18 Yaşından Küçükler için Çin Vizesi

18 Yaşından Küçükler için Çin Vizesi ve Gerekli Evraklar

Çin’e seyahat etmek için vize alması gereken 18 yaşından küçükler için Çin vizesi başvuruları, çocuğun ebeveyni, yasal vasisi veya vekalet verilen üçüncü bir kişi tarafından yapılmalıdır. Çin Halk Cumhuriyeti, yaşa bağlı olarak herhangi bir vize muafiyeti uygulamamaktadır ve 18 yaşından küçüklerin de Çin seyahatleri için seyahat amacına uygun vize almaları zorunludur.

Çin vizesine başvuran 16 yaşından küçüklerin, Çin vize işlemleri kapsamındaki vize randevularına ebeveynleri veya yasal vasileri ile birlikte gelmeleri gerekmektedir.

18 Yaş Altı Çocuklar İçin Çin Vize Belgeleri Nelerdir?

18 yaş altı çocuklar için Çin vize evrakları başvuru sahibi çocuğun ebeveyni ile veya yalnız seyahat etmesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çocuğun seyahat durumuna bağlı olarak talep edilen Çin Halk Cumhuriyeti vize evraklarına dair detaylı bilgilere aşağıdaki başlıklarda yer verilmiştir.

Çocuğun Anne ve Babasıyla Çin'e Seyahat Etmesi Durumunda

Çocuğun anne ve babası ile birlikte Çin’e seyahat edeceği hallerde Çin vize başvurularında, her iki ebeveynin de adının bulunduğu doğum belgesinin sunulması gerekmektedir. Çin devleti tarafından düzenlenen doğum belgelerinin çeviri ve onaya ihtiyacı yoktur ve aslı ile bir fotokopisi olarak sunulmalıdır. Üçüncü bir ülkede doğan 18 yaşından küçük kişiler, farklı dilde düzenlenen doğum belgesinin aslını ve bir fotokopisini, Çince veya İngilizceye tercümesi ile birlikte sunmalıdır; belge ayrıca Türk hükümeti veya Çin dış temsilciliği tarafından onaylanmış olmalıdır.

Çocuğun Anne veya Babasıyla Çin'e Gitmesi Durumunda

Çocuğun anne veya babasından sadece biri ile Çin’e seyahat edecek olması durumunda, her iki ebeveynin de adının bulunduğu doğum belgesinin sunulması ve Çin’e çocukla beraber gitmeyecek olan ebeveynin vize görüşmesine kimliği ile birlike gelerek çocuğun Çin vize başvurusuna ve diğer ebeveyni ile seyahat etmesine izin verdiğini gösterir rıza bildirimini imzalaması gerekmektedir.

Çin Vizesi için Muvafakatname

Çin’e seyahat edecek olan çocuğun seyahatte bulunmayacak olan ebeveyni şahsen Çin vize randevusuna gelemeyecek durumda ise, Çin vizesi için muvafakatname belgesi sunulmalıdır. Türkiye hükümeti kurumlarınca veya Çin dış temsilciklerince onaylanmış olan muvafakatname belgesi, İngilizce veya Çince dilinde, aslı ve bir fotokopisi olarak beyan edilmelidir. Muvafakatnameyi veren ebeveynin kimlik veya pasaport fotokopisi de belge ekinde sunulmalıdır.

Çin vizesi başvurusu için muvafakatnamede, reşit olmayan çocuğun diğer ebeveynle Çin’e seyahat etmesine ve Çin vizesi için başvuru yapılmasına izin verildiği, talep edilen vize süresi ile giriş sayısı da belirtilerek açıklanmalıdır.

Reşit Olmayan Çocuğun Çin'e Yalnız Seyahat Etmesi Durumunda

Reşit olmayan çocuk Çin’e yalnız seyahat edecekse Çin vize başvurusunda, her iki ebeveynin de adının bulunduğu doğum belgesi sunulmalıdır. Her iki ebeveyn de Çin vize görüşmesine şahsen gelecek ise görüşmede rıza beyanını imzalamalı ve yasal vasi olarak üçüncü bir kişiyi yetkilendirmelidir. Vize görüşmesine ebeveynler şahsen gelemeyecek ise görüşmede olmayan ebeveyn veya ebeveynler tarafından imzalanmış muvafakatname ve bir yasal vasiye için yetki belgesi asılları, Türk makamları veya Çin dış temsilciliklerinden onaylı olarak İngilizce veya Çince olarak bir fotokopisi ile birlikte beyan edilmelidir. Bu halde, ebeveynlerin bir kimlik veya pasaport fotokopisi de ibraz edilmelidir.

Çin vizesi başvurusu için muvafakatname ve yasal vasi yetki belgesi içeriğinde, ebeveynlerin açıkça çocuğun seyahatine ve vize başvurusuna onay verdiği yer almalı ve talep edilen vizenin geçerlilik süresi ile giriş sayısı da açıklanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

18 yaşından küçüklerin Çin vizesi başvuru işlemleri hakkında uzmanlarımıza en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda paylaşılmıştır.

Çocuklar İçin Çin Vize Formu Nasıl Doldurulur?

18 yaşından küçük çocuklar için Çin vize formu, çocuğun ebeveyni veya yasal vasisi tarafından doldurulur ve imzalanır.

Çin Vizesi İçin Doğum Sertifikası Hangi Dilde Olmalı?

Çin vizesi için doğum sertifikası, başvuru sahibi çocuğun hem anne hem de baba adını içerecek şekilde, İngilizce ve Çince dilinde hazırlanmış olmalıdır. Doğum belgesindeki herhangi bir bilgi, diğer evraklarla uyuşmuyorsa, ilgili değişikliğe dair kanıt da sunulmalıdır.

Çin Vizesi İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

Çin Vizesi İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?
Çin Vizesi İçin Çocukların Parmak İzi Vermesi Gerekir Mi?

Çin vize başvurusu için çocukların parmak izi verme zorunluluğu yaş aralığına bağlı olarak değişmektedir.

14 yaşından küçük çocukların Çin vize başvurularında parmak izi vermeleri gerekmezken, 14-18 yaş aralığındaki çocukların Çin vizesi için parmak izi işlemlerini tamamlamaları gerekir.

18 Yaşından Küçükler Çin Vize Harcından Muaf Mıdır?

Hayır, 18 yaşından küçükler Çin vize harcından muaf tutulmamaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: