Vize İhlali Cezaları

Türkiye'de Vize İhlali Cezaları ve Vize İhlal Ofisi

Türkiye’nin yabancı ülke vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi, karşılıklılık ilkesine göre ülkeden ülkeye değiştiğinden yabancı ülke vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre vize muafiyeti durumlarını Türkiye’nin Dış Temsilcilikleri aracılığıyla öğrenmeleri gerekmektedir. Türkiye’ye özel meşruhatlı (öğrenim, çalışma vb.) vize ile gelen yabancı ülke vatandaşlarının vizelerinin geçerlilik sürelerine bakılmaksızın mutlaka oturma izni alması gerekmektedir.

Türkiye’de vize ihlali yapan, vize süresi veya oturma izni süresi dolduktan sonra ülkeden çıkmayan yabancı ülke vatandaşlarına, ihlalin süresine bağlı olarak cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’de yabancı vize ihlali yapmış veya oturma izninin süresi bitmiş kişiler için vize ve oturma izni konusunda danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Vize İhlali Nedir?

Vize ihlali, vizeyi veren ülkede vizenin üzerinde yazan süreden daha uzun bir süre boyunca kalınması veya vizenin veriliş amacı dışında kullanılması (öğrenim vizesi ile çalışmak, turistik vize ile öğrenim görmek vb.) durumudur.

Vize ihlali yapılması durumunda ülkeden sınır dışı etme, idari para cezası uygulama ve ihlalin süresine bağlı olarak ülkeye girişi yasaklama yaptırımları uygulanmaktadır. Türkiye’de vize ihlalinin 3 aydan kısa sürmesi durumunda kişi kendiliğinden veya sınır dışı kararına istinaden ülkeden çıkar ve belirlenen idari para cezasını öderse, ülkeye giriş yasağı yaptırımı uygulanmamaktadır.

Yabancılar için Vize İhlali Cezası Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de vize ihlali yapan yabancı ülke vatandaşlarına uygulanan idari para cezalarının miktarları bu kişilerin vatandaşı oldukları ülkelere ve ihlalin süresine göre değişmektedir. Türkiye’de vize ihlali para cezası hesaplama işlemleri, mevcut oturma izni harçlarının iki katı baz alınarak yapılmaktadır.

Yabancılar için vize ihlali cezası hesaplama şekli aşağıdaki tabloda verilmiştir.

SüreA grubuB grubuC grubuD grubuE grubuF grubu
Günlük harç1 Dolar0,5 Dolar0,4 Dolar0,3 Dolar0,2 Dolar13,30 TL
Minimum - Maximum10-25 Dolar5-14 Dolar4-9 Dolar3-7 Dolar2-5 Dolar24,80- 126,70 TL
İlk ay25 Dolar14 Dolar9 Dolar7 Dolar5 Dolar126,70 TL
Sonraki aylar5 Dolar3,5 Dolar2,5 Dolar1,5 Dolar0,5 Dolar84,20 TL
A grubu = Diğer ülkeler
B grubu = Arnavutluk, Filipinler, İsrail, Japonya, Kamboçya, Makedonya, Mali, Tacikistan, Umman
C grubu = Belçika, Belarus, Cezayir, İspanya, Kuveyt, Lüksemburg, Malta, Singapur, Tayvan, Ürdün
D grubu = Etiyopya, Güney Kore, Hong Kong, Mikronezya, Rusya
E grubu = Fas, Fildişi Sahilleri, Hırvatistan, Irak, Karadağ, Mısır, Tunus
F grubu = Fiji, Norveç, San Marino, Sırbistan, Şili

Vize İhlal Cezası Nerede Ödenir?

Türkiye’de vize ihlali durumunda ödenmesi gereken para cezası tutarını hesaplayan ve bu ödemeleri kabul eden birimler, vize ihlal ofisleridir. Türkiye’de vize ihlali para cezası ödemesi dış hatlar terminali bulunan havalimanlarının vize ihlal ofislerinde yapılmaktadır.

Vize ihlali idari para cezasını ödeyen ve Türkiye’de vize ihlal süresi 3 aydan az olan yabancı ülke vatandaşlarına, ülkeye giriş yasağı yaptırımı uygulanmamaktadır. Vize ihlali para cezası ödemesi, ülkeye giriş yasağı kararının alınmasında en önemli kriterdir, ihlal süresi 3 aydan az olsa bile bu ceza ödemesi yapılmadığı takdirde ülkeye giriş yasağı konulur.

Vize İhlal Ofisi Nerededir?

Vize ihlal ofisi, dış hatlar terminali bulunan havalimanlarında bulunmaktadır. Vize ihlal bürosu, vize ihlali durumunda ödenmesi gereken idari para cezası tutarının hesaplandığı ve bu paranın ödendiği yerdir. Türkiye’de vize ihlalinde bulunmuş yabancı ülke vatandaşları, Türkiye’den çıkarken dış hatlar terminali bulunan havalimanlarındaki vize ihlal bürosunda vize ihlali para cezasını ödeyebilmektedir. Vize ihlal bürosu Türkiye’de vize ihlali durumunda ödenmesi gereken idari para cezasını hesaplarken, kişilerin vatandaşı olduğu ülkeyi ve ihlal süresini göz önünde bulundurmaktadır.

İstanbul Havalimanı Vize İhlal Bürosu İletişim Bilgileri Nelerdir?

İstanbul Havalimanı Vize İhlal Bürosu, iletişim bilgileri 444 1 442’dir.

Sabiha Gökçen Havalimanı Vize İhlal Bürosu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Sabiha Gökçen Vize İhlal Bürosu iletişim bilgileri 0216 588 88 88’dir.

Vize İhlali Yapan Yabancılar Yakalanırsa Ne Olur?

Türkiye’de vize ihlali yapan yabancılar yakalanırsa haklarında sınır dışı etme kararı alınır, kendilerine tanınan süre içinde ülkeyi terk etmeleri istenir, idari para cezası yaptırımı uygulanır, kişinin ülkeye tekrar girişi bir süre yasaklanır ve yasaklamanın süresi ihlal süresinin uzunluğuna bağlı olarak değişir.

Türkiye’de vize ihlali durumunda uygulanabilen ülkeye giriş yasağının süresi, ihlal süresine bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’de vize ihlali yapan yabancılar, kendilerine tanınan süre içinde ülkeyi terk etmek ve ülkeden çıkarken havalimanındaki vize ihlal ofisinde vize ihlal cezasını ödemek zorundadırlar.

Vize İhlali Yapan Kişiler Ne Kadar Süreyle Türkiye’ye Tekrar Giremez?

Vize ihlali yapan kişilerin ihlal süresine karşılık gelen Türkiye’ye tekrar giremeyecekleri ülkeye giriş yasağı süreleri aşağıda verilmiştir.

  • 3 ay- 6 ay arası ihlal: 1 ay süreli giriş yasağı
  • 6 ay- 1 yıl arası ihlal: 3 ay süreli giriş yasağı
  • 1 yıl- 2 yıl arası ihlal: 1 yıl süreli giriş yasağı
  • 2 yıl- 3 yıl arası ihlal: 2 yıl süreli giriş yasağı
  • 3 yıldan fazla ihlal: 5 yıl süreli giriş yasağı

Türkiye’yi terke davet edilmiş yabancılar ve idari para cezası ödemesine bakılmaksızın kendilerine tanınan süre içinde ülkeden çıkış yapmayan yabancılar için ihlal sürelerine karşılık gelen, Türkiye’ye tekrar giremeyecekleri ülkeye giriş yasağı süreleri aşağıda verilmiştir.

  • 3 aya kadar ihlal: 3 ay süreli giriş yasağı
  • 3 ay- 6 ay arası ihlal: 6 ay süreli giriş yasağı
  • 6 ay- 1 yıl arası ihlal: 1 yıl süreli giriş yasağı
  • 1 yıl- 2 yıl arası ihlal: 2 yıl süreli giriş yasağı
  • 2 yıldan fazla ihlal: 5 yıl süreli giriş yasağı

Vize İhlali Yapan Yabancılara İkamet Düzenlemesi Yapılır Mı?

Evet, vize ihlali yapan yabancılara ikamet düzenlemesi göçmenlik ofisine başvuru yapılarak yapılabilir.

Vizem.net ikamet düzenleme işlemlerinde 2019- 2021 yılları arasında onay oranı en yüksek olan akredite acentedir.

Vize İhlali Yapan Azerbaycan ve Gürcistan Vatandaşları Deport Edilir Mi?

Türkiye’ye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına turistik amaçlı seyahatlerinde uygulanan vize rejimi, kişilerin vatandaşı olduğu ülkeye göre değişiklik gösterir. Türkiye’ye vizeli ya da vizesiz girişlerde, kişiler kendilerine tanınan ülkede kalma süresini aştıkları zaman vize ihlali yapmış sayılırlar.

Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları için Türkiye’de vize muafiyeti süresi 90 gündür ve bu sürenin aşılması durumunda vize ihlali söz konusudur. Türkiye’de vize ihlali yapan Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşları, vize ihlali durumu yetkili makamlar tarafından tespit edildiğinde haklarında sınır dışı etme (deport) kararı alınmaktadır. Türkiye’de vize ihlali yapan yabancılara ülkeyi terk etme, idari para cezası ve ülkeye giriş yasağı yaptırımları uygulanmaktadır. Vize ihlali yapan yabancıların ödemesi gereken idari para cezası tutarı ihlal süresine bağlı olarak değişmektedir.

Vize İhlalinde Şartlı Giriş Uygulaması Nedir?

Türkiye’de bir yabancının vize veya vize muafiyet süresi ihlalinde bulunarak ikamet izni olmaksızın Türkiye’de ikamet etmesi veya çalışma izni bulunmaksızın Türkiye’de çalışması durumunda, kişiye süreli giriş yasağı yaptırımı uygulanmaktadır. V84 Tahdit Kodu kapsamında vize veya vize muafiyet süresi ihlalinde bulunan yabancının, yetkili makamlar tespit etmeden önce kendi rızasıyla ülkeyi terk etmesi ve para cezasını ödemesi durumunda yabancı hakkında ülkeye giriş yasağı uygulanmamaktadır. İhlal durumunda ülkeyi kendi isteğiyle terk etmiş ve para cezasını ödemiş yabancı uyruklu kişi, Türkiye’ye şartlı giriş yapabilmektedir ve şartlı giriş yapan kişinin en geç 10 gün içinde ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Vize İhlali Yapan Yabancılara Af Çıkacak Mı?

Vize ihlali yapan yabancılara zaman zaman ihlalden dolayı aldıklara cezalara ilişkin af uygulamaları yapılabilmektedir. Vize ihlali yapan yabancılara 2021 yılı itibariyle geçerli bir af bulunmamaktadır.

Türkiye’de daha önce 2012 yılında vize ihlallerine ilişkin bir af çıkarılmıştır, 2020 yılında ise pandemiden kaynaklanmış ihlallere dair bir af uygulaması yapılmıştır.

Türkiye’de Vize İhlali Alan Yabancılar Tekrar Türkiye Vizesi Alabilir Mi?

Türkiye’de vize ihlali alan bir yabancı, ihlal süresi 3 aydan az olması durumunda yetkili makamlar tarafından tespit edilmeden önce kendiliğinden ülkeyi terk eder ve idari para cezasını da öder ise hakkında ülkeye giriş yasağı kararı verilmemektedir ve kişi 180 günde 90 gün kuralına istinaden Türkiye’den çıktıktan 90 gün sonrası için tekrar Türkiye vizesi alabilmektedir. Türkiye’de vize ihlalinde bulunmuş bir yabancı, ülkeden kendi isteğiyle çıkmış ve para cezasını ödemiş olması durumunda en geç 10 gün içinde ikamet izni başvurusunda bulunacağını beyan ve taahhüt ederse Türkiye’ye şartlı giriş yapabilmektedir.

Türkiye’de vize ihlali alan yabancılar, ihlal durumunun yetkili makamlar tarafından tespit edilmesi ve/veya idari para cezasının ödenmemesi durumunda ülkeden deport (sınır dışı) edilmekte ve haklarında ülkeye giriş yasağı uygulanmaktadır. Türkiye’de vize ihlalinde bulunmuş yabancı uyruklu bir kişi, hakkında ülkeye giriş yasağı konulduktan sonra ancak meşruhatlı vize (öğrenim, çalışma vb.) başvurularıyla Türkiye’ye tekrar gelebilmektedir. Türkiye’de vize ihlalinde bulunmuş bir kişinin meşruhatlı vize başvurusunda bulunması durumunda, başvuru gerekçeleri incelenmekte ve gerekçelerin geçerli olmadığı hükmü verildiğinde vize reddi uygulanabilmektedir.

Türkiye’de vize ihlalinde bulunmuş ve hakkında ülkeye giriş yasağı konulmuş kişiler, Türkiye giriş yasağı sorgulama işlemlerini sınır kapılarında ya da kendi ülkelerindeki Türkiye Dış Temsilciliklerinde yapabilmektedirler.

Paylaş: