Çin Turist Vizesi

Çin Turist Vizesi Başvuru Rehberi 2023

Çin turist vizesi, gezi amacıyla kısa süreli olarak Çin’e seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vize türüdür. Bireysel Çin turistik vize kişinin planladığı seyahat süresi dikkate alınarak tek veya çift girişli olmak üzere en fazla 3 ay süreli olarak düzenlenir.

Çin turistik vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Turistik Çin Vizesi İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Turistik Çin vizesi başvuruları, Çin İstanbul Başkonsolosluğuna yetkili aracı kurum Çin Vize Merkezi üzerinden ya da Çin Ankara Büyükelçiliğine doğrudan yapılır.

Çin Turist Vizesi Başvuru Adımları

Çin turist vizesi aşağıdaki adımlar takip edilerek alınmaktadır.

  1. Çin vize başvuru formu doldurulur.
  2. Başvuru yapılacak dış temsilciliğe göre vize randevusu alınır.
  3. Turistik Çin vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
  4. Randevu sırasında evrak teslimi, parmak izi verme ve vize ücreti ödeme işlemleri gerçekleştirilir.
  5. Vize sonucu pasaport teslim alınarak öğrenilir.

Çin Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin turist vizesi için gerekli belgeleri eksiksiz ve istenilen kriterlere uygun olarak hazırlamalısınız.

Yaşınıza ve uyruğunuza bağlı olarak turistik Çin vize evrakları değişiklik göstermektedir. Çin vizesi gerekli evraklar tablosu üzerinden uygun seçimler yapılarak Çin vizesi başvuru evrakları listesine ulaşabilirsiniz.

Çin Turistik Vize Ücreti

Çin turistik vize ücreti başvurulan vizenin giriş çıkış sayısına ve süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tek girişli vize başvurusu masrafları; vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti dahil 150 ile 165 dolar arasında tutmaktadır.

Konsolosluğa veya Çin Vize Merkezi'ne başvurulmasına bağlı olarak uygun yöntemde vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Giriş-çıkış sayısına ve süresine bağlı olarak turistik Çin vize başvuru ücreti ve ödeme yöntemlerine ilişkin bilgilere ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz.

Çin Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin turist vizesi, başvurunuzu Çin başkonsolosluğuna yaptıysanız 7 iş günü, Çin büyükelçiliğine yaptıysanız da 5 iş günü içerisinde çıkar.

Daha hızlı vize almak istiyorsanız, ekspres Çin vizesi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Çin express vize hizmeti alındığında başvurularınız 1 ile 4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Çin turist vizesi hakkında merkezimize en sık sorulan sorular danışmanlarımızın yanıtları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

2023'te Çin Turist Vizesi Veriyor Mu?

Çin, 2023 yılında halen turist vizesi işlemlerini beklemede tutmaktadır. Güncel olarak sadece çalışma vizesi, iş vizesi, öğrenci vizesi, aile birleşimi vizesi, oturma izni gibi vize türlerine başvuru yapılması mümkündür.

Turist vizesi için güncel durum bilgisine Çin Dışişleri Bakanlığı duyurularından ulaşabilirsiniz.

Çin L Vizesi Başvurumu Nasıl Takip Edebilirim?

Çin L vizesi başvurunuzu, Çin Vize Merkezi’nin online sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

Vize başvurunuzu tamamladıktan sonra, Çin vize sorgulama sayfasına girerek, takip işlemi hakkında detaylı bilgi alabilir ve vize takip işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Çin Turist Vizemin Süresini Uzatabilir Miyim?

Çin turist vizenizin süresini uzatmanız mümkündür; vize uzatma işlemleri için vizenin sona erme tarihinden 7 gün önce Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın Çıkış ve Giriş Dairesi Ofisine başvuru yapmalısınız.

Turist Vizesi ile Çin'e Kaç Kere Giriş Yapabilirim?

Turist vizesi ile Çin’e kaç kere giriş yapabileceğiniz, vizenizin kaç girişli olarak verildiğine bağlı olarak değişmektedir. Çin turistik vizesi tek girişli, çift girişli ve çoklu girişli olarak verilebilir.

Tek girişli Çin vizesi ile sadece bir kez, çift girişli vize ile ise sadece iki kez çin’e giriş yapmak mümkündür. Çin çok girişli vize ise geçerlilik süresince sınırsız kere ülkeye girme hakkı tanır. Seyahatiniz için uygun Çin vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Turistik Çin Grup Vizesi Nedir?

Çin seyahati için bir turist grubuna dahil olduysanız, size bir turistik Çin grup vizesi verilmektedir. En az 5 turistten oluşan gruplara verilen Çin grup vizesi, pasaport üzerindeki bir vize etiketi yerine ayrı bir sayfada düzenlenir ve hamiline sadece bir kez Çin’e giriş yapma hakkı verir.

Çin turistik grup vizesi almak için bir resmi vize bildirim yazısını Çin Seyahat Servisi (CTS), Çin Uluslararası Seyahat Servisi (CITS), Çin Gençlik Seyahat Servisi (CYTS) veya Çin Ulusal Turizm Bürosundan almanız gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: