Çin Aile Birleşimi Vizesi

Çin Aile Birleşimi (Q1/Q2) Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin vatandaşlarının ve Çin’de kalıcı oturma izni sahibi olan yabancı uyruklu yabancıların yakınları, Q vizesi olarak da anılan Çin aile birleşimi vizesi alabilmektedir.

Danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Çin Aile Birleşimi Vizesi Türleri Nelerdir?

Çin aile birleşimi vizeleri, başvuru sahibinin kalış süresine ve kişinin uygunluğuna bağlı olarak, Q1 ve Q2 olmak üzere iki alt sınıfı vardır.

Çin Q1 Vizesi

Çin Q1 vizesi, Çin vatandaşlarının veya Çin'de daimi ikametgahı olan yabancıların aile üyeleri olan ve aile birleşimi için Çin'e gitmeyi planlayan kişilere veya koruyucu aile amacıyla Çin'e gitmeyi planlayan kişilere kalış süresi 180 günü aşan seyahatleri için verilir. Bu vize kapsamında eşler, ebeveynler, çocuklar, çocukların eşleri, kardeşler, büyükanne ve büyükbabalar, torunlar ve eşin ebeveynleri aile bireyi olarak kabul edilir.

Çin Q2 Vizesi

Çin Q2 vizesi, 180 günden kısa süreyle Çin'e ziyaret amacıyla seyahat edecek olan, Çin vatandaşlarının ve Çin’de kalıcı oturum izni ile yaşayan kişilerin yakınlarına verilmektedir.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci

Çin aile birleşimi vize başvurusu için aşağıda sıralanan adımları takip etmelisiniz.

 • Vize başvuru formunu eksiksiz doldurun.
 • Uygun başvuru merkezinden vize randevusu alın.
 • Vize evraklarını tam olarak hazırlayın.
 • Evrak teslimi, parmak izi kaydı ve ücret ödeme işlemlerini randevuda tamamlayın.
 • Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize sonucunuzu öğrenin.

Çin Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çin aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar aile birleşimi vizesi türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Başvuru sahiplerinin Çin Q1 ve Q2 vizelerine başvurmaları durumunda ilgili vize kategorisi için istenilen evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Aşağıdaki başlıklarda Çin Q1 ve Q2 vizeleri için istenen farklı evraklara verilmiş olup her iki vize türü için istenilen standart evraklara Çin vize başvuru belgeleri tablosundan ulaşılabilmektedir.

Çin Q1 Vizesi Başvuru Evrakları

Çin Q1 vizesi aile birleşimi başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Adınız, cinsiyetiniz, doğum tarihiniz ve pasaport bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi içeren, Çin'deki ev sahibinden alınan bir davet mektubu ile Çin'deki davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 • Çin ziyareti hakkında, seyahat tarihi, ziyaret edeceğiniz yerler ve konaklama yeri bilgisi
 • Davet eden kişi ile aranızdaki ilişkiyi kanıtlayan, evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Asayiş Bürosu tarafından verilen veya noter tasdikli akrabalık belgesi gibi ilişki kanıtları

Çin Q1 vizesi koruyucu aile başvuru evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Koruyucu aileden alınan muvafakatname
 • Vasinin kimliğinin bir kopyası
 • Çocuk doğduğunda ebeveynlerin daimi ikamet statüsünü gösteren sertifikanın bir kopyası (Ebeveynlerden birinin veya her ikisinin Çin vatandaşı olması şartıyla)
 • Gönderen kişinin pasaportunun aslı ve fotokopisi
 • Evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Asayiş Bürosu tarafından verilen akrabalık belgesi veya ebeveynler ile çocuklar arasındaki ilişkiyi kanıtlayan noter tasdikli sertifika gibi ilişki kanıtları
 • Çin dış temsilciliklerinden verilmiş veya ikamet edilen ülkede veya Çin'de noter tasdikli olan koruyucu sorumluluk belgesi

Çin Q2 Vizesi Başvuru Evrakları

Çin Q2 vizesine aşağıdaki evrakları sunarak başvurabilirsiniz.

 • Bir Çin vatandaşı veya Çin’de süresiz oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler tarafından verilen, davet edilen ve davet eden kişinin bilgileri ile davet edilen kişinin ziyaretine dair bilgileri içeren davetiye
 • -Davet eden kişinin Çin kimlik kartının fotokopisi veya yabancı kişilerin pasaport ve süresiz ikametgah belgesinin fotokopisi
 • Başvuru sahibi ve davet eden kişi arasındaki akrabalık ilişkisini ispatlayan, evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı veya T.C. İçişleri Bakanlığı’nın vereceği akrabalık belgesi veya noterden onaylı akrabalık teyit belgesi gibi, belgelerin aslı ve fotokopisi
 • Gidiş dönüş uçak bileti

Çin Halk Cumhuriyeti Aile Birleşimi Vize Ücreti

Çin aile birleşimi vize ücreti; 3 ay süreli tek girişli vize için 58 dolar, 6 ay süreli çift girişli vize için 87 dolar ve 6 ay süreli çok girişli vize için 116 dolardır.

Sık Sorulan Sorular

Çin aile birleşimi vizesi hakkında sıklıkla sorulan sorulara ve danışmanlarımızın cevaplarına aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Çin Aile Birleşimi Vizem Ne Kadar Süre Geçerli Olur?

Çin Q1 aile birleşimi vizesi, 180 günden fazla süreler için Çin’de kalmak isteyen kişilere, genellikle tek girişli olarak verilir ve ülkeye giriş sonrasındaki 30 gün içinde geçici oturma izni başvurusunda bulunulması gerekir. manız gerekir. Oturma izni ise en az 1 yıl en fazla 5 yıl için verilir ve oturum izni süresi boyunca Çin'e serbestçe seyahat edilebilir.

Çin Q2 aile birleşimi vizesinin geçerlilik süresi 180 gündür ve tek, çift veya çoklu giriş özellikli olarak verilebilmektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Çin'e Gittikten Sonra Oturma İzni Almalı Mıyım?

Çin'e Q2 vizesi ile gidenlerin oturma izni almasına gerek yoktur.

Q1 vizesi ile Çin'e gidenlerin ise ülkeye giriş yapmalarını takip eden 30 gün içinde Çin Halk Cumhuriyeti geçici oturma izni almaları gerekmektedir.

Çin Aile Birleşimi Vizesi Çok Girişli Midir?

Çin Q1 aile birleşimi vizesi yalnızca tek girişli olarak verilir; ancak, geçici oturma izni aldıktan sonra, geçici oturma izninin geçerlilik süresi boyunca Çin'e istediğiniz sıklıkta giriş çıkış yapmanıza izin verilir.

Çin Q2 vizesi ise tek, çift veya Çin çok girişli vize olarak verilebilir. Çin vizesi başvuru formunuzda, kaç giriş istediğinizi belirtme şansınız vardır, ancak karar başvuru yapılan temsilcilik tarafından verilir.

Aile Birleşimi Vizesi İle Çin'de Çalışabilir Miyim?

Aile birleşimi vizesi ile Çin'de çalışma yetkiniz yoktur. Ülkede çalışmak için Çin çalışma vizesine başvurmanız gerekir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: