Vize için İşe Giriş Bildirgesi

Vize için İşe Giriş Bildirgesi Nedir, 2023'te Nereden Alınır?

Çalışan kişilerin vize başvurusu yapmaları durumunda konsolosluğa sunmaları gereken evraklardan biri SGK işe giriş bildirgesidir. SGK işe giriş bildirgesi, resmi faaliyette bulunan işyerlerinin çalıştıracakları kişileri işe alırken oluşabilecek iş kazalarına karşı önlem alarak ve sigorta primlerini her ay düzenli yatırarak işe giren kişiyi sosyal güvence altına almasını takiben hazırlanan ve işe giren kişinin ne zaman çalışmaya başladığını belirten belgedir.

Vize başvurularında SGK giriş bildirgesi, başvuran kişinin temel sigorta bilgilerini, çalıştığı işyerini ve ne kadar zamandır çalıştığını kontrol edebilmek için sunulması gereken zorunlu evraklar arasındadır.

SGK işe giriş bildirgesi, özel sektörde çalışanlar için vize evrakları arasında beyan edilmesi gereken en önemli evraktır.

Kimler Vize Başvurusu için SGK İşe Giriş Bildirgesi Sunmalıdır?

Vize başvurusu için SGK işe giriş bildirgesi, sadece özel sektörde çalışan (4A) kişiler için istenen bir belgedir.

Devlet Memurları Vize için SGK İşe Giriş Bildirgesi Sunmalı Mıdır?

Hayır, devlet memurlarının vize için SGK işe giriş bildirgesi sunmaları gerekmemektedir. SGK işe giriş bildirgesi sadece özel sektörde çalışan, 4A sigorta kolundaki kişiler için düzenlenen bir belge olup, devlet memurları için düzenlenmemektedir.

Vize için SGK İşe Giriş Bildirgesi Nereden Alınır?

Vize için SGK işe giriş bildirgesini, Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri ya da çalışılan işyerinin muhasebe biriminden fiziki olarak temin edebilmek mümkündür; elektronik ortamda ise e-devlet ya da e-SGK sistemlerinden de işe giriş bildirgesi alınabilmektedir.

En sıklıkla tercih edilen e-devlet sistemi üzerinden SGK işe giriş bildirgesine erişebilmek için, PTT şubelerinden e-devlet şifresi almak ve sisteme giriş yapmak gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden işe giriş bildirgesi almak için, öncelikle sisteme T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır.

E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır?
E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır?

E-Hizmetler kısmında listelenen hizmetler arasından Sosyal Güvenlik Kurumu seçilir.

E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır? 2
E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır? 2

SGK içerisindeki hizmetlerden “4a İşe Giriş Çıkış Bildirgesi” seçilerek ya da arama kısmına “4A İşe Giriş Çıkış Bildirgesi” yazılarak belge oluşturma ekranına ulaşılır.

E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır? 3
E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Alınır? 3

Açılan sayfada kişinin 4A işe giriş çıkış bilgileri görüntülenebilir ve istenen işyeri veya işveren seçilerek barkodlu belge olarak oluşturulabilir.

Vize Başvurusu için İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Olmalıdır?

Vize başvurusu için işe giriş bildirgesi örneği aşağıdaki görselde verilmiştir.

Vize Başvurusu için İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Olmalıdır?
Vize Başvurusu için İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Olmalıdır?

İşe Giriş Bildirgesi Dışında Çalışanların Sunması Gereken Vize Evrakları Nelerdir?

İşe giriş bildirgesi dışında çalışanların sunması gereken vize evrakları, öncelikle standart evraklar olarak bilinen pasaport, vize başvuru formu, bir adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, maddi yeterlilik kanıtları, konaklama ile ulaşım belgeleri ve vize harcıdır.

Çalışan kişilerin çalışma durumuna istinaden temin edeceği diğer evraklar; son üç aylık imzalı ve kaşeli maaş bordroları, yapılan işe dair açıklamaları ile seyahat tarihlerini içeren imzalı ve kaşeli işyeri izin belgesi ve çalışılan yer ile yapılan iş sözleşmesidir. Çalışanların sunması gereken diğer evraklar arasında kişinin konsolosluğa hitaben yazdığı vize talep dilekçe örneği de bulunmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: