Çin Vizesi için Gerekli Evraklar

Çin Vizesi için Gerekli Evraklar 2023 Güncellemesi

Lütfen gerekli evrakları görmek istediğiniz vize türü için uygun seçimlerini yapınız. Siz seçim yaptıkça aşağıdaki evrak listesi seçimlerinize göre güncellenecektir.


Başvuru Sahibinin Hazırlaması Gerken Evraklar

Pasaport
En az 6 ay geçerliliği ve bir adet boş sayfası bulunan pasaportun aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
Kimlik Kartı
Kimlik kartının fotokopisi başvuru dosyasına eklenmelidir.
Vize Başvuru Formu
Online olarak http://www.visaforchina.org sitesi üzerinden eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulan Çin vize başvuru formu ibraz edilmelidir.
Online Çin vize başvuru formunun doldurulmuş halinin çıktısı alınmalı ve başvuru sahibi ya da vekili tarafından imzalanmalıdır. Vize formuna ve doldurma işlemine dair detaylı bilgilere Çin vize formu sayfasından ulaşılabilmektedir.
Fotoğraf
Başvuru sahibine yakın zamanda çekilen 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir.
Çin vizesi için fotoğrafın istenilen boyutlarda ve kriterlerde olması gereklidir. Çin vize fotoğrafının uygunluk kriterlerine ilişkin detaylara Çin vizesi fotoğraf ölçüsü sayfasından ulaşılabilmektedir.
Konaklama Belgeleri
Çin seyahati sırasından konaklanacak yerler için yapılan rezervasyon belgeleri ibraz edilmelidir.
Başvuru sahiplerinin aile veya akraba yanında konaklaması durumunda kendilerine gönderilen davet mektubunda konaklayacağı evin adresi belirtilmelidir. Sahte olarak düzenlenen Çin vizesi için otel rezervasyonu vize reddine yol açmaktadır.
Ulaşım Belgeleri
Çin'e seyahat ederken kullanılacak ulaşım araçlarına dair yapılan rezervasyon belgeleri ibraz edilmelidir. Ulaşım rezervasyonu belgeleri; Çin Halk Cumhuriyeti'ne gidiş-dönüş tarih bilgilerini içermelidir. Çin vizesi için uçak rezervasyonu yaptırmak yeterlidir, uçak biletinin satın alınmasına gerek yoktur.
Oturma İzni
Türkiye'de ikamet eden yabancı kişilerin en az 6 ay geçerliliği bulunan oturma izni belgelerini ibraz etmesi gerekmektedir.
Türkiye'de yaşayan yabancılar için Çin vizesi başvurularında iş veya eğitimin kanıtı veya sahip olunan geçerli vizenin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
Sabıka Kaydı
Başvuru sahibine ait adliyeden alınmış olan sabıka kaydı sunulmalıdır.
E-devlet üzerinden alınan sicil kaydı belgesi kabul edilmemektedir. Çin vizesi için adli sicil kaydının nasıl olması gerektiği hakkındaki detaylı bilgilere Çin vizesi adli sicil kaydı sayfasından ulaşılabilmektedir.
Sosyal Güvenlik Belgesi
Başvuru sahibine ait sosyal güvenlik belgesi ibraz edilmelidir.
Eğitim Vize Başvurusu
Çin’de eğitim için vize başvurusu kanıtı niteliğindeki JW201 veya JW202 formlarının aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
Nüfus Kayıt Örneği
E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınan nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
Çalışma İzni
Çin'de çalışma izninin bulunduğunu gösteren belgeler ibraz edilmelidir.
Yabancı ülke vatandaşları için çalışma izin belgesi, Çin’de yabancı uzman çalışma izin belgesi, Çin Halk Cumhuriyeti yabancı çalışma izni bildirgesi, Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi’nin yabancılar için açık denizde petrol çalışmaları izin belgesi, yabancı şirketlerin Çin’de bulunan temsilci ofislerinin kayıt belgesi, yabancı uyruklu kültür merkezlerinin çalıştıracağı kişileri için onay belgesi, Kültür Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından verilecek performans izin belgesi gibi kanıt niteliği taşıyan belgelerdir.

Acentelerden Alınacak Evraklar

Grup Vize Davetiyesi
Çin'deki yetkili turizm acenteleri tarafından verilen grup vize davetiyesi ibraz edilmelidir.
Vize Bildirim Formu
Çin Halk Cumhuriyeti'nde bulunan yetkili acenteler tarafından başvuru sahibine gönderilen vize bildirim formunun aslı ibraz edilmelidir.
Acenteye Ait Resmi Sertifikalar
Çin'e yapılacak seyahati düzenleyen Türk turizm acentesine ait ticaret odası sicil kaydı belgesi ve vergi levhasısının fotokopisi gibi resmi sertifikalar ibraz edilmelidir.

Çin'deki Yetkili Kurumdan Alınacak Belgeler

Davet Doğrulama Mektubu
Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilgili resmi makamlarından alınan devlet davetiyesi ibraz edilmelidir. Devlet davetiyesi yok ise başvuru sahiplerinin çalıştıkları yerden alınacak çalışma belgesi sunulmalıdır. Ayrıca çalışan yerin bağlı olduğu ticaret odası, dernek, sektör kuruluşu ve şirket sicil kayıt belgelerini, mühür ve imza örneğini konsolosluğa kaydetmesi gerekmektedir.
Garantör Mektubu
Türkiye'deki il yönetimi veya daha üst düzey devlet kuruluşlarından alınan davet mektubu ibraz edilmelidir. Garanti mektubu yok ise adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, SGK hizmet dökümü; şirketin onaylı kayıt belgeleri ve vergi levhası; kurum tarafından yazılan işyeri onay yazısı ve Çin'e davet eden kurum tarafından yazılan davet mektubu sunulmalıdır.
Vize Bildirim Mektubu
Çin Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Departmanı tarafından düzenlenmiş Vize Bildirim Yazısı ve gazetecinin çalıştığı medya kuruluşundan alınmış resmi yazı sunulmalıdır.

Finansal Belgeler

Banka Hesap Dökümü
Başvuru sahibine ait yakın zamanda gerçekleştirilen hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökmümü sunulmalıdır.
Başvuru sahiplerinin Çin'de kalacakları süre boyunca seyahat masraflarını karşılamaları için gereken miktarın banka hesabında bulunması gerekmektedir. Çin vizesi için bankada bulunması gereken minimum tutara ve hesap dökümünün nasıl olması gerektiğine Çin vizesi için banka hesabı sayfasından ulaşılabilmektedir.

Türkiye'deki Yetkili Kurumlardan Alınacak Belgeler

Garanti Mektubu
Yabancı bir nakliye şirketi tarafından düzenlenen teminat mektubu veya Çin'deki ilgili bir kuruluş tarafından düzenlenen davet mektubu ibraz edilmelidir.

Çin'deki Eğitim Kurumundan Alınacak Belgeler

Öğrenci Kabul Belgesi
Çin'deki eğitim kurumu tarafından verilen öğrenci kabul belgesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir.

Ebeveynin Hazırlaması Gereken Belgeler

Doğum Sertifikası
Başvuru sahibinin anne ve babasının adlarının yer aldığı kısaltılmamış doğum belgesinin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Nüfus belgesinde yalnızca anne adı varsa, evlilik cüzdanı veya akrabalık belgesi noter tasdikli akrabalık belgesi de zorunlu olarak sunulmalıdır.
Ebeveyne ait Pasaport veya Kimlik Kartı
Ebeveynlerin pasaportlarının veya kimlik kartlarının fotokopisi ibraz edilmelidir.
Muvafakatname Belgesi
Noter tasdikli ebeveyn muvafakatnamesi veya refakatçi olmayan ebeveyn(ler)den alınan ve seyahate izin veren beyanname belgesi ibraz edilmelidir. Bu mektup veya yeminli beyan, seyahat tarihlerini ve ebeveynlerin iletişim bilgilerini kapsamalıdır. Muvafakatname belgesi 18 yaşından küçükler için Çin vizesi başvuru işlemlerinde gerekli durumlarda mutlaka ibraz edilmeldir.

Bunlara Dikkat

Önemli Bilgi
  1. Davet mektubu faks, fotokopi veya bilgisayar çıktısı şeklinde olabilir ancak konsolosluk memuru başvuru sahibinden davet mektubunun aslını sunmasını isteyebilir.
  2. Konsolosluk memuru, gerekli gördüğü takdirde, başvuru sahibinden başka ispat belgeleri veya ek belgeler sunmasını veya başvuru sahibi ile görüşme talebinde bulunabilir.
  3. Vizenin verilip verilmeyeceğine ve vizenin geçerliliğine, kalış süresine ve giriş sayısına başvuru sahibinin özel koşulları ışığında konsolosluk görevlisi karar verir.
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: