Çin D Vizesi

Çin D Vizesi (Kalıcı Oturum) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin’de kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişilerin, Çin D vizesi olarak bilinen kalıcı oturum vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Çin D vizesi hamilleri, Çin'e giriş yaptıktan sonra 30 gün içinde ikamet etmek istedikleri yerde bulunan yerel güvenlik makamının göçmenlik biriminden Çin oturma izni başvurusunda bulunmalıdır.

Çin vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Çin İkamet İzni Vizesi Hangi Durumlarda Alınabilir?

Çin ikamet izni vizesini aşağıda sayılan durumlarda alabilirsiniz.

  • Çin anakarasında doğrudan büyük bir yatırım yapmak (Çin'in doğusunda, kendi adınıza 2 milyon USD veya Çin'in batısında 0,5 milyon USD yatırım)
  • Eyalet düzeyi veya üzerindeki Çin hükümetinde, önemli üniversitelerde, önemli ulusal düzeyde bilimsel projeler yürüten işletmelerde veya kuruluşlarda, yüksek teknoloji işletmelerinde yüksek pozisyonlarda çalışmak
  • Çin'e muazzam ve dikkate değer katkılar sağlamak
  • 5 yılı aşkın süredir Çin vatandaşı ile evlenmiş ve son beş yıl içinde sürekli olarak çalışma için oturma iznine sahip olmak

Çin Halk Cumhuriyeti D Vizesi Nasıl Alınır?

Çin D vizesi Çin sınırları dışından, Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından verilen resmi başvuru mektubunu sunarak Çin dış temsilciliklerine başvurulması alınır. Çin’e girilmesinden itibaren 30 gün içerisinde D vizenin 10 yıllık kalıcı oturum iznine çevrilmesi gerekmektedir; 18 yaşından küçük nitelikli çalışanların aile bireyi olan çocuklar ise 5 yıllık kalıcı oturum izni almalıdır.

Çin’de bulunan kişiler ise doğrudan ülke içerisinde daimi oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Çin D Vizesi Başvuru Evrakları

Çin D vizesi için aşağıdaki başvuru evrakları gerekmektedir.

  • Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın vermiş olduğu “Yabancılar Daimi İkamet Statüsü Onay Formu” orijinali
  • 6 aydan daha uzun süreli geçerliliği bulunan ve 2 boş sayfası olan yeni tip çipli bir pasaport
  • Beyaz arka fonlu, kulakların göründüğü, beyaz kıyafet veya gözlük olmaksızın çekilen ve mat kağıda basılan 2 adet fotoğraf
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: