Çin Vizesi Davet Mektubu

Çin Vizesi Davet Mektubu ve Davetiyeli Vize Başvurusu

Gerekli bazı hallerde Çin Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna Çin vize başvurunuzu sunarken, destekleyici bir belge olarak Çin vizesi davet mektubunu sunmanız gerekmektedir.

Çin vize davet mektubu, Çin’i ziyaret etme sebebinizi ve planlanan seyahatinize air detayları içeren, belirli vize türleri için Çin vize işlemleri yaparken sunulması zorunlu olan bir vize belgesidir.

Davetiye Gerektiren Çin Vizesi Türleri

Davetiye gerektiren çin vizesi türleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Çin mürettebat vizesi
  • Çin F vizesi
  • Çin ticari vize
  • Çin çalışma vizesi
  • Çin aile birleşimi vizesi
  • Çin ziyaret vizesi

Çin vizesi davet mektubu için Çin turist vizesi ve transit vizesi için iki istisna mevcuttur. Çin transit vize başvurularında onaylı bir uçak biletiniz varsa, davet mektubu sunmanız gerekmemektedir. Çin turist vizesi başvurularında ise bir arkadaşınız ya da seyahat acentesi tarafından davet edildiğiniz hallerde davet mektubu sunmanız gerekmektedir; ancak herhangi bir davet almadan seyahat etmek istiyorsanız uçak bileti ve konaklama rezervasyonu kanıtlarını sunmanız da yeterlidir. Çin’de herhangi bir arkadaşınız, aile üyeniz, akrabanız veya davet edeniniz yoksa davet mektubu hazırlanması gerekmez; tanımadığınız kişilerden davet mektubu almanız ise ziyaretinizin şüpheli görünmesi ve vize reddine sebep olabilir.

Çin Vizesi Davetiye Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Çin vizesi davetiye mektubu için, Çin büyükelçilikleri ve konsoloslukları tarafından herhangi bir şablon belirlenmemiştir. Davetiye, vize başvurusu ile dış temsilciliğe verileceği için, başvuru yapılacak dış temsilciliğe hitaben, resmi bir dil ile yazılmalıdır. Vize davet mektubu; dış temsilciliğin adını ve iletişim bilgilerini içeren bir başlık ve selamlama ile başlamalı, başvuru sahibinin seyahat amacını ve seyahat planlarını detaylı olarak açıklamalı, başvuru sahibi ile davet eden kişi hakkında bilgileri içermeli ve tarih ile imza atılarak bitirilmelidir. Davet mektubunun sonunda mektubu hazırlayan davet eden kişiye ait iletişim bilgilerine de yer verilmelidir.

Çin vize davetiyesi, el ile veya bilgisayarda yazılabilmekte ya da tarama veya faks olarak sunulabilmektedir, ancak mutlaka basılı olarak vize başvurusunda beyan edilmelidir. Davet eden kişiye veya kuruluşa göre, mektup formatının değişmesi mümkündür.

Örnek Çin vizesi davetiye görseli aşağıda verilmiştir.

Örnek Çin vizesi davetiye görseli
Örnek Çin vizesi davetiye görseli

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Davetiyesinde Yer Alması Gereken Bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti vize davetiyesinde yer alması gereken bilgiler vize türüne göre değişebilse de temel olarak davet eden, davet edilen ve davet hakkında ayrıntıların davetiye içeriğinde yer alması gereklidir.

Çin davet mektubu; başvuru sahibine ilişkin tam ad-soyad, pasaport numarası, uyruk, cinsiyeti, doğum tarihi gibi bilgileri, planlanan Çin seyahati ile ilgili gidiş ve dönüş tarihleri, gidilecek şehirler gibi bilgileri ve davet eden kişi ya da kuruma ilişkin davet edenin adı, telefon numarası, adresi, yasal temsilci veya davet eden kişinin imzası gibi bilgileri mutlaka içermelidir.

Sık Sorulan Sorular

Çin vize davet mektubu hakkında danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Çin Vize Davet Mektubu Kim Tarafından Yazılmalıdır?

Çin vize davet mektubu, Çin'deki bir kuruluş tarafından davet edildiyseniz, davet eden kuruluş tarafından, mümkünse antetli bir kağıda yazılmalıdır. Çin’de mevcut merkez ve devlet organları, il dış ilişkiler ile ticaret departmanları ve merkezi işletmeler ile belediyelerin dış ilişkiler departmanları davet mektubu düzenleyebilmektedir.

Çin’e bir kişi tarafından davet edildiyseniz, davet mektubu davet eden kişi tarafından, gereklilikleri karşılayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Kimler Davetiyesiz Çin Vizesi Alabilir?

Davetiyesiz Çin vizesini belirli kişiler davetiye sunmaksızın alabilmektedir.

Çin devlet makamları tarafından ülkede çalışmasına onay verilen kişilerin, Çin çalışma vizesi başvurularında devlet makamınca verilen ek davet mektubunu sunmaları gerekmez. Çin’de işine veya üretimine devam edecek kişilerin eş, anne, baba, 18 yaşını doldurmamış çocukları, eşin anne ve babasından oluşan aile bireylerinin, ikamet amaçlı veya Çin ziyaret vizesi başvurularında devlet makamlarının verdiği davet mektubu sunma zorunluluğu yoktur; sayılanlar dışındaki diğer aile bireylerinin ise Çin’e gitmek istemeleri halinde uygun vize türüne başvuru yapması gereklidir, ancak devlet tarafından verilen davetiyeyi sunmalarına gerek yoktur.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: