Çin Vizesi Parmak İzi Uygulamaları

Çin Vizesi Parmak İzi Uygulamaları ve Muafiyetler

Çin vizesi parmak izi uygulaması; Çin Halk Cumhuriyeti vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvurularını gerçekleştirebilmeleri için yapılan bir uygulamadır.

İstanbul Çin Başkonsolosluğu 4 Aralık 2017 ve Ankara Çin Büyükelçiliği ise 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren Çin vize başvurularında başvuru sahiplerinin parmak izi bilgilerini toplamaya başlamıştır.

Çin Vizesi İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?

Çin Vizesi İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?
Çin Vizesi İçin Parmak İzi Nasıl Verilir?

Çin vizesi için parmak izi; vize başvurusunun İstanbul Çin Başkonsolosluğuna yapılması durumunda Başkonsolosluğa ya da Çin Vize Merkezi’ne gidilerek ve Ankara Çin Büyükelçiliğine yapılması durumunda ise Büyükelçiliğe gidilerek on parmak için dijital olarak verilmelidir.

Dış temsilciliklerin biyometrik bilgi toplama saatleri değişiklik göstermekte olup Çin Başkonsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği çalışma günlerine ve parmak izi toplama saatlerini önceden kontrol etmenizi öneririz.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize İşlemlerinde Parmak İzi Muafiyeti

Çin vize işlemlerinde parmak izi kaydı vermekten aşağıdaki kişiler muaf tutulmaktadır.

  • 14 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük kişiler
  • Diplomatik pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri
  • Son 5 yıl içerisinde dış temsilcilikte yaptığı vize başvurusu için parmak izi alınmış kişiler
  • Parmak izi alınmasına imkan vermeyen bir fiziksel engeli bulunan kişiler

Sık Sorulan Sorular

Çin vizesi parmak izi işlemleri ile danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Çin Vize Merkezi Sisteminde Parmak İzi Kaydımın Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Çin Vize Merkezi sisteminde parmak izi kaydınızın olup olmadığını, 2017 yılı Aralık ayından sonra almış olduğunuz Çin vizenize bakarak anlayabilirsiniz. Vize üzerindeki fotoğrafınızın altında bir sayı ve bu sayının sonunda “Y” veya “N” harfleri bulunmaktadır; vizenizde “Y” harfi varsa parmak izi kaydınız olduğu anlamına gelir ve tekrar parmak izi kaydı vermeniz gerekmez.

Parmak İzi Vermeden Çin Vizesi Alabilir Miyim?

Hayır, parmak izi vermeden Çin vizesi almanız mümkün değildir. Çin vize başvurularının gerçekleştirilebilmesi için parmak izi verme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Gerekli vize evraklarını teslim etme ve parmak izi bilgilerini verme işlemleri için ilgili dış temsilcilik veya vize merkezinden Çin vize randevu almanız gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: