Çin Ziyaret Vizesi

Çin Ziyaret (S1/S2) Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin ziyaret vizesi olan S1 ve S2 vizeleri, özel vize olarak da bilinir ve Çin'de çalışan veya eğitim gören yabancı uyruklu kişilerin aile üyeleri ile özel amaçlarla Çin’e gitmek isteyen diğer kişilere verilir.

Çin ziyaret vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Çin S Vizesi Türleri Nelerdir?

Çin S vizesi geçerlilik süresine bağlı olmak üzere 2 alt türe ayrılmakta olup, bunlar S1 ve S2 vizeleridir. Aşağıdaki başlıklarda Çin S1 ve S2 vizelerine dair detaylı bilgiler aktarılmaktadır.

Çin S1 Vizesi

Çin S1 vizesi; Çin'de çalışan veya eğitim gören yabancı uyruklu kişileri ziyaret etmek üzere Çin’e seyahat etmek isteyen eşe, ebeveynlere, 18 yaşından küçük çocuklara veya kayınvalide ve kayınpederlere verilen 180 günden uzun süreli kalmaya izin veren vizedir.

Evlilik, dava, miras, tıbbi tedavi, evlat edinme gibi özel ziyaretler için Çin'e gitmek isteyen kişiler de S1 vizesine başvuru yapabilmektedir.

Geçerli bir APEC iş seyahat kartına, yabancı kalıcı oturum izni kartına, Kamu Güvenliği Bakanlığınca verilmiş oturum iznine sahip kişilerin ve Çin ile ikili anlaşmaya varan bir ülkenin vatandaşlarının, Çin S1 vizesi almaları gerekmez.

Çin S2 Vizesi

Çin S2 vizesi, Çin'de çalışan veya eğitim alan yabancı uyruklu kişilerin aile üyelerine 180 günden kısa süreli ziyaretleri amacıyla verilir; ayrıca diğer özel meseleler için Çin'e gitmek isteyenler de S2 vizesi alabilir.

S2 vizesi alabilecek aile üyeleri arasında, Çin’de bulunan yabancı kişilerin eşleri, ebeveynleri, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri, büyükanne ve büyükbabaları, torunları, kayınvalideleri ve kayınpederleri bulunur.

Çin Halk Cumhuriyeti S Vizesi Nasıl Alınır?

Çin S vizesi, Çin dış temsilcilikliklerine veya Çin Vize Merkezi’ne başvuru yapılması ile alınır. Çevrimiçi şekilde vize formunu doldurmanız, randevu almanız, randevuya gitmeniz, evrak teslimini tamamlamanız, parmak izi vermeniz ve vize ücretini ödemeniz ile Çin S vize başvuruları tamamlanır.

Seyahat amacınıza uygun olan vize için davetiyeden muafiyet durumunuza dair güncel bilgiyi, Çin Büyükelçiliği duyurularından alabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin ziyaret vizesi almak için sunmanız gereken belgeler, almak istediğiniz ziyaret vizesi türüne ve seyahat amacınıza göre farklılaşmaktadır.

Çin S1 ve S2 vizelerine başvurmanız halinde, ilgili vize türü için istenen tüm evrakları eksiksiz hazırlamanız gereklidir. Aşağıda Çin S1 ve S2 vizeleri için istenen farklı evraklara dair bilgiler verilmiş olup, her iki vize türü için talep edilen standart vize evraklarına Çin vize başvuru belgeleri tablosundan ulaşmak mümkündür.

Çin S1 Vizesi Başvuru Evrakları

Çin S1 vizesi için aşağıdaki evrakları beyan etmelisiniz.

 • Davet edilenin adı-soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi gibi bilgilerini, davet edenin adı-soyadını, telefon numarasını, açık adresini ve imzasını içeren; Çin’e seyahat sebebini, Çin ziyaret tarihini, kalınacak adresi, kalış süresini, davet eden ile edilen arasındaki ilişkiyi ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını açıklayan, Çin’de ikamet eden yabancı uyruklu kişi tarafından verilen davetiye
 • Davet eden kişinin pasaportu ve Çin oturum izninin kopyası
 • Davet edilen kişi ve davet eden kişi arasındaki akrabalık ilişkisini ispatlayan evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı veya T.C. İçişleri Bakanlığı’nın vereceği akrabalık belgesi veya noterden onaylı akrabalık teyit belgesi gibi evrakların aslı ve bir kopyası

Çin S2 Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Çin S2 vizesi başvuruları için aşağıda listelenen belgeleri sunmanız gereklidir.

 • Davet eden kişinin geçerli pasaportu, Çin oturum izni veya Çin vizesinin fotokopisi
 • Çin’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiden imzalı olarak alınan, davet edilen ve davet eden kişinin bilgilerini içeren, seyahat amacı, tarihleri ve masrafların ne şekilde karşılanacağı gibi davet edilenin ziyaret detaylarını içeren davetiye belgesi
 • Evlilik cüzdanı, doğum belgesi, Çin Kamu Güvenlik Bakanlığı veya T.C. İçişleri Bakanlığı’nın vereceği akrabalık belgesi veya noterden onaylı akrabalık teyit belgesi gibi kişiler arasındaki ilişkiyi kanıtlayan belgeler
 • Çin için gidiş dönüş uçak biletleri

Sağlık amaçlı olarak hasta ve refakatçi yakınlar için alınan S2 vizesi için aşağıdaki belgeler teslim edilmelidir.

 • Çin’deki hastaneden alınan davetiye, hastanede kalınacağını ispatlayan belge veya hasta kabul belgesi
 • Hastanenin refakatçi için verdiği kabul belgesi
 • Aile bireyleri arasındaki ilişkinin kanıtı (Sadece eş, anne-baba, eşlerin anne babası, çocukları, çocukların eşleri, anne ve babaları ve eşlerinin anne-babası, kardeşleri, torunları)
 • Minimum 10.000 dolar içeren banka hesap cüzdanı
 • Gidiş dönüş uçak biletleri
 • İhtiyaç duyulması halinde, Türkiye’deki resmi hastanelerden alınacak muayene raporu veya Çin’deki hastaneden ya da ilgili kurumlardan onaylı resmi davetiye

Çin Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Ücreti

Çin aile ziyareti vizesi; tek girişli ve 3 ay süreli ise 58 dolar, çift girişli ve 6 ay süreli ise 87 dolar ve çok girişli ve 6 ay geçerli ise 116 dolar olarak ücretlendirilmektedir. Bu ücretlere danışmanlık ve seyahat sağlık sigorta ücretleri dahil değildir.

Çin Özel Ziyaret Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Çin özel ziyaret vizelerinden S1 vizesi ile 180 günden daha uzun sürelerde Çin’de kalınabilirken, S2 vizesi ise 180 günden kısa süreli ziyaretler için verilmektedir.

Ziyaret Vizesi ile Çin'e Gittikten Sonra İkamet İzni Gerekliliği

Ziyaret vizesi ile Çin’e gittikten sonra, S2 vizesi hamillerinin oturum izni alması gerekmez.

S1 ziyaret vizesi ile Çin’e giden kişilerin ise ülkeye giriş yaptıktan sonraki 30 gün içinde Çin geçici oturum izni için başvuru yapması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: