanılmalıdır. Start up onay mektubunun üzerinden 3 ay geçmesi ve başvuru onayının başvurulan kurum ve kuruluş tarafından geri çekilmesi halinde başvuru sahipleri, İngiltere startup vizesi alma hakkını kaybetmektedir.

Startup Vizesi İngiltere Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Startup vizesi İngiltere başvuru ücreti, kişi başı 378 eurodur. İngiltere startup vizesinde başvuruya eklenen her aile bireyi için ödenmesi gereken tutar 378 eurodur. İngiltere startup başvuru ücretlerine ek olarak Gov.uk internet sitesi üzerinden, online başvuru esnasında kredi kartı ile ulusal sağlık sigortası ücreti ödenmelidir.

2022 yılı için İngiltere startup vizesi masrafları; başvuru harcı, göçmenlik sağlık ek ücreti, evrak kontrolü, yeminli tercüme, online evrak yükleme ve danışmanlık ücreti dahil tüm harcamalar için bir başvuru sahibi için 2.320 euro tutmaktadır.

İngiltere Start Up Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Start up İngiltere vizesi, online başvuru tamamlanıp kimlik bilgileri doğruladıktan ve başvuru evrakları teslim ettikten sonra Birleşik Krallık içindeki başvurularda 3 hafta, Birleşik Krallık dışındaki başvurularda 8 hafta içerisinde çıkmaktadır.

İngiltere Start Up Vize Takip İşlemi Nereden Yapılır?

İngiltere start up vize takip işlemi, Gov.uk internet sitesine giriş işlemi tamamlandıktan sonra TLScontact internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sahipleri, İngiltere start up vize başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra, başvuru için kullandığı e-mail adreslerine gelen linke tıklamalı ve açılan internet sitesi üzerinden takip işlemini yapmalıdır.

İngiltere startup vizesi takip işlemi için linke tıkladıktan sonra çıkan internet sitesi üzerinden oturum açılmalı, belgeleri ve biyometri bilgilerini sağlayın seçeneğine tıklanmalı, karşısına çıkan devam kutucuğuna basılmalı, yönlendirilen internet sitesinden izle seçeneği tercih edilmelidir.

İngiltere Startup Vize Sonucu Nereden Öğrenilir?

İngiltere startup vize sonucu, başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını belirten e-posta ya da mektup ile öğrenilmektedir.

Start Up Vizesi ile İngiltere'de Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Start up vizesi ile İngiltere’de 2 yıl kalınabilir. Startup vizesi ile İngiltere’ye gelen kişiler 2 yılın ardından başka vizeye geçer ise 2 yıl daha İngiltere’de kalabilmektedir.

İngiltere Girişimci Vize Süresi Uzatılabilir Mi?

İngiltere girişimci vize süresi uzatılamaz. İngiltere start up vizesine sahip bir kişi, iş kurduğunda girişimci vizesine geçiş yapma hakkına sahiptir.

İngiltere Startup Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

İngiltere startup vizesi red nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Göçmenlik kurallarının gerekliliklerini sağlayacağına dair kanıt sunmamak ya da sağlamamak
 • Başvuru sahibinin Birleşik Krallık’a kabulünün kamuya zararlı olması
 • Başvurunun diskalifiye olmasına neden olan adli sicil kaydı
 • Göçmenlik kurallarının ihlal edilmesi
 • Start up vizesi başvuru bilgi ve evrakları arasında yanıltıcı, yanlış bilgiler bulunması

İngiltere Start Up Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

İngiltere start up vize reddine itiraz edilebilir. Başvuru sahibi reddedilen İngiltere startup vizesi başvuru sonucu için idari inceleme talep edebilmektedir.

İngiltere startup vizesi reddine itiraz etmek için başvuran kişiler, başvuru sonuçlarına idari inceleme talep etmek için 80 euro inceleme ücretini ödemeli ve Birleşik Krallık içinden veya Birleşik Krallık dışından başvurulmasına bağlı olarak 14-28 gün içerisinde online idari inceleme başvuru formunu doldurmalıdır.

İngiltere Girişimci Startup Vizesinin Sağladığı Haklar Nelerdir?

İngiltere girişimci startup vizesinin sağladığı haklar arasında başvuran kişinin bakmakla yükümlü olduğu ailesini İngiltere’ye getirme hakkı, kendi işinin yanı sıra başka bir işte çalışma hakkı ve başka bir ülkeye seyahat edilmesi sonucunda İngiltere’ye geri dönebilme hakkı bulunmaktadır.

İngiltere startup vizesi ile İngiltere’de daimi oturma hakkı, devlet yardımı, emeklilik, spor ile ilgili branşlarda çalışma imkanı elde edilmemektedir. İngiltere start up vizesi başvurusu olumlu sonuçlandığı takdirde yapılacak ve yapılmayacak listesi gönderilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere startup vizesi ve İngiltere'de girişimcilik konularında uzmanlarımıza en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere Start Up Vizesi ile Aile Üyeleri İngiltere'ye Gidebilir Mi?

İngiltere start up vizesi ile aile üyeleri İngiltere’ye gidebilir. Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre dışından gelen başvuru sahipleri; eş, 18 yaşından küçük çocuk, Birleşik Krallık sınırları içinde yaşayan 18 yaş üstü çocuk olmak üzere aile üyelerini başvurularına dahil edebilirler.

Startup Vizesi ile İngiltere'de Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Startup vizesi ile İngiltere’de kalıcı oturum izni alınamaz. İngiltere startup vizesi ile 2 yıl boyunca İngiltere’de bulunan ve başvuru koşullarını sağlayan kişiler Innovator vizesine başvurabilmektedir. Innovator vizesi ile İngiltere'de bulunan kişiler gerekli şartları sağlamaları durumunda süresiz oturum iznine başvurma hakkına sahiptir. İngiltere’de oturum izni alan kişiler 1 yıl sonra gerekli şartları sağlamaları durumunda İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

İngiltere Start Up Vizesi İle Innovator Vizesi Farkları Nelerdir?

İngiltere start up vizesi ile Innovator vizesi farkları aşağıda verilmiştir.

Start up vizesiInnovator vizesi
Başvuru sahiplerinin yatırım fonuna ihtiyacı yoktur.Başvuru sahiplerinin işleri için 50.000 euro yatırım yapmaları gerekmektedir.
Başvuran kişi daha önce İngiltere’de iş kurmuş olmamalıdır.Başvuran kişi daha önce İngiltere’de iş kurmuş olabilir.
Başvuru sahipleri İngiltere’de 2 yıl kalabilir.Başvuru sahipleri İngiltere’de 3 yıl kalabilir.
Başvuru sahibi ailesini yanında getirebilir.Başvuru sahibi ailesini yanında getirebilir.
Başvuran kişi kuracağı işin dışında başka bir işte çalışabilir.Başvuran kişi yalnızca kuracağı işte çalışabilir.
Vize süresi uzatılamaz.Vize süresi uzatılabilir.

İngiltere Startup Vizesini İnnovator Vizesine Çevirme Şartları Nelerdir?

İngiltere startup vizesini Innovator vizesine çevirme şartları başvuran kişiye ait iş ve fikirlerin onay kuruluşu tarafından olumlu değerlendirilmesi, onay mektubu, en az B2 seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olunduğunun kanıtlanması, başvuran kişinin en az 18 yaşında olması ve Birleşik Krallık içerisinde kendini geçindirecek finansal birikmişliğe sahip olmasıdır.

İngiltere startup vizesini Innovator vizesine çevirmek isteyen kişiler, eş ve çocukları için ayrı ayrı başvuru yapmalıdır. İngiltere startup vizesine sahip olan kişiler, geçiş yaptıktan sonra İngiltere innovator vizesi ile İngiltere’de 3 yıl kalabilmektedir. Innovator vizesine geçiş yapmak isteyen kişi, İngiltere’de 1 yıldan az süredir bulunuyorsa kendini geçindirecek kadar paraya sahip olmalı, kimliğini kanıtlamalı, başvurusunu destekleyici belgelerini sağlamalıdır. Startup vizesinden sonra alınabilen İngiltere yatırım vizesi birden çok defa uzatılabilmektedir.

Birleşik Krallık Startup Onay Kuruluşları Hangileridir?

Birleşik Krallık startup onay kuruluşları, Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi tarafından listelenmiştir. Birleşik Krallık startup onay mektubu veren ve Gov.uk internet sitesinde listelenen yerler, daha önce girişimcileri destekleyen yüksek öğrenim kurumları, iş organizasyonları ve kuruluşlarıdır. Birleşik Krallık startup vizesine başvuru yapmadan önce seçilecek onay kuruluşu hakkında inceleme yapılması önerilmektedir.

2022'de İngiltere'nin En Büyük Startup Şirketleri Nelerdir?

İngiltere en büyük startup şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Zapp : Kasım 2020’de, Londra’da gıda teslimatı alanında kurularak toplam 181 milyon sterlin yatırım değerine ulaşmıştır.
 • Flexion Energy : 2020 yılında Londra’da temizleme teknolojileri alanında kurularak toplam 151 milyon sterlin yatırım değerine ulaşmıştır.
 • Netomnia : 2019 yılında, South West’te internet ve ağ donanımı alanında kurularak toplam 123 milyon sterlin yatırım değerine ulaşmıştır.
 • Purespring : Kasım 2020’de, Londra’da ilaç sektöründe kurularak toplam 45 milyon sterlin yatırım değerine ulaşmıştır.
 • HeyGo : Londra’da, internet platformu olarak kurularak toplam 30,3 milyon sterlinlik yatırım değerine ulaşmıştır.

İngiltere’de yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından kurulan startup şirketleri, İngiltere ekonomisi için büyük bir katkı sağlamaktadır.

İngiltere'de Startup Girişimcileri İçin En Popüler Sektör Hangisidir?

İngiltere’de startup girişimcileri için en popüler sektör teknoloji alanıdır. Teknoloji şirketlerinin 2020 yılında 8,56 milyar sterlin olan hisse senetleri anlaşmaları, 2021 yılında 19,1 milyar sterlin olarak %123 değer kazanmıştır.

Birleşik Krallık bünyesinde hizmet yazılımı, finansal teknoloji ve yapay zeka alanları hızla değer kazanmaktadır. İngiltere startup vizesi almak isteyen kişiler, İngiltere’de şirket kurmak için ülkede en popüler sektörlere yatırım yapabilmektedir.

İngilltere'de Startup Kurmanın Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de startup kurmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Startup sahibi, aile üyelerini yanında götürebilir.
 • İngiltere’de fon sınırı olmadan yatırım yapabilir.
 • Startup sahibi, kurduğu şirket dışında başka işte çalışabilir.
 • Startup sahibi, farklı ülkelere seyahat edebilir.
Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: