Vize Sorgulama İşlemleri

2023'te Vize Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Vize sorgulama işlemlerinin nereden ve nasıl yapılacağı vize başvurusu yapılan ülkeden ülkeye ve başvurulacak olan vize türüne göre değişmektedir. Genel olarak vize başvuruları birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişen sürelerde sonuçlanmaktadır; bu süre içerisinde başvuru sahipleri, vize başvurularının hangi aşamada bulunduğunu ve başvuru sonuçlarını öğrenmek amacıyla sorgulama yapabilmektedir. Vize başvuru durumu sorgulaması için her ülkenin farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında, tüm başvuru sürecini kapsayan 5 aşamalı SMS bilgilendirilmesi yapılmaktadır ve aynı zamanda sadece pasaport ve kimlik numarası girilerek online vize takibi yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Vize Başvuru Sorgulama Nereden Yapılır?

Vize başvurularını takip ve sorgulama işlemleri için gerekli adımlar ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Bazı ülkeler aracı vize başvuru merkezleri ile çalıştığından, bu ülkelere yapılan vize başvurularında takip işlemleri aracı kurumların online sistemleri üzerinden yapılabilir. Vize başvurularının konsolosluklara yapıldığı durumlarda, başvuru takip işlemleri ilgili konsolosluk aracılığıyla gerçekleştirilir. Online vize başvuru sistemine sahip ülkelerde ise vizeye dair sürecin izlenmesi ve başvuru sorgulama işlemleri online sistem üzerinden yapılabilir.

Hangi Vize Başvuru Merkezleri Vize Sorgulama Hizmeti Sunmaktadır?

Vize sorgulama hizmeti sunan vize başvuru merkezleri aşağıda listelenmiştir.

  • VFS Global Vize Sorgulama
  • iData Vize Sorgulama
  • Kosmos Vize Sorgulama
  • TLSContact Vize Sorgulama
  • As Visa Solutions Vize Sorgulama
  • BLS Vize Sorgulama

VFS Global Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
VFS Global Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

VFS Global vize sorgulama ve başvuru takip işlemleri internet üzerinden yapıldığında; websitesinde bulunan vize takip modülüne tıklanması ve başvuru sahibinin doğum tarihiyle birlikte vize başvuru merkezinde başvuru sahibine verilen makbuzda bulunan vize referans numarasının ilgili alanlara girilmesi gereklidir. İstenen bilgilerin girilmesiyle vize takip ekranında vize durumuna dair bilgiler görüntülenebilmektedir.

VFS Global üzerinden yapılan vize başvurularında, başvuru sahibine ait pasaport vize merkezine ulaştığında e-posta ve sms üzerinden de bilgilendirme sağlamaktadır.

iData Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

iData Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
iData Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

iData üzerinden vize sorgulama işlemi yapmak için anasayfada S.S.S bölümü seçilir. Açılan sayfada başvuru sonrası bölümü seçilir ve başvuru takip yazısına tıklanır. Pasaport numarası ve barkod numarası bilgileriyle başvuru sürecinin hangi aşamada olduğu öğrenilebilmektedir.

Kosmos Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Kosmos Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kosmos Vize aracılığı ile yapılan vize başvurularında sorgulama Kosmos Vize'nin internet sitesinin ana sayfasında başvuru takip seçilerek yapılmaktadır. Kimlik numarası veya başvuru esnasında verilen teslim fişinde belirtilen barkod numarası girilerek başvuru süreci takip edilebilmektedir.

TLS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TLS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
TLS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TLS Contact aracılığıyla yapılan İngiltere ve İsviçre vize başvuruları için TLS Contact vize sorgulama işlemleri farklılık göstermektedir.

İngiltere için yapılan vize başvurularını takip işlemleri Gov.Uk websitesi üzerinden giriş yaptıktan sonra TLS Contact internet sitesinden yapılabilmektedir. Takip işleminde gerekli adımlar; Gov.Uk tarafından gönderilmiş e-posta onayındaki bağlantıya tıklamak, açılan ekranda ‘Sign in to Your Application’ kısmına tıklamak, burada e-posta adresi ve şifreyi girmek, ‘Provide Documents and Biometrics’ yazan kısma tıklamak ve devam anlamına gelen ‘Continue’ butonuna tıklamaktır. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra kişi, kişisel hesabın bulunduğu sayfaya yönlendirilir ve bu ekranda ‘Track’ butonuna tıklanması ile vize takip işlemi yapılabilir.

İsviçre için TLS vize başvuru takip işlemleri, https://ch.tlscontact.com/tr/ank/page.php?pid=procedure websitesi üzerinden kişisel hesaba giriş yapılması ile istenilen her zaman gerçekleştirilebilir.

BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
BLS Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

BLS vize takip işlemi yapmak için, BLS International websitesindeki ‘Track Application’ kısmında istenen başvuru referans numarası ve başvuru hamilinin doğum tarihi bilgilerinin doldurulması, şart ve hükümlerin kabul edildiğine dair kutucuğun işaretlenmesi ve güvenlik kodunun doğru şekilde girilmesi yeterlidir. Gerekli bilgiler doldurulduktan sonra ‘Submit’ butonuna basılarak vize başvuru takip işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

BLS Vize takip ekranının görseli aşağıda paylaşılmıştır.

AS Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

AS Visa üzerinden yapılan başvurularda vize sorgulama işlemi AS Visa internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. AS Visa vize sorgulama yapmak için istenen bilgiler; başvuru yapılan şube, başvuru yapılan yıl ve başvuru referans numarasının son 6 rakamıdır. Gerekli bilgileri girdikten sonra sitedeki güvenlik kodunu da girmek ve başvuru durumunu sorgulama butonuna basmak yeterlidir; bu şekilde AS Vize başvuru takip işlemi tamamlanır.

Konsolosluk Üzerinden Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğrudan konsolosluğa yapılan başvurularda, vize başvurusunun takibi konsolosluk üzerinden yapılabilmektedir. Konsolosluk üzerinden vize sorgulamada, mail üzerinden veya telefon aracılığıyla bilgi alınabilmektedir; hatta bazı dış temsilciliklere ait vize takip işlemleri için online sistemler bulunmaktadır.

Online sistemi bulunan konsolosluklar için sisteme giriş yapılarak vize sorgulaması tamamlanabilmektedir. Eğer konsolosluklardan vize sorgulama ve bilgi alma işlemleri telefon aracılığıyla yapılacaksa daha öncesinde konsolosluğa ait internet sitesinin kontrol edilmesi ve soruların telefon üzerinden yanıtlandığı belirli gün ve saatlerin öğrenilmesi gereklidir.

Bazı konsolosluklar Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya hesapları üzerinden yapılan yazışmalar ile vize durumuna dair bilgi verebilmektedir.

TC Kimlik No ile Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Evet, kimlik numarası ile vize sorgulama bazı vize başvuru merkezi platformlarında oluşturulacak hesap ile gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Vize Sorgulama Yapılabilir Mi?

Hayır, e-devlet üzerinden vize sorgulama yapılmamaktadır.

Telefon ile Vize Sonucu Sorgulama Yapılabilir Mi?

Telefon ile vize sonucu sorgulama yapılabilmektedir, ancak sadece başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığı bilgisi alınabilmektedir. Telefon ile yapılan vize sonuç sorgulamada vizenin onaylanıp onaylanmadığını gösteren vize onay sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

Pasaport Sorgulama ve Vize Sorgulama Aynı Yerden Yapılabilir Mi?

Hayır, pasaport ve vize sorgulama aynı platform üzerinden yapılamamaktadır. Pasaport sorgulama pasaport başvurusu yapıldıktan sonra turkiye.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Vize durumu sorgulama başvuru yapılan aracı kurum vasıtasıyla yapılmaktadır.

Vize Çıktıktan Sonra Pasaport İadesi için Sorgulama Nereden Yapılır?

Vize başvurusu için dış temsilciliğe veya başvuru merkezine teslim edilen pasaport vize başvurusunun sonuçlanması ile başvurusu sahibine iade edilmektedir. Pasaport iadesi elden yapılabildiği gibi kargo yoluyla iade almak da mümkündür. Kargo yoluyla iade edilen pasaportların takibi ilgili kargo şirketi üzerinden sağlanmaktadır.

Vizem.net yurtiçi kargo ve UPS kargo ile gönderim yapmaktadır. Vize başvuru takip sorgulaması kargo ulaştıktan sonra ilgili kargo şirketinin web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vize Sorgulama Nereden Yapılır?

Schengen vize sorgulama işlemi C tipi vize başvuruları için ilgili ülkenin aracı kurumu vasıtasıyla yapılmaktadır. Schengen vize sorgulama işlemi D tipi (90 gün ve üzeri konaklamalar için) vize başvuruları için ilgili Schengen ülkesinin Türkiye’deki dış temsilcilikleri aracılığı ile yapılmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: