Çin Vizesi için Sağlık Kodu

2023'te Çin Vizesi için Sağlık Kodu Başvurusu

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından yeni tip koronavirüs olarak bilinen Covid-19 salgınının önlenmesi, kontrol altına alınması ve salgın için gerekli tedbirlerin alınması için, Çin seyahatlerinde sağlık kodu uygulaması bulunur.

Çin’e seyahat etmek isteyen kişilerin, Çin'e gitmek için gerekenler arasında yer alan sağlık kodu başvurusunu yapmaları zorunlu olup, başvurunun yapılmaması durumunda ülkeye giriş yapılması mümkün değildir.

Çin vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Çin Vizesi Sağlık Kodu Başvurusu İçin PCR Testi

Çin’e hava yolu ile seyahat edecek kişiler, uçaklarına binmeden 48 saat önce bir PCR testi yaptırmlıdır. Türkiye üzerinden Çin’e aktarmalı uçuş yapacak kişiler, başlangıç ülkelerinde veya Türkiye’de PCR testini yaptırabilir ve Çin büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğuna sağlık kodu başvurusu yapabilir. Seyahat başlangıç ülkesinde yaptırılan PCR testleri ve alınan sağlık kodları için, aktarma süresinin de geçerlilik süresi içerisinde olduğunun kontrol edilmesi gerekmektedir ve geçerli ise Türkiye’de tekrar PCR testi yaptırılmasına gerek yoktur; aksi halde Türkiye’de iken tekrar test yaptırılması ve sağlık koduna başvurulması gerekecektir.

Türkiye’de PCR testi yaptırılacak ise T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan bir Covid-19 test kurumunun seçilmesi mümkündür; test yapan kurum QR kodlu olarak standart formatta bir PCR test raporu düzenlemelidir.

Çin Vize İşlemleri İçin PCR Raporu

PCR test raporu, test yaptırılan kuruluştan alınmalı; kuruluşun adını, iletişim bilgilerini, testi yaptıran kişinin adı ve doğum tarihini, test için numune alınma zamanını ve sertifika numarasını içermelidir. Raporda numune alma yöntemi olarak “Kombine Burun Boğaz Sürüntüsü” ve tespit yöntemi olarak “gerçek zamanlı floresan RT-PCR” bilgileri mutlaka belirtilmelidir.

PCR rapor görseli aşağıda verilmiştir.

Çin Vize İşlemleri İçin PCR Raporu
Çin Vize İşlemleri İçin PCR Raporu

Çin Seyahati için Sağlık Kodu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin seyahati için sağlık kodu başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

  • Türkiye’deki herhangi bir ilden seyahat öncesinde test ve karantina hazırlıkları tamamlanmalıdır.
  • Çin vatandaşları Wechat uygulaması “防疫健康码国际版” üzerinden başvuru yapabilmektedir.
  • Yabancı uyruklu kişiler isehttps://hrhk.cs.mfa.gov.cn/H5/adresine bilgisayar ve cep telefonundan girerek, gerekli evrakları yükleyebilir ve sağlık kodu başvurularını tamamlayabilir.
  • Sağlık kodu başvuruları, Çin Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilir ve dış temsilcilikler uygun bulursa sağlık kodunu verir.
  • Dış temsilcilikler sağlık kodu başvurularını hızlı bir şekilde değerlendirmektedir. Her gün saat 20.00’den önce yapılan başvurular aynı gün sonuçlanırken, 20.00’den sonraki başvurular ise ertesi gün saat 09.00’dan sonra değerlendirilir.

Sağlık kodu ile ilgili konularda İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova ve Manisa illerindeki kişileri İstanbul Çin Başkonsolosluğu ile ve diğer illerde bulunan kişiler ise Ankara Çin Büyükelçiliği ile iletişime geçmelidir.

Çin Halk Cumhuriyeti Vizesi Sağlık Kodu İçin Gerekli Belgeler

Çin vizesi sağlık kodu için aşağıdaki belgeleri sunmanız gereklidir.

  • Uçuş öncesinde alınmış PCR test raporu
  • Uçak rezervasyon belgeleri veya seyahat planını gösterir belgeler
  • Geçerli pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının fotokopisi
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: