Çin Öğrenci Vizesi

Çin Öğrenci Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin öğrenci vizesi, Çin'e eğitim almak, ileri araştırmalar yapmak veya saha çalışması yürütmek için seyahat eden öğrencilere verilir. Uluslararası öğrenciler, kabul mektubu ve vize başvuru formu göndermesi için yabancılara kurslar veya stajlar sunan akredite bir kuruluş bulmalıdır.

Çin öğrenci vize danışmanlık işlemleri için: 0850 241 1868

Çin Öğrenci Vize Türleri

Eğitim programınızın süresine bağlı olarak başvurabileceğiniz iki tür Çin öğrenci vizesi vardır.

Çin X1 vizesi; Çin'de altı aydan fazla eğitim amacıyla bulunacak uzun süreli öğrenciler içindir. X1 vizesi sıklıkla 180 günden uzun süren lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için alınır.

Çin X2 vizesi; Çin'de altı aydan daha kısa süreler için eğitim alacak olan kısa süreli öğrenciler içindir. 180 günden kısa süreli programlara başvuran kişilere X2 vizesi verilir. Çin'de kalış sürenizi uzatmanız gerekirse, gerçek nedenlerinizi ileri sürerek vizenizin süresi dolmadan 1 ay önce uzatma başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Çin Halk Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

Çin Halk Cumhuriyeti öğrenci vizesine aşağıdaki adımları takip ederek başvurabilirsiniz.

 • Çin’de eğitim alacağınız kurumdan kabul mektubu almalısınız.
 • Çin vize başvuru formunu doğru bilgiler ile doldurmalı ve sonrasında vize randevusu almalısınız.
 • Vize başvurusu için talep edilen belgeleri hazırlamalısınız.
 • Çin vize randevusuna giderek evraklarınızı eksiksiz teslim etmeli, parmak izinizi vermeli ve vize başvurusu için istenen ücretleri ödemelisiniz.
 • Başvurunuzun ardından pasaportunuzu teslim alarak vize sonucunuza erişmelisiniz.

Çin Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin öğrenci vizesi için hazırlamanız gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Geçerli ve hasarsız pasaport
 • Öğrenci vizesi başvuru formu
 • Eğitim kayıt mektubu
 • JW201 veya JW202 formları
 • Finansal duruma dair belgeler
 • T.C. kimlik kartı
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı

Çin'e eğitim amaçlı seyahat edecek kişilerin gerekli vize evraklarını dikkatlice hazırlaması ve başvuru dosyasına eklemesi gerekmektedir.

Yukarıda verilen belgeler için açıklamalı listeye Çin Halk Cumhuriyeti vize evrakları sayfasından ulaşılabilmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Kayıt Mektubu

Çin'de bir üniversiteye kabul edildikten sonra, size kayıt mektubu olarak da bilinen kabul mektubu iletilir. Mektupta eğitim kurumunun mührü bulunmak zorundadır ve mektubun hem Çince hem de İngilizce olarak teslim edilmesi gereklidir.

Çin Eğitim Vizesi için JW201 veya JW202 Formları

Çin eğitim vizesi için JW201 veya JW202 formu, kayıt olacağınız eğitim kurumundan alınmalıdır. JW201 formu, hükümet tarafından gönderilen veya Çin hükümeti bursları tarafından finanse edilen uluslararası öğrencilere verilirken, JW202 formu ise kendi kendini finanse eden yabancı öğrenciler içindir.

JW201 form görseli aşağıda verilmiştir.

Çin Eğitim Vizesi için JW201 Formu Görseli
Çin Eğitim Vizesi için JW201 Formu Görseli

JW202 form görseli aşağıda verilmiştir.

Çin Eğitim Vizesi için JW202 Formu Görseli
Çin Eğitim Vizesi için JW202 Formu Görseli

Çin Öğrenci Vizesi Ücreti

Çin öğrenci vizesi ücreti 2023 yılında 238,41 Çin yuanı (2023 Ocak için yaklaşık 661 Türk lirası) olarak belirlenmiştir.

Sık Sorulan Sorular

Çin öğrenci vizesi ile ilgili sık sorulan sorulara danışmanlarımızca verilen cevaplar aşağıda aktarılmıştır.

Çin X2 Vizesi ile X1 Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Çin X1 vizesi, 6 aydan uzun süreli eğitimler için Çin'e giden öğrencilere verilirken; X2 vizesi ise aynı amaçla Çin'e 6 aydan daha kısa bir süre için gidenlere verilir.

Çin Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin öğrenci vizesi, başvurunuzu Çin Başkonsolosluğuna yaptıysanız 7 iş günü, Çin Büyükelçiliğine yaptıysanız da 5 iş günü içerisinde çıkar.

Çin Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Çin X1 öğrenci vizesi 6 aydan uzun süre geçerlidir ve bu vize ile Çin'de 5 yıla kadar kalmanıza izin veren geçici oturma izni için de başvuru yapabilirsiniz.

Çin X2 vizesi ile 6 aydan daha kısa süre Çin’de kalmanıza izin verilir. Kalış sürenizi uzatmak için uzatma başvurusu yapmanız gerekir.

Çin Öğrenci Vizesi Almak İçin Dil Testine Girmem Gerekir Mi?

Çin öğrenci vizesi almak için dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekmez.

Öğrenci vizesi başvurusundan ve üniversiteye kayıt olmadan önce dil yeterlilik sınavına girmeniz gereklidir. Bir Çin üniversitesine kabul için dil testini geçmeniz ve kanıt olarak sertifikayı Çince veya İngilizce olarak sunmanız istenir.

Öğrenci Vizesi İle Çin'de Çalışabilir Miyim?

Çin öğrenci vizesi ile kampüs içinde ve dışında haftada sadece 8 saat ve ayda en fazla 40 saat çalışmanıza izin verilir. Ek olarak, eğitim kurumları sigortalı olarak iş-eğitim faaliyetlerine katılmanızı sağlamalıdır.

Kampüste çalışmak isterseniz, öğretim görevlisi, bilimsel araştırma görevlisi, idari yönetim asistanı ve okul kamu hizmetleri elemanı olarak çalışmanız mümkündür.

Kampüs dışında çalışmak isterseniz çeşitli koşulları yerine getirmelisiniz. En az 18 yaşında olmak, gerekli fiziki şartları taşımak, Çin'de okumak için geçerli bir oturma iznine sahip olmak, temiz bir sabıka kaydına sahip olmak ve Çin yasalarına saygı gösteriyor olmak, en az bir akademik yıl öğrenim görmüş bir lisans öğrencisi, yüksek lisans öğrencisi, ileri düzey öğrenci veya araştırma görevlisi olmak ve akademik ilerleme ile devam oranı bakımından okulun gereksinimlerini karşılıyor olmak gibi gereklilikleri sağlamanız kampüs dışı çalışmak için gereklidir.

Çin Eğitim Bakanlığı, Kamu Güvenliği Bakanlığı, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal Göç İdaresi'nin 12 Ocak 2022'den beri, öğrenci iken verilen Çin çalışma izni için yalnızca geçerli bir oturma izni olan ve akademik nitelikler sunan yüksek öğretim kurumlarının öğrencileri olan uluslararası öğrencilere yönelik sistemi yürütmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: