18 Yaşın Altındakiler için Belçika Vizesi

18 Yaş Altı Çocuklar için Belçika Vize İşlemleri ve Evraklar

18 yaş altındaki kişilerin Belçika vizesi başvuruları için standart vize başvuru sürecinden farklı bir süreç izlenmekte ve gerekli vize evrakları farklılık göstermektedir.

18 yaş altındaki kişilerin Belçika vize başvurusu ebeveynleri tarafından yürütülmekte olup istenen kriterlere uygun muvafakatname belgesinin hazırlanması son derece önemlidir.

Bebekler için Belçika Vizesi Almak Gerekir Mi?

Başvuru sahiplerinin yaşı fark etmeksizin bordo pasport sahibi her T.C vatandaşının Belçika vizesi almaları gerekmekte olup bu sebeple bebekler için de vize alınması gerekmektedir.

18 Yaş Altındaki Kişilerin Belçika Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaş altı kişilerin Belçika vize işlemleri ebeveynleri, vekalet verilen üçüncü bir kişi ya da akredite acenteler aracılığıyla yetkili aracı kurumunun vize başvuru merkezine yapılmaktadır. Belçika vize işlemlerinde 18 yaşından küçük çocuklara bir yetişkin eşlik etmeli ve bu kişi, çocuğun anne babası veya vize aracı kurumu personelinin bir üyesi olmamalıdır.

Anne veya babasından birisinin vefat etmiş veya ebeveynleri boşanmış olan çocuklar için başvuru velayet sahibi ebeveyn tarafından mahkeme kararı veya vefat belgesi sunularak yapılabilir.

Çocukların Belçika Vize Randevusuna Gitmesi Gerekir Mi?

Evet, çocukların ebeveynleri veya vize başvuruları için vekalet verilmiş üçüncü bir kişi ile vize randevusuna gitmeleri gerekmektedir.

Belçika Vizesi için Çocukların Biyometrik Bilgi Vermesi Şart Mıdır?

Belçika vizesi için 6 yaşından küçük başvuru sahiplerin tam biyometrik veri göndermelerine gerek bulunmamakla birlikte yüz taraması yaptırmaları gerekmektedir.

18 Yaş Altı için Belçika Vize Evrakları Nelerdir?

18 yaşın altındaki reşit olmayan ve yalnız, bir ebeveyn ya da yasal vasi ile birlikte seyahat eden Belçika vize başvuru sahiplerinin seyahatlerine eşlik etmeyen ebeveynlerinden noter tasdikli muvafakatname ya da seyahate eşlik eden ebeveynin çocuğun velayetine tek başına sahip olduğunu gösterir noter tasdikli belge almaları gerekmektedir.

Sponsor dilekçesi haricinde pasaport ve fotokopisi, kimlik fotokopisi, ebeveynler tarafından imzalanan başvuru formu, 6 aydan eski olmayan 2 adet fotoğraf, dil tercih formu, konaklama kanıtı, seyahat düzenlemeleri, tüm Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sigortası poliçesi, seyahat programı ve başvuranın ödeme gücünün yeterli olduğunu gösteren belgeler sunulmalıdır.

18 Yaşından Küçükler için Belçika Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

18 yaşından küçükler için Belçika vize sponsor dilekçesi büyükelçilik personeline hitaben yazılmalıdır. 18 yaşından küçükler için Belçika vize sponsor dilekçesi; nerede yaşandığı, çalışıldığı, mektubun neden ve kim için yazıldığı, karşılanacak masraflar ve bunun nasıl yapılacağı, seyahatin gerçekleşeceği tarihler, başvuru sahibi ile vakit geçirilecekse kısa bir seyahat programı gibi bilgileri içermektedir.

18 yaşından küçükler için Belçika vize sponsor dilekçesi yazılırken sponsor kişinin, sponsor mektubuna ek olarak gelir durumuna ilişkin noter tasdikli izin belgesi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdan fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.

Çocukların Belçika Vize Başvurusu için Muvafakatname

Çocukların Belçika vize başvurusu için muvafakatname, ebeveynin reşit olmayan bir çocuğun tek başına veya başka bir yetişkinle seyahat etmesine izin verdiği belgedir. Muvafakatname, reşit olmayan çocuk ile yolculukta varsa beraberindeki kişi arasındaki ilişki, mektubun doğrulandığı tarih ve seyahat tarihleri gibi ilgili ayrıntıları içermektedir.

Ebeveynlerin boşanmış olması, vefat etmesi, yurt dışında yaşaması veya seyahat etme şekline göre Belçika vizesi için muvafakatname uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Yaş ve Çalışma Durumuna Göre Diğer Belçika Vizeleri Nelerdir?

Yaş ve çalışma durumuna göre diğer Belçika vizeleri aşağıda listelenmiştir.

  • Öğrenciler için Belçika vizesi
  • Çalışanlar için Belçika vizesi
  • Emekliler için Belçika vizesi
  • Çalışmayanlar için Belçika vizesi
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: