Çin Vize Ücreti

2023 Yılında Çin Vize Ücreti ve Ortalama Başvuru Masrafları

Çin vizesi için ödenmesi gereken ücretler; vize başvuru harcı dışında, diğer başvuru masraflarını da içermektedir.

Çin vize başvuru harçları dolar cinsinden belirlenmiştir ve döviz kurundaki hareketlere bağlı olarak da değişebilmektedir. Çin vizesi için vizenin izin verdiği giriş-çıkış sayısına ve vize geçerlilik süresine göre, farklı ücretler belirlenmiştir.

Çin vize ücretleri ve aracı kurum hizmet bedeli 1 Ekim 2023 tarihi itbariyle güncellenmiştir. Aşağıda detaylı harç tutarları ve ödeme yöntemleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Çin Vize Başvuru Harcı Ne Kadardır?

Giriş-çıkış sayısına ve süresine bağlı olarak ödemeniz gereken Çin vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Giriş-Çıkış SayısıVize SüresiÜcret
Tek girişli3 ay1500 TL
Çift girişli6 ay2260 TL
Çok girişli6 ay3010 TL

Çin vize başvurularının Çin Vize Merkezi aracılığıyla yapılması durumunda vize merkezi servis bedelinin de ödenmesi gerekmektedir.

Çin Vize Merkezi Hizmet Bedeli

Çin Vize Merkezi hizmet bedeli için standart olarak 1.490 TL ücret alınmaktadır. Posta ile yapılan başvurularda ise hizmet bedeli 1.980 TL (posta ücreti dahil değildir) olarak belirlenmiştir.

Daha hızlı vize alınmasına imkan tanıyan Çin express vize başvurularında ek olarak 25 dolar daha alınmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi için Diğer Harcama Kalemleri

Çin vizesi başvurularında vize harçları ve hizmet bedeli dışında, sağlık sigortası ve vize danışmanlık harcama kalemleri doğmaktadır.

Çin Seyahati İçin Sağlık Sigortası Ücreti

Çin seyahati için seyahat sağlık sigortasının, sunulması zorunlu bir belge olmasa da, seyahat boyunca meydana gelebilecek olumsuzluklara önlem olarak yaptırılması önerilir. Özellikle pandemi sonrası covid-19 teminatlı bir poliçenin olması tavsiye edilmektedir.

Başvuru sahibinin yaşına ve kalış süresine bağlı olarak değişmekle birlikte, Çin vizesi için seyahat sağlık sigortası ücretleri ortalama 5,5 euro ile 60 euro arasındadır.

Çin Vizesi Danışmanlık Ücreti

Çin vize danışmanlık ücreti, danışmanlık hizmetinin alındığı acenteye bağlı olarak değişmektedir.

2023 yılında Çin vize başvuru işlemleri akredite acente Vizem.net aracılığı ile yapıldığında, tek girişli vize için başvuru harcı ve istenmesi durumunda seyahat sağlık sigortası da dahil olmak üzere toplam danışmanlık hizmeti ücreti 150-165 dolar arasındadır.

Çin vizesi danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Çin vize ücreti ve ödeme işlemleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorulara danışmanlarımız tarafından verilen yanıtlar aşağıda belirtilmiştir.

Çin Vize Harcını Ne Zaman Ödemem Gerekir?

Çin vize harcını ve hizmet bedelini başvurunuzu yaparken ödemeniz gerekmektedir.

Çin Vize Başvuru Ücretini Nereye Ödemeliyim?

Çin vize başvuru ücretini Çin dış temsilciliklerine veya Çin Vize Merkezi’ne ödemelisiniz.

Çin Vizesi İçin Ücret Ödemesini Nasıl Yapabilirim?

Çin vizesi için ücret ödemesi, Çin Başkonsolosluğuna yapılan başvurularda Çin Vize Merkezi aracılığıyla ödenmektedir. Vize başvurusu yapılırken ödenmesi gereken vize harcı ve hizmet bedeli ödemeleri nakit, banka kartı, kredi kartı veya banka havalesi ile Türk lirası olarak kabul edilmektedir.

Çin Vize Merkezi’ne ait hesap bilgileri aşağıda verilmiştir.

Banka Adı: ICBC TURKEY BANK A.S. ISTANBUL MERKEZ SUBE

İsim: CITS VIZE HIZMETLERI LIMITED SIRKETI

IBAN: TR45 0010 9000 2500 8002 2600 01

Ödemeleri yaparken, ön ödemeli ve üzerinde alıcı adresi bulunan bir zarf sağlamalısınız, zarfı Vize Merkezinden almanız ek ücret gerektirmektedir. Ayrıca kart ile yapılan ödemelerde yapılması gerekebilecek iadeler için Vize Merkezinde ödeme yetki formunu doldurmanız gerekmektedir.

Çin Büyükelçiliğine yapılan başvurularda ise; ICBC Bank'a gitmeniz, "Pick Up Form Numarasını" vermeniz ve "TR58 0010 9000 0200 8107 3900 02" numaralı IBAN numarasına vize ücretini yatırmanız gerekmektedir.

Çin Vize Başvurum Reddedilirse Ödediğim Ücret İade Edilir Mi?

Hayır, Çin vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize ücreti iade edilmez.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: