Çin Transit Vize

Çin Transit Vize Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

G vizesi olarak da bilinen Çin transit vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Çin üzerinden gidecekleri yere transit geçiş yapmalarına izin veren bir vize türüdür.

Bu makalede Çin transit vize uygulaması hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Çin vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Çin TC Vatandaşlarından Transit Vize İstiyor Mu?

Çin, T.C. vatandaşlarından havalimanı sınırlarından çıkmadıkları ve aktarma sürelerinin 24 saati aşmadığı hallerde, başka bir ülkeye transit geçişleri için vize istememektedir.

Havalimanından çıkmanız gerekecek veya aktarmanız 24 saatten uzun sürecekse, Çin üzerinden yapacağınız aktarmalı uçuşlarınız için Çin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir.

Çin Havaalanı Transit Vize Muafiyeti

Çin havaalanı transit vizeden bazı durumlarda muaf olunması mümkündür.

Çin üzerinden 24 saat süre içerisinde transit geçiş yapıyorsanız, Çin vize politikası uyarınca 24 saatlik transit vize muafiyetine hak kazanırsınız. Yabancıların çoğu bu muafiyet kapsamında olsa da bazı ülke vatandaşları için çeşitli havalimanı kısıtlamaları bulunur. Xiamen'den transit geçiş yapan Afganistan, Azerbaycan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Suriye, Tayland, Türkiye, Türkmenistan ve Yemen vatandaşları ile Guangzhou üzerinden geçiş yapan Suriye vatandaşları muafiyet kapsamında değildir.

Çin'deki anlaşmalı giriş limanlarından seyahat eden belirli ülke vatandaşları 72 saatlik transit vize muafiyetinden yararlanır. Arnavutluk, Arjantin, Avusturya, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Brunei, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Japonya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Karadağ, Kuzey Makedonya, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Ukrayna vatandaşları; Pekin, Şanghay, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dalian, Harbin, Xi'an, Guilin, Kunming, Hangzhou, Wuhan, Tianjin, Qingdao, Nanjing, Changsha ve Xiamen giriş limanlarını kullandıkları sürece transit vizeden 72 saat için muaf tutulur.

Çin transit vizesi için 144 saatlik vize muafiyeti, 72 saatlik vizesiz transit ile aynı ülkeler için geçerlidir ve güncel olarak Çin'de 144 saatlik transit vizesiz politikasını uygulayan 20 şehir bulunmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti Transit Vize Başvuru İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti transit vize başvurusu için aşağıda listelenen adımlar takip edilmelidir.

  • Çin transit vize başvuru formunu doldurmalı ve vize randevunuzu almalısınız.
  • Gerekli vize belgelerini hazırlamalısınız.
  • Vize randevusuna giderek evraklarını teslim etmeli, parmak izinizi vermeli ve vize ücretlerini ödemelisiniz.
  • Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Çin Transit Vize Başvuru Evrakları

Çin transit vize başvurunuz için aşağıdaki evrakları hazırlamalısınız.

  • En az 6 ay geçerli ve iki boş sayfası olan geçerli bir pasaport
  • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı vize başvuru formu
  • 33 mm x 48 mm boyutlarında, son 6 ayda çekilen fotoğraf
  • Seyahat tarihlerinizi içeren uçak biletleri
  • Varış ülkesi için almış olduğunuz geçerli vize
  • Covid-19 aşı sertifikası

Çin Transit Vize Ücreti

Çin transit vize ücretleri, vizenin giriş çıkış sayısı ile vize süresine göre değişebilmekte ve Çin dış temsilciliklerine veya Çin Vize Merkezi’ne transit vize başvurusu yapılmasına göre, vize ücreti ödeme yöntemleri de farklılaşmaktadır.

Vize giriş-çıkış sayısına ve süresine bağlı olarak transit geçişler için Çin vize başvuru ücreti ve ödeme yöntemlerine ilişkin bilgilere ilgili sayfadan ulaşmanız mümkündür.

Çin Transit Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Çin transit vizesi 3 ay için geçerlidir, ancak her transit amaçlı seyahatinizin süresi 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: