Belçika'da Ev Fiyatları

Belçika Evleri: Fiyatları ve Yatırım Fırsatları

Belçika evleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha az maliyetlidir. Belçika halkının %73’ü kendi evinde oturmaktadır. Belçika’da ev sahibi olma oranı, %64 ev sahibi olma oranına sahip olan Avrupa’nın üzerinde kalmaktadır.

Belçika’da satılık ev fiyatları bölgesel olarak farklılık göstermektedir. Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de, satılık ev fiyatları diğer bölgelere göre daha yüksek olmaktadır.

Belçika’daki satılık ev fiyatları belirli şehirlere ve oda sayılarına göre aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

ŞEHİR ve EV TİPİÜCRET
Brüksel (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)230.000 €
Brüksel (2+1 şehir içi)425.000 €
Brüksel (3+1 şehir içi)550.000 €
Flanders (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)180.000 €
Flanders (2+1 şehir içi)265.000 €
Flanders (3+1 şehir içi)400.000 €
Valon (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)90.000 €
Valon (2+1 şehir içi)175.000 €
Valon (3+1 şehir içi)270.000 €
Beringen (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)300.000 €
Beringen (2+1 şehir içi)500.000 €
Beringen (3+1 şehir içi)700.000 €
Anvers (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)270.000 €
Anvers (2+1 şehir içi)430.000 €
Anvers (2+1 şehir içi)500.000 €

Belçika’da satılık ev fiyatları; evin bulunduğu şehre, kat sayısına, ev tipine, oda ve banyo sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Vizem.net Belçika’ya kalıcı olarak yerleşmek veya Belçika’da yatırım yapmak isteyen TC vatandaşlarının D tipi Belçika vizesi işlemleri için hizmeti veren akredite danışmanlık kuruluşudur.

Belçika vize işlemleri için: 0850 241 1868

Belçika’da Kira Fiyatları Ne Kadardır?

Belçika evlerinin kirası diğer AB ülkelerine göre nispeten daha düşüktür. Belçika’daki ev kiralama oranı %28’dir ve AB ortalaması ile aynı orandadır. Belçika’da ikamet eden kişiler yaklaşık gelirlerinin %30’unu konaklama masraflarına harcamaktadır.

Belçika’da, Brüksel ve Beringen bölgelerinde kira fiyatları yüksektir ama diğer AB ülkelerine göre daha uygun fiyatlıdır.

Belçika’daki kiralık ev fiyatları belirli şehirlere göre ve oda sayılarına göre aşağıdaki tabloda listelenmiştir.

ŞEHİR ve EV TİPİÜCRET
Brüksel (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)900 €
Brüksel (2+1 şehir içi)1300 €
Brüksel (3+1 şehir içi)1500 €
Flanders (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)1000 €
Flanders (2+1 şehir içi)1400 €
Flanders (3+1 şehir içi)1600 €
Valon (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)600 €
Valon (2+1 şehir içi)800 €
Valon (3+1 şehir içi)1000 €
Beringen (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)1200 €
Beringen (2+1 şehir içi)1500 €
Beringen (3+1 şehir içi)1800 €
Anvers (stüdyo daire veya 1+1 şehir içi)900 €
Anvers (2+1 şehir içi)1250 €
Anvers (2+1 şehir içi)1450 €

Belçika’da kiralık ev fiyatları; evin bulunduğu şehre, semte, kata göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda evin eşyalı olup olmaması, oda ve banyo sayısı, balkona ya da bahçeye sahip olup olmamasına, kira sözleşmesinin ömrüne göre değişiklik göstermektedir.

Brüksel’de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Brüksel’de satılık ev fiyatları; oda sayısına, bulunduğu kata ve bulunduğu şehre göre değişiklik göstermektedir, fiyatlar 125.000-600.000 € aralığında değişmektedir. Brüksel’de satılık ev fiyatları, diğer AB ülkeleri başkentlerine göre fiyatı daha uygundur ancak Belçika içinde en pahalı satılık evlerin bulunduğu şehirlerden biri de Brüksel’dir.

Brüksel’de Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Brüksel’de kiralık ev fiyatları diğer AB ülkelerine göre daha uygun fiyatlı olmakla beraber diğer Belçika şehirlerine göre daha pahalıdır. Brüksel’de kiralık ev fiyatları; oda sayısına, bulunduğu kata ve bulunduğu semte göre 900-1800 € aralığında değişmektedir. Brüksel’de kirada oturmaktan yerine daire satın almak daha çok tercih edilmektedir ve daha ekonomiktir.

Beringen’de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Beringen’de satılık ev fiyatları diğer Belçika şehirlerinde bulunan satılık evlere göre daha pahalıdır, ancak yine diğer AB ülkelerine göre daha fiyatı daha uygundur. Beringen’de satılık ev fiyatları; evin bulunduğu semte, sahip olduğu oda sayısına göre ve birçok etkene göre değişiklik göstermekle beraber 200.000-800.000 € aralığında bulunmaktadır.

Beringen’de Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Beringen’de kiralık ev fiyatları birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Beringen kiralık evlerinin bulunduğu semte, sahip olduğu oda sayısına göre ve bulunduğu kata göre fiyatları 900-1600 € aralığında bulunmaktadır. Beringen kiralık ev fiyatları diğer AB ülkelerine göre daha uygun fiyatlı olsa da Belçika geneline göre fiyatlar biraz yüksek kalmaktadır.

Anvers’de Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Anvers’de satılık evler diğer Belçika şehirlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Anvers’deki satılık evler kendi içerisinde fiyat farklılığı göstermektedir, bu fiyat farklılıkları evin bulunduğu semt, sahip olduğu oda ve banyo sayısına göre farklılık göstermektedir. Genel olarak Anvers satılık ev fiyatları 100.000-600.000 € aralığında değişiklik göstermektedir.

Anvers’de Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Anvers’de kiralık ev fiyatları geniş bir aralığa sahiptir. Anvers’de stüdyo daireler daha uygun fiyatlıdır ve yaygın olarak tercih edilmektedir. Oda sayısının fazla olduğu ve çok talep gören semtlerde bulunan Anders kiralık ev fiyatları daha yüksek olmaktadır. Genel olarak Anders kiralık ev fiyatları 600-2000 € aralığında değişmektedir. Anvers kiralık ev fiyatları diğer AB ülkelerine göre ve Belçika’daki diğer şehirlere göre daha uygun fiyatlıdır.

Belçika’da Ev Alana Vatandaşlık Veriliyor Mu?

Belçika vatandaşı olabilmek için sadece Belçika’da ev almak yeterli olmamaktadır. Flamanca, Almanca ve Fransızca dillerini bilmek, sosyal uyumluluk şartlarının sağlanması ve son 5 yılda çalışma hayatına sahip olmak gibi Belçika vatandaşlık şartları sağlanmalıdır ya da evlilik, aile birleşimi gibi yollarla daha kısa sürede Belçika vatandaşlığı alınabilmektedir.

Belçika’da Gayrimenkul Almak için Şartlar Nelerdir?

Belçika’da düyanın birçok yerinden insan gayrimenkul satın almaktadır. Masrafların karşılanabilmesi dışında şart bulunmamaktadır. Belçika’da yabancıların gayrimenkul alması için herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Belçika oturum izni sahibi olmayanlar dahi gayrimenkul satın alabilmektedir. Belçika’da gayrimenkul alınırken oturum izni sahibi olanların ve olmayanların vergi oranları farklılık göstermektedir. Belçika vergi oranları, Avrupa’daki en yüksek vergi oranlarıdır ve Belçika’da en az altı ay ikamet etme durumunda vergi ödemek zorunludur.

Belçika’da Satılık Emlak İlanları Nerede Yayınlanır?

Belçika’da satılık emlak ilanları aşağıda listelenen web sitelerinde yayınlanmaktadır.

  • reedb
  • immoweb
  • realo
  • engelvoelkers
  • housinganywhere
  • immo.vlan

Belçika’da Türkler Nerede Yaşar?

Belçika’da ikamet eden Türklerin yaklaşık yarısı Flaman bölgesinde, dörtte biri Wallonia ve dörtte biri Brüksel’de ikamet etmektedir.

Türkler sadece aynı şehirlerde kalmanın yanında aynı mahallelerde de yaşama eğilimindedirler. Schaerbeek semtinde oldukça Türk yaşamaktadır. Yaşamak için Türklerin oldukça tercih ettiği Chaussee De Haecht caddesi, Belçika’da Türk nüfusu için hizmet veren birçok pizzacı, pastane, kafe ve berbere sahiptir.

Belçika’da Ev Almak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Belçika’da ev almak için alınması gereken belli bir vize çeşidi bulunmamakla beraber diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yatırım yapacak kişiye kolay oturum izni sağlayabilmek gibi birçok yatırımcıya avantaj sağlayan Golden Visa uygulaması da Belçika’da uygulanmamaktadır.

Belçika’da ev alarak yatırım yapmayı düşünen kişiler, standart Belçika vizelerinin çıkmasını beklemek yerine daha kolay bir şekilde yatırım vizesine sahip olabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika’da girişim ya da yatırım yapacaklarsa Belçika yatırımcı vizesi almaları önerilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: