Çin Oturma İzni

Çin Oturma İzni Başvuru İşlemleri Hakkında

Oturma izni, bir kişinin vatandaşı olmadığı bir ülkede ikamet etmesine izin verilen süreyi ifade eder. Çin'de oturma izni tıpkı bir vize gibidir; pasaporta yapıştırılan oturum izni, geçerlilik süresi boyunca Çin’e birden fazla sefer giriş-çıkış yapma hakkı ve Çin'de yasal olarak yaşama hakkı verir.

Geçici oturma izni ve kalıcı oturma izni olmak üzere 2 tür Çin oturma izni vardır.

Çin Halk Cumhuriyeti Geçici Oturma İzni Nedir?

Çin geçici oturma izni, ziyaretçi akademisyenler veya staj için gelen kişiler gibi 6 aydan uzun ancak 1 yıldan kısa süre için Çin’de kalacak kişilere verilir.

Geçici İkamet İzni Veren Çin Vizesi Türleri

Hamiline geçici ikamet izni veren Çin vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Çin Geçici Oturma İzni Başvuru Prosedürü

Çin geçici oturma izni başvuru süreci aşağıdaki gibidir.

 1. 6 aydan uzun süre geçerli bir vizeye sahip olmalısınız. Çalışma vizesi, öğrenci vizesi, özel ziyaret vizesi, gazeteci vizesi ve aile birleşimi vizesi geçici oturum izni almak için uygun vizelerdir.
 2. Çin vizesi aldıktan sonra Çin’e seyahat etmelisiniz.
 3. Çin'e vardıktan sonra 24 saat içinde, kalınan bölgedeki polis karakoluna kayıt yaptırmalısınız.
 4. Sağlık kontrolünden geçmeniz ve raporu Çince olarak beyan etmeniz gereklidir. Bazı uyruklar için vize almadan önce doktor kontrolüne girilmesi istenebilmektedir.
 5. Geçici oturma izni başvurusu için başvurulacak vize türüne uygun gerekli belgeleri hazırlamalısınız.
 6. Çin’e giriş yaptıktan sonraki 30 gün içinde geçici oturma izni başvurusunu, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Çıkış ve Giriş Dairesi, gerekli evrakları teslim ederek ve biyometri bilgilerinin kaydını vererek yapmalısınız.
 7. Başvuru ücretini ödemelisiniz. Geçici oturma izni başvuru ücreti 400 Çin yuanı (2023 Ocak ayı için yaklaşık 1.110 Türk lirası) olarak belirlenmiştir.
 8. Başvurunuz 15 iş gününde işleme alınır ve bu süreçte kararı beklemeniz gerekir.

Çin Geçici Oturum İzni için Gerekli Evraklar

Çin geçici oturum izni için aşağıdaki gerekli evrakları sunmalısınız.

 • Geçerli pasaportunuz
 • Çin vizeniz
 • Resmi kaşeli vize başvuru formu
 • Geçici oturma izni orijinal kayıt formu
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Temiz sabıka kaydı kanıtı
 • Sağlık raporu

Yukarıda listelenen evraklar Çin geçici oturma izni başvurularında sunulması gereken standart vize evraklarıdır. Başvuru sahiplerinin sahip oldukları Çin vize türleri için talep edilen ek evrakları da başvuru dosyasına eklemesi gerekmekte olup, bu evraklara Çin vize evrakları tablosundan ilgili vizeyi seçerek erişebilirsiniz.

Çin Geçici Oturum İzni Geçerlilik Süresi

Çin geçici oturma izni 1 yıl geçerlidir. Çin'de kalış sürenizi uzatmanız gerekiyorsa, oturma izni uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Çin'de en az 4 yıl ikamet ettikten sonra kalıcı oturma izni için başvurabilirsiniz.

Sahip olunan vize türüne bağlı olarak bazen geçici oturma izninin geçerliliği daha uzun olabilmektedir. Çin'de yaşamak için izin veren oturma izninizin kesin geçerlilik süresi, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı Çıkış ve Giriş Dairesi tarafından size bildirilir.

Çin Kalıcı Oturma İzni Nedir?

Çin Kalıcı Oturma İzni Nedir?
Çin Kalıcı Oturma İzni Nedir?

Çin kalıcı oturma izni, kriterleri karşılayan kişilere 10 yıl süreyle verilen ikamet iznidir. Kalıcı oturma izni başvurusunda bulunmadan önce Çin'de en az 4 yıl kalmış olmanız gerekir.

Kalıcı oturum izni; Çin'in doğusunda kendi adına 2 milyon USD veya Çin'in batısında 0,5 milyon USD yatırım yapan kişilere, eyalet veya üstü düzeyde Çin hükümeti çalışanlarına, önemli ulusal düzeyde bilimsel projeler yürüten kuruluşlarda veya yüksek teknoloji işletmelerinde yüksek pozisyonlarda çalışanlara, Çin'e dikkate değer katkılar sağlayan kişilere, 5 yılı aşan süreler için Çin vatandaşları ile evli olanlara ve son 5 yıl içerisinde sürekli olarak çalışma amaçlı oturum iznine sahip kişilere verilir.

Çin kalıcı oturum izni, aynı zamanda Çin D vizesi olarak da adlandırılmaktadır.

Çin Kalıcı Oturum İzni Başvuru Evrakları

Çin kalıcı oturum izni için aşağıdaki evrakları sunmanız gereklidir.

 • Geçerli pasaport
 • D vizesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Kalıcı oturma izni için doldurulmuş başvuru formu
 • Özgeçmiş
 • Temiz adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu

Çin dışında bulunan kişiler, Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verilen resmi başvuru mektubunu sunarak Çin dış temsilciliklerinden D vizesi için başvurabilir. Çin oturum izni düzenlemeleri kapsamında D vizesinin varıştan itibaren 30 gün içinde 10 yıllık kalıcı oturum izni olarak değiştirilmesi gerekir. Çin’de bulunan kişiler ise doğrudan kalıcı oturum için başvuru yapabilirler.Başvuru sahibi Çin anakarasında bulunuyorsa, Daimi Oturma İzni için doğrudan başvurabilir.

Kalıcı Oturma İzni İle Çin'den Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Kalıcı oturma izni ile belirli bir süre Çin'de ikamet eden kişilerin gerekli kriterleri de sağlaması durumunda Çin vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı vardır.

Sadece istenilen kriterlerin sağlanması durumunda yabancı uyruklu kişilerin Çin vatandaşlık başvuruları kabul edilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: