Belçika Vize Başvuru Dilekçesi Yazma Rehberi 2024

Vize başvuru dilekçesi, Belçika vize başvurularında sunmanızın zorunlu olmadığı ancak vize değerlendirmesi yapan makam ile doğrudan iletişim kurmanıza olanak sağlayan önemli bir belgedir. Vize başvuru dilekçesi aynı zamanda vize talep dilekçesi ya da vize niyet dilekçesi olarak da bilinir.

Belçika için Türkiye'den vize başvurularını yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global kabul eder ve daha sonra vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahip olan Belçika İstanbul Başkonsolosluğu'na gönderir. Vize başvuruları VFS Global tarafından kabul edildiği için başvuru öncesinde, sırasında veya sonrasında başvurunuz ile ilgili olarak Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişim kurmanız mümkün değildir. Bu nedenle Belçika İstanbul Başkonsolosluğu ile doğrudan iletişim kurmanızın tek yolu doğru hazırlanmış Schengen vize talep dilekçesi ibraz etmektir.

Belçika vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Belçika Vizesi İçin Dilekçe Zorunlu Mudur?

Hayır, Belçika vizesi için başvuru dilekçesi sunmanız zorunlu değildir. Vize talep dilekçesi, vize başvurunuzu değerlendiren dış temsilciliğe seyahat amacınızı ve planınızı açıklamak için sunmanızın tavsiye edildiği bir Belçika vizesi başvuru evrakıdır.

Belçika Vize Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Belçika vize başvuru dilekçesi, vize başvurusunda sunduğunuz diğer evraklar ile uyumlu olmalıdır. Belçika vize başvurusunda sunduğunuz evraklarla vize başvuru dilekçesinde yer alan bilgilerin çelişmemesi, birbirini desteklemesi gerekir.

Belçika vize başvurusunda vize evrakları ile çelişen vize talep dilekçesi sunmanız yüksek ihtimalle doğrudan vize reddine sebep olacaktır.

Belçika vize başvuru dilekçesini Fransızca, Flamanca, Almanca ya da İngilizce veya ekinde tercümesi ile birlikte Türkçe olarak hazırlayabilmek ile birlikte dilekçede hitap ettiğiniz makam Belçika İstanbul Başkonsolosluğu olmalıdır.

Belçika Vize Dilekçesinde Yer Vermeniz Gereken Bilgiler

Belçika vize talep dilekçesinde tarih ve yer adlarını içerecek şekilde detaylı olarak seyahat amacınıza yer vermeniz gerekir. Örneğin, Belçika çalışma vizesi için başvuru yapıyorsanız nerede, ne kadar süre, hangi sektörde ve hangi pozisyonda çalışacağınızı vize talep dilekçesinde belirtmelisiniz.

Belçika vize talep dilekçesinde seyahat planınızı, net tarihlerle birlikte aktarmanız gerekir. Seyahatiniz sırasında ülke ya da otel değişikliği yapacaksanız veya konser, fuar, konferans gibi etkinliklere katılacaksanız bu detayları Belçika vize talep dilekçesinde belirtmelisiniz. Ayrıca Belçika vize başvurusunda sunduğunuz ulaşım ve konaklama rezervasyonlarının vize talep dilekçesinde yer alan seyahat planı ile uyumlu olması gerekir.

Belçika seyahatiniz boyunca masraflarınızı kimin karşılayacağına ve eğer üçüncü bir kişi karşılayacak ise sponsor ile bağınıza ve sponsorun maddi durumuna ilişkin ilgili detaylara dilekçede yer vermeniz gerekir.

Belçika Vize Dilekçesi Örneği

Belçika vize dilekçesi örneği aşağıda paylaşılmıştır.

Consulate of Belgium

Subject: Friend/family visit

Dear Sir/Madam,

I would like to apply for a Schengen visa to visit Belgium from Jul 5 to Aug 27, 2023.

The main purpose of my trip is to visit my friends in Belgium. While visiting friends, I look forward to visiting magnificent sights throughout Belgium and experiencing Belgian cuisine. During the time of my visit, me and my friends wish to spend a holiday in Paris to celebrate my birthday.

I have been employed at <name of employer> in <address of employer> since Feb 2016 as a teacher in a private school. My employer has already approved my vacation from work for the duration of this trip.

Below, you can find the documents to support my visa application:

Visa application form
Passport
€30,000 coverage of travel Insurance
E-ticket reservation for my flight to Belgium
Hotel reservations for our trip to Paris
Employment and leave certificates 
Payslips and savings account to show my income

Planned Itinerary:
Jul 5, 2023 - Flight from İstanbul to Brussels
Jul 7-Jul 10 2023 - Sightseeing in Belgium
Jul 15, 2023 - Flight from Brussels to Paris
Jul 15-Jul 17 - Sightseeing in Paris
Jul 18 - Flight from Paris to Brussels
Aug 27 - Flight back to İstanbul

For any questions or clarifications, please contact me anytime. Thanking you in advance for a favorable reply to my application.

Sincerely,

<Name>
<Address>
 

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: