Çin Vize Türleri

Seyahat Amacına ve Giriş-Çıkış Sayısına Göre Çin Vize Türleri

Çin’e yapmak istediğiniz seyahatin amacına ve ülkeye kaç sefer giriş-çıkış yapmayı talep ettiğinize bağlı olarak, Çin vize türleri farklı başlıklara ayrılmaktadır.

Makalenin devamında Çin vize türlerine dair detaylı bilgiler verilmektedir.

Çin vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Ülkeye Giriş Çıkış Sayısına Göre Çin Vizesi Türleri Nelerdir?

Ülkeye giriş çıkış sayısına göre Çin vizeleri, aşağıdaki türlere ayrılmıştır.

  • Tek girişli Çin vizesi
  • Çift girişli Çin vizesi
  • Çok girişli Çin vizesi
  • Sıfır girişli Çin vizesi

Tek Girişli Çin Vizesi

Çin tek girişli vizesi, Çin sınırlarına yalnızca bir girişe ve bir çıkışa izin veren vizedir. Genellikle kısa süreli ziyaretçilere, tek seferlik seyahat etmek üzere verilmektedir. Çin’e seyahat eden turist gruplarına verilen vizeler ve 180 günden uzun süreli özel Çin vizesi türleri, tek girişli olarak düzenlenir.

Tek girişli Çin vizesi; pasaporta yapıştırılan vize stickerında belirtilen "01" ibaresinden anlaşılmaktadır.

Tek girişli Çin vizesi görseli aşağıdaki gibidir.

Tek Girişli Çin Vizesi Görseli
Tek Girişli Çin Vizesi Görseli

İki Girişli Çin Vizesi

İki girişli Çin vizesi, Çin’e seyahat eden yabancılara iki kez ülkeye giriş-çıkış yapabilmeleri için verilen vize türüdür. Çift girişli bir vizenin geçerlilik süresi boyunca, bir kez Çin’den ayrıldıktan sonra aynı vize ile Çin’e ikinci kez seyahat edebilirsiniz.

Çin vizesine başvurmadan önce seyahatinizi planlamanız önerilmektedir. Hong Kong ve Makao, Çin anakarasından ayrı bölgeler olarak kabul edilir; bu sebeple Çin anakarası ziyaretinizden sonra, Hong Kong veya Makao’yu ziyaret edecekseniz, çift girişli Çin vizesi almanız gerekmektedir. Aynı şekilde Çin anakarası üzerinden transfer yapacaksanız da çift girişli bir vize almanız gerekebilmektedir.

Verilen Çin vizesinin çift girişli olması halinde pasaporta yapıştırılan vize stickerında "02" ibaresinin yer alması gerekmektedir.

Çift girişli Çin vizesi örneği aşağıda verilmiştir.

İki Girişli Çin Vizesi Görseli
İki Girişli Çin Vizesi Görseli

Çin Halk Cumhuriyeti Multi Vize

Çin multi vizesi, vize sahiplerine geçerlilik süresi boyunca Çin’e birçok kez girebilme hakkı veren vize türüdür. 3 veya 6 aylık kısa süreli ya da 1, 2, 5 veya 10 yıllık uzun süreli uzun süreli olarak Çin’e seyahat edecek kişilere, çok girişli Çin vizesi düzenlenmektedir. Vize hamilleri, vize geçerlilik süresi boyunca sayı sınırı olmadan ülkeye giriş-çıkış yapabilmektedir.

Alınan Çin vizesinin çok girişli olduğu pasaporta işlenen vizede "M" ibaresinin bulunmasından anlaşılmaktadır. Türkiye'den yapılan çok girişli Çin vizesi başvurularının konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir.

Çin multi vize görseli aşağıda verilmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti Multi Vize Görseli
Çin Halk Cumhuriyeti Multi Vize Görseli

Sıfır Girişli Çin Vizesi

Sıfır girişli Çin vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Çin'de vize sürelerinden fazla kalmaları halinde verilen çıkış vizesidir ve sıfır girişli vize ile Çin’e giriş yapılmasına izin verilmez.

Seyahat Amacına Göre Değişen Çin Vize Türleri Nelerdir?

Seyahat amacınıza göre aşağıda listelenen Çin vize türlerinden birini alabilirsiniz.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: