Çin Vize İhlali

Çin Vize İhlali ve 2023 Yaptırımları

Hamili olunan Çin vizesinin geçerlilik süresi dolmasına rağmen vize hamilinin hala Çin sınırlarında bulunması veya çalışma izni olmaksızın Çin’de çalışarak maddi kazanç elde edilmesi hallerinde, Çin vize ihlalinde bulunulduğu kabul edilir. Çin Ulusal Göçmenlik İdaresi, Çin vize ihlali tespit ettiğinde kişilere farklı yaptırım ve cezalar uygulamaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Vize İhlalinde Bulunmanın Cezası Nedir?

Çin vize ihlalinde bulunan yabancı uyruklu kişilere, para ve hapis cezası verilebilmekte ve hatta Çin’e giriş yasağı dahi uygulanabilmektedir.

Çin vizenizin kaç sefer giriş yapmanıza izin verdiğine dikkat etmeniz ve Çin’e vardıktan sonra vize sürenizi geçirmeden ülkeden çıkış yapmanız, vize ihlali yapmamanız için oldukça önemlidir.

Çin'de Kaçak Yaşamanın Cezası

Çin’de vize sürenizi uzatmadan ve kalış sürenizi aşarak kaçak yaşamanın karşılığında para cezası ve diğer farklı yaptırımlar uygulanır.

Vize veya ikamet izninizi kısa bir süre için aştıysanız uyarılır ve para cezası alırsınız. Para cezası genellikle, toplamda 10.000 Çin yuanını geçmemek üzere günlük 500 Çin yuanıdır.

Çin vize sürenizi önemli bir süre için, örneğin 1 aydan fazla aşarsanız, 5 ila 15 gün süreyle bir tutukevine konulabilirsiniz ve ülkenize geri gönderilirsiniz. Çin'e yeniden girişiniz 10 yıl süreyle kara listeye alınmanız ile engellenebilir ve ek olarak, diğer ülkeler için vize başvurularınız da etkilenebilir.

Çin’de izin verilenden uzun süre kalmak istiyorsanız, yetkili makamlara başvurarak Çin vize uzatma başvurusu yapmanız zorunludur.

Çin Vize Süresinin Aşılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Çin'de vize sürenizi aştıysanız, durumunuzu mümkün olan en kısa sürede yerel polis karakoluna bildirmeli ve belirlenen cezayı ödemelisiniz.

Vize süresini aşmanız halinde Çin’i terk etmek için çıkış izni olarak da bilinen sıfır girişli Çin vizesi başvurusunda bulunmanız gereklidir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Kaçak Çalışmanın Cezası

Çin’de kaçak çalışmanız durumunda para cezası ve hapis cezası uygulanması mümkündür.

Ülkede kaçak çalıştığınız tespit edildikten sonra, para cezası veya hapis cezanız uygulandıktan sonra Çin’den sınır dışı edilirsiniz. Çin çalışma vizesi almadan ülkeye girilmesi ve çalışarak maddi kazanç elde edilmesi, kaçak çalışma olarak değerlendirilir.

Çin'de yasa dışı olarak geçerli çalışma belgeleri olmadan çalışan yabancılar için 5.000 ile 20.000 Çin yuanı arasında para cezası ve ciddi durumlarda ise 5 ile 15 gün arasında gözaltı yaptırımı da uygulanabilir.

Çin Vize İhlalinde Bulunan Kişiler Yeniden Vize Alabilir Mi?

Çin vize ihlalinde bulunduysanız, tekrar Çin vizesine başvurmanız mümkündür.

Çin vizesi için yeni başvurunuzda önceki ihlaliniz için geçerli bir gerekçe sunmanız ve Çin Ulusal Göçmenlik İdaresi tarafından uygulanan yaptırımlar hakkında bilgi vermeniz gereklidir; aksi durumda Çin vize başvurunuz reddedilecektir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: